› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY

galeria zdjęć

wszystkie ›

Czy zdecydujesz się posłać 6-latka do szkoły zamiast do przedszkola?

Piaskownice pod lupą elbląskiego sanepidu

› bieżące ponad rok temu    29.06.2012
Agnieszka Światkowska
komentarzy 8 ocen 4 / 100%
A A A
Piaskownice pod lupą elbląskiego sanepidu fot. Konrad Kosacz

Wiaderko, grabki, foremki i łopatka, któż z nas nie pamięta beztroskich godzin spędzonych w podwórkowej piaskownicy. Także dziś, jak tylko sprzyja ku temu pogoda, dzieciaki oblegają place zabaw i miejsca gdzie można uklepać babkę z piasku. Aby zabawa nie była źródłem zagrożenia ze strony psich i kocich odchodów, 18 czerwca br. elbląski sanepid przeprowadził kontrolę w 130 zewidencjonowanych placach zabaw, zlokalizowanych na terenach administrowanych przez spółdzielnie mieszkaniowe, Zarząd Budynków Komunalnych w Elblągu oraz SM "Pasłęczanka" w Pasłeku. Spośród nich pobrano do badania 5 prób piasku. W wyniku analizy nie stwierdzono obecnoścci jaj pasożytów jelitowych , tj. glisty ludzkiej, włosogłówki ludzkiej, glisty psiej i kociej.

Piaskownice mogą być źródłem chorobotwórczych czynników biologicznych.  - Obecny stan prawny, określający warunki urządzania i eksploatacji tego typu urządzeń ogranicza się wyłącznie do zapisów rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 12.04.2002 r. w sprawie warunków, jakim powinny odpowiadać budynki i ich  usytuowanie (Dz. U. Nr 75, poz. 690 z późn. zm.). Ich treść nie odnosi się w pełni do wszystkich aspektów zdrowotnych - szczegółowe wymagania, określone w § 40 tego rozporządzenia, wskazują tylko na potrzebę („powinny być") lokalizacji piaskownic na terenie nasłonecznionym co najmniej przez 4 godziny, w odległości co najmniej 10 m od miejsc gromadzenia odpadów. Warunki te, aczkolwiek także istotne, nie uwzględniają zagrożeń biologicznych, jakie mogą wiązać się z piaskownicami – wyjaśnia Marek Jarosz Dyrektor Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemilogicznej w Elblągu .

Natomiast jak wynika z art. 22 ust. 1 ustawy z dnia 05.12.2008 r. o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi (t. j. Dz. U. Nr 234, poz. 1570 z późn. zm.), zgodnie z jego treścią właściciel, posiadacz lub zarządzający nieruchomością jest zobowiązany utrzymywać ją w należytym stanie higieniczno-sanitarnym w celu zapobiegania zakażeniom i chorobom zakaźnym (ustawa nie określa w tym miejscu zamkniętego katalogu takich czynności i zabiegów).
Należą do nich m.in.:możliwie częsta wymiana piasku w piaskownicach (co najmniej 3 razy w sezonie – obowiązkowo przed jego rozpoczęciem), skuteczne ogrodzenie terenu placu zabaw, na którym znajduje się piaskownica lub samej piaskownicy, zabezpieczające przed dostępem czworonogów.


- Działania Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Elblągu, związane z nadzorem nad piaskownicami mają charakter wyrywkowy – informuje Marek Jarosz, Dyrektor elbląskiego sanepidu. W trakcie kontroli zwraca się uwagę na zabezpieczenie piaskownic przed dostępem zwierząt domowych (psy, koty), stan higieniczny sprzętu do zabaw oraz częstotliwość wymiany piasku w piaskownicach. Przed sezonem letnim (w kwietniu – maju) wymieniany jest piasek na nowy - dodaje.

Innym problemem jest przestrzeganie zakazów i nakazów dotyczących użytkowania zabezpieczonych już obiektów. Pomimo usytuowania na nich tablic informacyjnych o zakazie wprowadzania zwierząt na place zabaw, zakaz ten jest często łamany przez właścicieli zwierząt.  Ponadto, użytkownicy placów  pozostawiają otwarte bramki wejściowe po opuszczeniu terenu.
 
Według raportu elbląskiej Stacji Sanitarno – Epidemiologicznej, skontrolowane obiekty spełniają wymogi dotyczące nasłonecznienia, odległości od pojemników na śmieci. - Z posiadanej dokumentacji wynika, że administratorzy osiedli mieszkaniowych są zaangażowani w poprawę całej  tzw. małej architektury osiedli mieszkaniowych. Likwidowane są małe place zabaw oraz pojedyncze piaskownice, w miejsce których powstają nowe obiekty wyposażone w bezpieczny sprzęt do zabaw z ogrodzonym terenem Marek Jarosz.   
 
Do najważniejszych zabiegów w celu ograniczenia ryzyka sanitarnego należy:

  • właściwa lokalizacja  nowo powstających placów zabaw,
  • zabezpieczenie  terenów przed dostępem psów, kotów i innych zwierząt,
  • całkowita wymiana piasku w piaskownicach,  co najmniej raz przed sezonem letnim oraz 2 razy w jego trakcie,
  • bieżąca konserwacja i naprawa sprzętu służącego do zabaw.

                                                                                                              

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 0

  • 0
    ZADOWOLONY
  • 0
    ZASKOCZONY
  • 0
    POINFORMOWANY
  • 0
    OBOJĘTNY
  • 0
    SMUTNY
  • 0
    WKURZONY
  • 0
    BRAK SŁÓW
Komentarze (8)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarz› pokaż według najstarszych
~ Marta
ponad rok temu ocena: 0%  8
Pomijając że nie znam przypadków zachorowań spowodowanych ewidentnie przez zwykłe piaskownice, to myślę że aktualne place zabaw, które są na zamkniętym terenie mogą spokojnie posiadać piaskownice za co rodzice dzieci poniżej 3 roku życia będa niezmiernie wdzięczni. Dla tych maluszków to jedyna i najlepsza forma zabawy na takim placu. Brak piaskownic to duży błąd.
odpowiedz oceń komentarz 0 2
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ zyga
ponad rok temu ocena: 0%  7
jeśli piaskownice są zabudowane w sensie że są na zamkniętym placu zabaw to ok - inne to duże ryzyko - wystarczy powąchać piasek - odechciewa się
odpowiedz oceń komentarz 0 2
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Eb237
ponad rok temu ocena: 0%  6
Ja tam się jednak bardziej boję ludzi niż psów ;P
odpowiedz oceń komentarz 0 2
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ kotek
ponad rok temu ocena: 0%  5
niekoniecznie, tylko na pitbule trzeba uważać, ale dzwonic na straż trzeba..
odpowiedz oceń komentarz 0 2
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Eb237
ponad rok temu ocena: 0%  4
A zwrócić uwagę właścicielom piesków, samobójstwo... ;]
odpowiedz oceń komentarz 0 2
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ ben
ponad rok temu ocena: 0% 3
właściciele co chodzą z pieskiem, często są ok, najgorsi są ci co puszcza psa samego i lata po osiedlu i załatwia sie gdzie popadnie
~ Compos Mentis
ponad rok temu ocena: 0% 2
a zwróć uwagę właścicielom dzieci - też samobójstwo :) a dzieciak lata i rozwala wszystko, albo maże po bloku, albo demoluje coś....
~ baska
ponad rok temu ocena: 0%  1
ja zabraniam swoim dzieciom zabawy w piaskownicy ktora przypomina bardziej kuwete niz miejsce zabaw
odpowiedz oceń komentarz 0 2
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.