› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY

galeria zdjęć

wszystkie ›

Czy zdecydujesz się posłać 6-latka do szkoły zamiast do przedszkola?

Oszustwa i kradzieże. Młodzi mają problem z pracą sezonową

› bieżące ponad rok temu    17.06.2015
Magdalena Marcinkiewicz
komentarzy 1 ocen 4 / 100%
A A A
Oszustwa i kradzieże. Młodzi mają problem z pracą sezonową fot. krynicamorska.pl

Teoretycznie w sezonie potrzebnych „rąk do pracy” powinno być znacznie więcej. Jednak w Elblągu bezrobocie dotyka nie tylko tych długotrwale poszukujących zatrudnienia, ale również młodych i chętnych do pracy. Co zatem im pozostaje?

W młodym wieku wielu osobom ciężko już prosić o pieniądze rodziców. Starają się zatem szukać jakiegoś zajęcia na wakacje, dzięki któremu mogliby zarobić na własne potrzeby. Wysokie bezrobocie daje się we znaki również młodym, które dopiero zdobywają wykształcenie i nie mają doświadczenia w pracy.

Elbląska Izba Gospodarcza podjęła inicjatywę pomocy takim osobom organizując drugą edycję „Gry o wakacyjny staż”. Znalazło się w niej 71 ofert, jednak często trzeba było spełnić kryteria związane z kierunkiem typowo technicznym.

W tej sytuacji młodzi ekonomiści i humaniści, którzy planowali dodatkowe zarobki – będą w tym celu musieli wyjechać z miasta, ponieważ popyt na każde stanowisko jest w Elblągu olbrzymi.

Chciałabym znaleźć pracę, tu – lokalnie, ale jest duży problem. Z tego co się dowiedziałam, to na jedno miejsce o które walczyłam - jest dwieście zgłoszeń. Szansę na zatrudnienie w mieście są niewielkie

- komentuje 22-letnia Joanna, studentka.

Potencjalnie jakieś ogłoszenia lokalne w internecie są, chociażby do zbierania owoców w pobliskich sadach czy pomocy kuchennej w firmach gastronomicznych. Trzeba się jednak liczyć z tym, że nie jest to łatwa praca.

Miałem wątek w swoim życiu, że robiłem przy takich zbiórkach. Trzeba się liczyć z niskimi zarobkami – za to z porannym wstawaniem i bólem krzyża. Bardzo często robi się słabo, bo człowiek cały czas pracuje w słońcu, więc przede wszystkim trzeba zaopatrzyć się w czapkę, krem z filtrem i się schładzać pod zimną wodą. Przyznaję, że szybko zrezygnowałem

– opowiada 20-letni Piotr.

Przede wszystkim górują jednak ogłoszenia zachęcające do pracy w nadmorskich kurortach.

Od czterech lat wyjeżdżam na wakacje dorobić do Krynicy Morskiej. Zarobki nie są złe, ale to ciężka harówka przez 30 dni w miesiącu. Zdarzają się kradzieże, nieuczciwi pracodawcy. Oczywiście jakichkolwiek umów o pracę – czy to o dzieło czy zlecenie - nie ma

– twierdzi 23-letnia Justyna, studentka.

Cóż pozostaje zatem pracowitej młodzieży? Nieplanowany wypoczynek lub wyjazd. W przypadku drugiej decyzji apelujemy o rozwagę. Należy pamiętać o udokumentowaniu w jakikolwiek sposób swojego zatrudnienia – np. poprosić kogoś o zrobienie zdjęcia. Często się bowiem zdarza, że przy braku umowy właściciel nie chce wypłacić pieniędzy.

Warto także jeszcze przed rozpoczęciem pracy zorientować się wśród znajomych oraz na portalach internetowych na temat wiarygodności i uczciwości przyszłego pracodawcy.
 

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 0

  • 0
    ZADOWOLONY
  • 0
    ZASKOCZONY
  • 0
    POINFORMOWANY
  • 0
    OBOJĘTNY
  • 0
    SMUTNY
  • 0
    WKURZONY
  • 0
    BRAK SŁÓW
Komentarze (1)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarz› pokaż według najstarszych
~ Millla
ponad rok temu ocena: 78%  1
Ja proponuję wypisać gdzie nie warto pracować :) bo tego co słyszę od znajomych to jest jedno wielkie wykorzystywanie ludzi na pasie.
odpowiedz oceń komentarz 7 2
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.