› relacje |
ponad rok temu
29.05.2018 Marcin Mongiałło komentarzy 0 ocen 1 / 100% |
A A A |
Dziś, 29 maja o godz. 11.00 w Bibliotece Elbląskiej rozpoczęła się gala jubileuszowej, 20. edycji Samorządowego Konkursu „Ośmiu Wspaniałych”. Po raz kolejny okazało się, że nie brakuje w Elblągu ludzi, którzy poświęcają swój czas na pomoc innym robiąc to w sposób nieprzymuszony i bezinteresowny. Osiem takich osób zostało dziś wyróżnionych.
W gali wziął udział m.in. prezydent miasta Elbląga Witold Wróblewski, przewodniczący Rady Miejskiej w Elblągu Marek Pruszak oraz przedstawicielka Urzędu Marszałkowskiego Województwa Warmińsko-Mazurskiego Małgorzata Gołębicka.
W tegorocznej edycji wpłynęło 21 wniosków indywidualnych. Jury pod przewodnictwem Jolanty Janowskiej – na co dzień przewodniczącej Komisji Oświaty, Kultury, Sportu i Turystyki Rady Miejskiej w Elblągu – wybrało osiem młodych osób, którym przyznano wyróżnienia. Jedna z nich (Patryk Pieczrka) będzie reprezentowała nasze miasto w finale ogólnopolskim, który w tym roku odbędzie się w Trzebiatowie w dniach 8 – 10 czerwca.
Laureaci XX edycji konkursu w Elblągu:
Wyróżnienia otrzymali: Patryk Kozioł (Bursa Szkolna nr 4) i Hubert Sroka (SP 19).
Prezydent Elbląga podziękował młodym elblążanon za zaangażowanie, wskazując, że wolontariusze to ludzie, którzy są wrażliwi na potrzeby innych osób. Podziękował także rodzicom i nauczycielom za tak potrzebne wsparcie.
Serdecznie Wam gratuluję i dziękuję za wielkie serce. Za to, że widzicie potrzeby innych, jesteście wrażliwi na różne trudności. To szczególnie cenne, bo każdy z nas ma dużą przyjemność, jeśli jest obdarowywany, ale myślę, że równie ważne i cenne jest to, że przyjemność płynie także z niesienia pomocy i wsparcia dla drugiej osoby.
– dziękował młodym elblążanom prezydent.
Przewodniczący Rady Miejskiej w Elblągu Marek Pruszak zauważył, że jest to konkurs zupełnie niezwykły, gdyż nie ma w nim rywalizacji.
Cechą, która łączy młodych ludzi z rewolwerowcami jest bezinteresowność.
– powiedział przewodniczący RM w Elblągu.
Przypomnijmy że inspiracją rozpoczęcia Samorządowego Konkursu „Ośmiu Wspaniałych” był znany western „Siedmiu Wspaniałych”, którego bohaterowie przeciwstawiają się dyktatowi zła w małym meksykańskim miasteczku i zwyciężają. Proste przesłanie – wystarczy niewielu, by zmienić wiele – doskonale nawiązywało do założeń planowanego konkursu.
Pod koniec gali na pytania prowadzących odpowiadał Krzysztof Grablewski – ogólnopolski laureat Samorządowego Konkursu „Ośmiu Wspaniałych” z 2002 roku. Okazało się, że wolontariat, m.in. praca w Hospicjum Elbląskim, bardzo wpłynął na jego życie. Obecnie Krzysztof Grablewski pełni funkcję prezesa Fundacji Elbląg, a więc organizacji charytatywnej, kierującej się interesem społeczności lokalnej Elbląga i regionu.
XX edycję Samorządowego Konkursu „Ośmiu Wspaniałych” uświetniły występy artystyczne dzieci i młodzieży z Młodzieżowego Domu Kultury w Elblągu. Szalone małolaty po raz kolejny pokazały, że są zespołem, który reprezentuje najwyższy poziom artystyczny.
:::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::::
Patryk Oskar Pieczarka
Na rzecz w Klubu LKS Agat Jegłownik prowadzi stronę internetową, jest też mediatorem. Bierze udział w zbiórkach PCK, lider "szlachetnej paczki". Zorganizował akcję "Szkolny Bazar"- zakup sprzętu sportowego do szkolnej siłowni. Współpracuje z elbląskim hospicjum. Autor programu kursów komputerowych dla seniorów Uniwersytetu III Wieku i Osób Niepełnosprawnych. Prowadzi stronę HelpZSTI. Prowadzi zajęcia przygotowujące do egzaminu zawodowego E12; dla studentów z UTWiON'u opracował program dydaktyczny. Jest administratorem wszystkich zasobów cyfrowych Wolontariatu ZSTI. Zdobywając kwalifikacje zawodowe założył w jednej ze szkół instalację i konfigurację całej pracowni komputerowej.
Aleksandra Czerwińska
Wolontariuszka w elbląskim hospicjum- uczęszcza tam systematycznie 3 razy w tygodniu, czasem codziennie. Otrzymała Nominację do Konkursu "Barwy Wolontariatu" i otrzymała tytuł Laureata. Co roku uczestniczy w akcji "Szlachetna Paczka". Jest współorganizatorką wielu akcji na rzecz schroniska dla zwierząt i Fundacji Świętego Mikołaja. Koordynatorka akcji Żonkilowe Pola Nadziei. Brała udział w WOŚP. Współorganizatorka wielu zbiórek i kiermaszy w szkole. Jedna z koordynatorek podczas DKMS - zbieraniu potencjalnych dawców szpiku. Propaguje czytelnictwo wśród uczniów SP nr 6 w Elblągu. Bierze udział w zbiórkach pieniędzy, które przeznaczone są na stypendia uczniowskie.
Karolina Jędrzejewska
Koordynatorka akcji charytatywnych. Prowadzi kiermasze misyjne dla podopiecznych z Afryki Moreen Kaimenyi. Bierze udział w akcji "Żonkilowe Pola Nadziei", kwestuje na rzecz hospicjum. Lider w zbiórkach żywności. Brała udział w ogólnopolskim rajdzie rowerowym "Odjazdowy Bibliotekarz", w akcji przeciwko przemocy w rodzinie "Nie bij mnie, kochaj mnie" , Międzynarodowych Spotkaniach Artystycznych oraz Spartakiadzie Rodzinnej organizowanej przez Areszt Śledczy. Wolontariusz podczas zawodów Garmin Triahlin. Czyta metodą kamishibai dzieciom z ośrodka szkolno-wychowawczego. Trzykrotnie nominowana w Konkursie "Barwy Wolontariatu" , tytuł wolontariusza Wielkiego Serca-Caritas.
Natalia Zielińska
Wspiera swoich niepełnosprawnych kolegów i koleżanki. Współpracuje z Regionalnym Centrum Wolontariatu. Promuje aktywny i zdrowy styl życia. Uczestniczyła w organizacji wydarzenia Święto Chleba, była animacją maskotki Piekarczyka. Wszystkie imprezy sportowe w Elblągu odbywają się z jej udziałem- sztab organizacyjny. Brała udział w akcji "Nie bij mnie, kochaj mnie". Lider w zbiórkach żywności. Współorganizatorka akcji sprzątania opuszczonych grobów, kiermaszy na rzecz Domu Pomocy Społecznej, świątecznych spotkań w Hospicjum. Udziela korepetycji w Regionalnym Centrum Wolontariatu. WOŚP. Zaangażowana w zbiórkę podpisów na budżet obywatelski - wybudowano halę sportową przy szkole.
Kacper Gwóźdź
Wolontariusz w Ruchu Młodzieży Salwatoriańskiej - moderuje funpage. Pracuje w Grupie Wsparcia - pomaga niepełnosprawnym uczniom. Wolontariusz podczas Światowych Dni Młodzieży. Współpracował przy organizacji Mistrzostw Elbląga TIME LINE Polska, przy organizacji Pikniku Rodzinnego. Pracuje w Centrum Nowej Ewangelizacji przy organizacji rekolekcji dla szkół ponad gimnazjalnych. Uczestniczy w przygotowaniach do czuwania maturzystów w Częstochowie. Brał udział w licznych akcjach na terenie szkoły i miasta. Współorganizował kiermasze, by wesprzeć działania Warsztatów Terapii Zajęciowej. Brał udział w akcji Kantyny Pokrzepienia, rozdawał ciepłą odzież dla najuboższych i bezdomnych.
Albin Ciesielski
Uczestniczy w zbiórkach żywności. Brał udział w akcji „Pierwszy Dzwonek” dla dzieci z placówek opiekuńczo-wychowawczych. Oddaje odzież dla bezdomnym. Kwestuje na rzecz PCK i WOŚP. Wspiera akcję Nie bij mnie – kochaj mnie. Wspierał organizację mistrzostw Europy w Futsalu. Koordynował akcję badań DKMS i kiermasze szkolne. Uczestniczy w organizacji Marszu Zdrowia „Kocham cię życie” z Amazonkami. Koordynuje akcją „Paczka dla Rodaka i Bohatera na Kresach”. Pomaga w dystrybucji czasopisma Osób Niepełnosprawnych. Zainicjował świąteczne spotkanie i w „Gwiazdkową Niespodziankę” dla dzieci i matek z Ośrodka Wsparcia dla Ofiar Przemowy w Rodzinie. Laureat konkursu „Barwy Wolontariatu”.
Justyna Bożyk
Brała udział w licznych akcjach: świąteczne zbiórki żywności, Żonkilowe Pola Nadziei, WOŚP, Elbląg Okiem Młodych. Pomagała przy Międzynarodowych Spotkaniach Artystycznych. Zaangażowana w tworzenie Telewizji Szkolnej. Wspomagała organizację międzyszkolnego turnieju w grze CASHFLOW. Reprezentowała szkołę na Targach Szkół. Pomaga przy projekcie „Książki – Moje, Twoje Nasze”. Pomogła w przy tworzeniu czytelni w szkole. Brała udział w akcji czytania przedszkolakom, tworzyła listy książek beletrystycznych dla młodzieży. Brała udział w akcji „Wiosną stypendia rosną”. Uczestniczyła w zawodach triatlonowych Garmin Iron Triathlon. Stypendystka programu Fundacji Świętego Mikołaja.
Agnieszka Szturo
Prowadzi sekcję nauki w Bursie i „Klub Ośmiu” realizuje przedsięwzięcia z programu Fundacji „Świat na Tak”. Włącza się w zbiórki karmy dla zwierząt. Opiekuje się osobą niewidomą. Współorganizatorka Balu Mikołajkowego dla dzieci z rodzin zastępczych. Pomaga w nauce dzieciom ze świetlicy socjoterapeutycznej przy Szkole Podstawowej. Włącza się w zbiórki żywności i sprzętu AGD. Brała udział w zbiórce pieniężnej dla pogorzelców. Realizuje program Klubu Gaja, pod hasłem Zbieraj makulaturę – ratuj konie”. Wspiera pacjentów hospicjum. Spotyka się z dziećmi ze Specjalnego Ośrodka Szkolno – Wychowawczego w ramach akcji „Cała Polska Czyta Dzieciom”.
-----------------------------------
Samorządowy Konkurs Nastolatków „Ośmiu Wspaniałych” realizowany jest obecnie w 85 miastach Polski. Elbląg dołączył do niego w 1998 r. W konkursie do tej pory brała udział młodzież w wieku od 14 do 19 lat ze szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych. Od roku 2018 do konkursu mogli przystąpić również uczniowie klas 7 szkół podstawowych.
Przypomnijmy w tym miejscu, że z naszego miasta pochodzi aż czterech laureatów ogólnopolskiej edycji konkusu:
Komentarze
(0)
Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin). |
bądź pierwszy! |
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013. |