› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY
A1 - KIM 09.2019

galeria zdjęć

wszystkie ›

Czy zdecydujesz się posłać 6-latka do szkoły zamiast do przedszkola?

Oparzenia u dzieci - co robić, gdy wydarzy się wypadek?

› poradnik miesiąc temu    1.03.2021
Informacja prasowa
komentarzy 0 ocen 0 / 0%
A A A
Oparzenia u dzieci - co robić, gdy wydarzy się wypadek?

Oparzenia u dzieci stanowią ponad połowę wszystkich oparzeń. Dotyczą najczęściej małych dzieci, które zaczynają poznawać świat, są wszystkiego ciekawe, ale nie zdają sobie sprawy z czyhających niebezpieczeństw. Poparzenia u dzieci dotyczą najczęściej okolic twarzy, klatki piersiowej i rąk, są wynikiem wylania na siebie gorących płynów, dotknięciem nagrzanych przedmiotów, np. piekarnika lub wypiciem niebezpiecznej substancji. Kilkulatki nie zdają sobie sprawy z konsekwencji i często sięgają po gorące, niebezpieczne substancje. Co robić, gdy maluch ulegnie poparzeniu? Jakie środki można zastosować?

Jak ochronić dzieci przed oparzeniem?

Działania zapobiegawcze są bardzo ważne - rolą rodziców i opiekunów jest zadbanie, aby dziecko nie miało dostępu do substancji i przedmiotów, które mogą wywołać groźne skutki. Dorośli musza pamiętać, aby odkładać gorące przedmioty, np. żelazko czy prostownicę do włosów poza zasięgiem dzieci. Garnki, kubki i miseczki z gorącymi płynami muszą stać tak, aby dzieci nie miały możliwości ich ściągnięcia. W trakcie gotowania maluchy nie powinny przebywać w kuchni bez opieki dorosłych. Trzeba uważać na ogniska czy grille, bo malec może poparzyć się żarem lub w trakcie zabawy wpaść w ogień. Wszystkie dostępne w domu środki chemiczne muszą być schowane poza zasięgiem dzieci. Wskazane czynności są proste, ale dzięki zapobiegliwości rodziców dzieci mogą uniknąć wielu cierpień i poważnych problemów ze zdrowiem.

 Co zrobić, jeżeli doszło do poparzenia?

Nie zawsze, mimo zachowania środków ostrożności, da się uchronić dziecko przed oparzeniem. Czasami wystarczy sekunda nieuwagi, aby maluch zrzucił na siebie kubek z gorąca kawą czy dotknął rozgrzanej patelni. W takim sytuacji niezbędna jest szybka reakcja opiekuna. Czynności, które należy wykonać to:

 • Usunąć czynnik parzący, czyli zdjąć gorące ubranie, a jeżeli dziecko leży w tym, czym się poparzyło, należy przenieść je delikatnie w inne miejsce. Ubrań nie należy zdejmować na siłę, ponieważ może to dodatkowo uszkodzić skórę.
 • Jeżeli na dziecko pali się ubranie, należy niezwłocznie ugasić ogień. Dziecko może turlać się po ziemi lub opiekun może przykryć je mokrym kocem, który ugasi płomienie.
 • Miejsce oparzenia trzeba schłodzić, dzięki czemu rana nie będzie dalej pogłębiać. Do schłodzenia najlepiej wykorzystać chłodną, bieżącą wodę. Malucha można włożyć do wanny i delikatnie polewać wodą.
 • W zależności od stopnia oparzenia, należy zastosować odpowiedni opatrunek.
 • Oparzenie jest bardzo bolesne, dlatego dziecku można podać środki przeciwbólowe.
 • Trzeba ocenić stopień obrażeń i w przypadku, gdy są rozległe, wezwać karetkę.
 • Niewielki oparzenia, po uprzedniej konsultacji lekarskiej, można leczyć w domu.
 • Należy unikać domowych metod leczenia oparzeń, tj. smarowanie tłuszczem, polewanie maślanką, alkoholem czy robienie okładów z białka jajek.
 • Zabronione jest przebijanie pęcherzy, które stanowią warstwę ochronną i chronią przed infekcją. 

Każde oparzenie należy skonsultować z lekarzem, który oceni jego stopień i wdroży odpowiednie leczenie.

Opatrunki na oparzenia

Opatrunki służą do zabezpieczenia poparzonej okolicy, redukowania dolegliwości bólowych oraz zapobieganiu procesom degradacyjnym. W przypadku dzieci opatrunki są bardzo ważne, ponieważ maluchy mogą dodatkowo urazić sobie uszkodzoną skórę i doprowadzić do zakażenia. W sklepie Medyczny.Store dostępne są opatrunki żelowe, które uznawane są za najbardziej skuteczne na rynku. Dzięki temu, że są wykonane z naturalnej wełnianej włókniny, są hipoalergiczne, antyseptyczne i biodegradowalne. Po ich zastosowaniu pacjenci, również dzieci, doświadczają dużej ulgi, ból jest mniejszy, a skala uszkodzeń ograniczona. Opatrunki na oparzenia dostępne są w różnych wymiarach, można je stosować na palce, twarz czy klatkę piersiową. Polecane są również do stosowania na otarcia, rany i stłuczenia, które u dzieci występują bardzo często. W sklepie Medyczny.Store dostępne są również żele i inne preparaty, przeinaczone na problemowe miejsca.

Oparzenia u dzieci są poważnym problemem, dlatego należy robić wszystko, aby chronić maluchy przed zagrożeniem, jakim jest wysoka temperatura, gorąca woda czy toksyczne substancje. W przypadku, gdy dziecko ulegnie poparzeniu, należy niezwłocznie wezwać lekarza i zastosować się do jego zaleceń. W domu natomiast warto mieć opatrunki hydrożelowe, które przyniosą dużą ulgę.

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 0

 • 0
  ZADOWOLONY
 • 0
  ZASKOCZONY
 • 0
  POINFORMOWANY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  SMUTNY
 • 0
  WKURZONY
 • 0
  BRAK SŁÓW
Komentarze (0)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarzbądź pierwszy!
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.