› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY
A1 - KIM 09.2019

Czy zdecydujesz się posłać 6-latka do szkoły zamiast do przedszkola?

Odżywianie małego dziecka – najważniejsze zasady

› poradnik ponad rok temu    13.12.2018
Informacja prasowa
komentarzy 0 ocen 0 / 0%
A A A
Odżywianie małego dziecka – najważniejsze zasady

Zależy Ci na tym, aby wyrobić w maluchu właściwie nawyki żywieniowe? Zastanawiasz się, jak powinno wyglądać odżywianie małego dziecka? Poznaj kilka wskazówek, dzięki którym komponowanie posiłków będzie dużo łatwiejsze.

Codzienny jadłospis malucha powinien być urozmaicony – to pewne. Wiele osób nie wie jednak, jakie produkty podawać, a których unikać. Nic dziwnego – od sposobu odżywiania zależy m.in. zdrowie malucha. Dlatego zdaniem większości ekspertów, najlepsza jest dieta lekkostrawna dla dzieci – taka, która będzie jednocześnie dostarczała wszystkie składniki odżywcze.

Dieta lekkostrawna dla dzieci – czyli jaka?

Dieta lekkostrawna dla dzieci właściwie niewiele się różni od diety lekkostrawnej dorosłych. Celem jest bowiem podawaniem takich posiłków, które będą łatwe do strawienia przez dziecięcy organizm. Muszą to być więc pokarmy nieobciążające żołądka oraz pozostałych elementów delikatnego i wrażliwego układu pokarmowego.

Komponując posiłki, warto zwrócić uwagę na sposób przyrządzania potraw. Należy przede wszystkim unikać smażonych dań – szczególnie na głębokim tłuszczu. Takie jedzenie bardzo długo zalega w żołądku, powodując wiele nieprzyjemnych dolegliwości. Jest przyczyną uczucia ciężkości, może wywoływać ból brzucha, wzdęcia itp.

Dieta lekkostrawna dla dzieci nie powinna opierać się na daniach ostro przyprawionych. Mogą one podrażniać układ pokarmowy, co również będzie skutkować dyskomfortem.

Zgodnie z zaleceniami, posiłki powinny być przyrządzane w oparciu o takie metody termicznej obróbki jak np.:

 • gotowanie na parze
 • duszenie
 • pieczenie.

Zadbaj o odpowiednie składniki odżywcze

Komponując posiłki zgodnie z zasadami diety lekkostrawnej, należy pamiętać o dostarczaniu niezbędnych składników odżywczych. Szczególną rolę – obok węglowodanów i białek – odgrywają zdrowe tłuszcze. Chodzi o nienasycone kwasy tłuszczowe, które wykazują dobroczynne działanie.

W diecie lekkostrawnej polecane są przede wszystkim tłuszcze pochodzenia roślinnego, np. olej rzepakowy, słonecznikowy, oliwa z oliwek. W przypadku tłuszczów zwierzęcych, należy postawić na prawdziwe masło – stanowi ono źródło cennej witaminy A oraz D. Warto przy tym pamiętać, że dobre tłuszcze są koniecznością – to w nich rozpuszczają się niektóre witaminy niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu.

Dieta lekkostrawna powinna zawierać odpowiednią ilość błonnika – substancji, która wspomaga prawidłową pracę jelit. Nie należy przesadzać z ilością, ponieważ delikatny układ trawienny może nie poradzić sobie z przetwarzaniem jego nadmiaru. Dobrym źródłem błonnika dla dzieci będą m.in. obrane ze skórki owoce i warzywa, drobne kasze, pszenny makaron (z pszenicy durum).

Pamiętaj o nawadnianiu

Zdrowe odżywianie malucha to nie tylko dobrze skomponowane posiłki, ale i utrzymanie odpowiedniego poziomu nawodnienia. Zgodnie ze stanowiskiem Europejskiej Agencji ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA), dobowe zapotrzebowanie na wodę zależy od wieku dzieci. Zalecenia przedstawiają się następująco:

 • dzieci w wieku 2-3 lata – 1300 ml,
 • dzieci w wieku 4-8 lat – 1600 ml.

Trzymając się powyższych zasad związanych z odżywianiem małego dziecka, wyrobisz w maluchu dobre nawyki. Zaprocentuje to nie tylko w najbliższej przyszłości, ale i w dorosłym życiu.

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 0

 • 0
  ZADOWOLONY
 • 0
  ZASKOCZONY
 • 0
  POINFORMOWANY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  SMUTNY
 • 0
  WKURZONY
 • 0
  BRAK SŁÓW
Komentarze (0)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarzbądź pierwszy!
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.