› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY

Czy zdecydujesz się posłać 6-latka do szkoły zamiast do przedszkola?

Od dzisiaj nawet dożywocie za znęcanie się nad dzieckiem

› bieżące 9 miesięcy temu    13.07.2017
Witold Chrzanowski
komentarzy 1 ocen 0 / 0%
A A A
 fot. internet

Dzisiaj (13 lipca) weszły w życie przepisy zaostrzające kary za krzywdzenie dzieci. Nowelizacja Kodeksu Karnego nakłada także sankcje za niezgłoszenie najcięższych przestępstw wobec nich. Zmiany w prawie to efekt inicjatywy Rzecznika Praw Dziecka.

Jak podaje Informacyjna Agencja Radiowa, nowelizacja nadaje priorytet postępowaniom sądowym, które dotyczą krzywdzenia dzieci. Wprowadza wyższe sankcje i pozwala sądom na zaostrzenie kar, gdy ofiarą jest dziecko.

Od 5 do 25 lat więzienia lub dożywocie będzie grozić osobie, która dokonała ciężkiego uszczerbku na zdrowiu dziecka, działając ze szczególnym okrucieństwem. Znęcanie się psychiczne lub fizyczne nad dzieckiem albo osobą nieporadną ze względu na stan zdrowia będzie zagrożone karą od 6 miesięcy do 8 lat więzienia. Karę od roku do 10 lat więzienia będzie można wymierzyć osobie znęcającej się ze szczególnym okrucieństwem. Byłaby ona zwiększona do 12 lat gdyby ofiara popełniła w wyniku tego samobójstwo.

Ustawa wprowadza też karę od 2 do 12 lat więzienia za pozbawienie wolności i uprowadzenie osoby poniżej 15. roku życia.

Karani będą jednak nie tylko bezpośredni sprawcy przestępstw wobec dzieci. Za niezgłoszenie przestępstwa wobec dziecka grozi teraz do 3 lat więzienia.

Przepis ma pozwolić wymierzyć sprawiedliwość, ale mam nadzieję, że bardziej będzie mobilizował, niż pociągał odpowiedzialność karną. Bo mówimy o przepisach prawa, ale odwracanie głowy, gdy dzieje się krzywda jest czymś niewłaściwym i nieludzkim. To nie powinno mieć miejsca i musimy wzmacniać te postawy, które są właściwe – powiedział Polskiemu Radiu Marek Michalak, Rzecznik Praw Dziecka.  

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 2

 • 2
  ZADOWOLONY
 • 0
  ZASKOCZONY
 • 0
  POINFORMOWANY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  SMUTNY
 • 0
  WKURZONY
 • 0
  BRAK SŁÓW
Komentarze (1)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarz› pokaż według najstarszych
~ xyz
9 miesięcy temu ocena: 100%  1
Bardzo dobrze,że w końcu coś zmieniło się w tej kwestii.Oprawcy za znęcanie się nad swoimi dziećmi będą w końcu ukarani dożywotnio.Kilkanaście lat temu za znęcanie się nad rodziną były mąż dostał warunkowe zawieszenie kary i kuratora,który usprawiedliwiał jego czyny.Byłam z dziećmi zmuszona opuścić wspólne mieszkanie, gdyż on wprowadził do naszego mieszkania kochankę i swoje nieślubne dziecko.Agresja i przemoc z jego strony podwoiła się. Teraz siedziałby w więzieniu, a ja nie musiałabym z dziećmi uciekać ze wspólnego mieszkania.Mam nadzieję,że sądy również zaczną orzekać na korzyć ofiary przemocy a nie sprawcy, który powinien być natychmiast eksmitowany bez prawa do zamieszkania z rodziną ,nad którą się znęcał.
odpowiedz oceń komentarz 2 0
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.