› dzieci i rodzina |
ponad rok temu
25.01.2016 Mateusz Milanowski komentarzy 0 ocen 2 / 100% |
A A A |
Od soboty weszły w życie nowe przepisy dotyczące systemu oświaty. Nowelizacja ustawy przywróciła obowiązek szkolny dla 7-latków oraz wzmocniła rolę kuratora oświaty w kształtowaniu sieci przedszkoli i planu sieci szkół.
Od soboty samorządy muszą liczyć się bardziej, niż dotychczas, ze zdaniem kuratora oświaty. W myśl nowelizacji, likwidacja lub przekształcenie przedszkoli, szkół czy innych placówek oświatowych, możliwe będą wyłącznie po uzyskaniu przychylnej opinii kuratora oświaty. Tym samym, otwiera to nowy rozdział zmian w systemie edukacji, również w Elblągu. Jednak ta ostatnio ucichła, po jednej, burzliwej debacie.
Nowe prawo daje również większy nadzór dla kuratora nad powyższymi zmianami, realizowanymi przez inne podmioty niż jednostki samorządu terytorialnego (m.in. prywatne przedszkola i szkoły).
Aktualna ustawa systemu oświaty przywróciła obowiązek szkolny dla 7-latków. Jednoczenie, rodzice mają prawo do podjęcia decyzji, czy 6-latkowie rozpoczną edukację w pierwszej klasie. Oczywiście, możliwe to będzie tylko na ich wniosek oraz pod warunkiem wcześniejszego korzystania przez dziecko z wychowania przedszkolnego lub wydania pozytywnej opinii poradni psychologiczno-pedagogicznej.
Ustawa zarządza obowiązek odbycia przygotowania przedszkolnego przez dziecko 6-letnie. Znosi tym samym ten obowiązek dla 5-latków. Obowiązek przygotowania przedszkolnego trwa tyle samo co dotychczas - rok. Oczywiście przepisy przejściowe w ustawie umożliwiają kontynuowanie przez dzieci nauki w pierwszej i drugiej klasie. Dotyczy to 6-latków, którzy zgodnie z krótko trwającym, dotychczasowym obowiązkiem, poszli już do szkoły.
Ostatnim, najbardziej gorącym punktem jest prawo, które przysługuje Ministrowi Edukacji Narodowej – powoływanie i odwoływanie kuratorów i wicekuratorów oświaty.
Komentarze
(0)
Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin). |
bądź pierwszy! |
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013. |