fot. Paweł Makowski
Wczoraj w budynku PWSZ przy ul. Grunwaldzkiej, w ramach Światowego Tygodnia Przedsiębiorczości, odbyła się konferencja pod hasłem „Elbląskie Twarze Przedsiębiorczości”. Oprócz spotkania z Szefami Klastrów Elbląskich organizatorzy przygotowali wiele ciekawych wystąpień.
Co kryje się pod nazwą „klaster”? Klaster to nic innego, jak określenie grupy przedsiębiorstw, instytucji lub różnego rodzaju organizacji, powiązanych ze sobą i skoncentrowanych na tym samym obszarze. Klastry tworzy się najczęściej po to, by poszczególne przedsiębiorstwa nawiązały ze sobą współpracę, która pozwoli zbudować trwałą przewagę konkurencyjną na danym rynku.
Światowy Tydzień Przedsiębiorczości obchodzony jest już szósty rok w Polsce, jak również 149 innych krajach. Tytuł dzisiejszego wydarzenia można rozumieć dwojako. Twarze przedsiębiorczości to zarazem konkretni ludzie, trudniący się pracą w danym zawodzie, ale twarze rozumiane są także jako oblicza, różne formy, sposoby realizacji.
Nic więc dziwnego, że w pierwszej części konferencji zebrani mogli poznać punkt widzenia Szefów Klastrów Elbląskich, którzy przedstawili swoją drogę zawodową, jak stawiali pierwsze kroki w świecie poważnych interesów. Rozważali także to, jakie cechy powinien mieć dobry pracownik na miarę XXI wieku czy jakimi cechami człowiek powinien się odznaczać, by osiągnąć sukces w biznesie.
Drugą część spotkania stanowiły wystąpienia trojga młodych ludzi. Pierwszy z nich, Paweł Kulasiewicz, prezes Stowarzyszenia Elbląg Europa, przedstawił całemu audytorium cele i działania swojej organizacji, jak również opisał krótko zalety uczestnictwa w programie Erasmus+, który stwarza młodym ludziom wiele możliwości.
- Program Erasmus+ daje możliwość rozwijania kompetencji, takich jak porozumiewanie się w języku obcym, kompetencje informatyczne czy naukowo-techniczne. Umożliwia także realizację indywidualnych pomysłów czy udział w ciekawych projektach(…) W jaki sposób? Poprzez różnego rodzaju szkolenia, praktyki czy wymianę młodzieżową lub studia za granicą- mówił Paweł Kulasiewicz.
Jako następna swoją prelekcję wygłosiła Katarzyna Dmowska, która uchyliła rąbka tajemnicy w kwestii tego, jak konstruowane są reklamy, by dotrzeć do odbiorcy i zakotwiczyć się w jego umyśle i jak można odnieść sukces w internecie. - Aby reklama była dobra i trafiła do odbiorcy, musi opierać się na podobnych zasadach jak historia o Czerwonym Kapturku- po prostu musi w niej zostać przedstawiona ciekawa opowieść, mająca swoich bohaterów, zwroty akcji. (…) Najważniejszym elementem tej opowieści powinien być konflikt. Bez konfliktu nie ma emocji, bez emocji zaś nie da się wpłynąć na odbiorcę i nakłonić go do kupna danego produktu.
Ostatni wystąpił Łukasz Sienkiewicz, który przekonywał zgromadzonych o tym, jak ważna w naszym życiu prywatnym i zawodowym jest pasja. Bez niej życie traci swój koloryt a wykonywana praca staje się tylko przykrym obowiązkiem. Zwrócił on również uwagę na trzy zasadnicze elementy: cel, odwagę i równowagę.
Trzeba w życiu do czegoś dążyć, obrać sobie jakiś cel i starać się go realizować. Nie bez znaczenia okaże się tu odwaga, która sprawi, że będziemy zdecydowanie dążyć do swoich zamierzeń, bez obaw o porażkę. Ostatnia, ale nie najmniej ważna jest równowaga i to, by wyważyć swoje działania. Chodzi o to, by umieć znaleźć złoty środek.
Trzecią część dzisiejszego spotkania stanowiły pytania do publiczności i odpowiedzi, które komentowane były przez Ewę Micudę, Zastępcę Dyrektora Powiatowego Urzędu Pracy. Zgromadzonych pytano m. in. o opinię na temat tego, czy uważają, że młodym ludziom z wykształceniem wyższym trudno jest znaleźć zatrudnienie, czy ich zdaniem w Elblągu rośnie liczba osób bezrobotnych a także o to, czy uważają, że jednym z problemów młodych ludzi, chcących podjąć pracę w powiecie elbląskim, jest niskie wynagrodzenie. Każda z odpowiedzi publiczności konfrontowana była z odpowiedzią prowadzących, która niejednokrotnie bywała zaskakująca.