› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY
A1 _ MAZURY DUZY

galeria zdjęć

wszystkie ›

Czy zdecydujesz się posłać 6-latka do szkoły zamiast do przedszkola?

Nowe, niespotykane kierunki nauczania w Zespole Szkół Ekonomicznych i Ogólnokształcących. Jest w czym wybierać

› bieżące ponad rok temu    10.04.2014
Bartłomiej Ryś
komentarzy 9 ocen 19 / 37%
A A A
Nowe, niespotykane kierunki nauczania w Zespole Szkół Ekonomicznych i Ogólnokształcących. Jest w czym wybierać fot. Konrad Kacprzak

Zaczynają się nowe nabory uczniów gimnazjalnych do szkół średnich. Każda z nich stara się maksymalnie zainteresować młodzież, aby ta wybrała właśnie tę placówkę. Jedną z najciekawszych ofert prezentuje Zespół Szkół Ekonomicznych i Ogólnokształcących. Tam, na specjalne życzenie uczniów, powstanie kilka zupełnie nowych kierunków. Jakich?

Najwidoczniej połączenie V Liceum Ogólnokształcącego z Zespołem Szkół Ekonomicznych było dobrym posunięciem. W najbliższym roku szkolnym obie szkoły (a właściwie po połączeniu – jedna) stworzyły całkowicie nowe kierunki edukacyjne, niespotykane dotychczas na elbląskim rynku szkół średnich. Wszystkie działania, które są realizowane są poprzedzone ankietami i badaniami wśród uczniów gimnazjów. To właśnie oni zdecydowali w jakich kierunkach chcą się kształcić.

Z listy kierunków warto wspomnieć przede wszystkim o bezpieczeństwie publicznym z elementami kryminologii i kryminalistyki. Elbląska szkoła podpisała porozumienie z Uniwersytetem Gdańskim, co będzie skutkowało jeszcze lepszym przygotowaniem licealistów do przyszłych studiów. Będą oni mieć możliwość uczestniczenia w wykładach na UG, poznania przyszłych wykładowców oraz zasięgnięcia rady studentów, którzy ten sam kierunek kończą na gdańskiej uczelni wyższej. Jest to jeden z najbardziej obleganych kierunków wśród gdańskich uczelni wyższych. W elbląskiej placówce uczniowie będą mieli rozszerzone przedmioty takie jak WOS, biologia oraz język obcy. Po zakończeniu edukacji będą mogli pracować w przeróżnych firmach – zarówno prywatnych (agencje detektywistyczne, agencje ochrony) jak i publicznych (urzędy miejskie, policja, straż miejska). Klasa jest w pełni wspierana przez Komendę Miejską Policji w Elblągu. Dwie dodatkowe godziny zajęć tygodniowo będą związane tematycznie z profilem klasy.

ZSEiO będzie kształcić również na profilu humanistyczno-dziennikarskim. Całemu przedsięwzięciu będzie patronować radio Eska. Oznacza to, że po zakończeniu edukacji przyszły student będzie już miał doświadczenie współpracy z mediami. Uczniowie będą również mieli możliwość uczestniczenia w zajęciach praktycznych z profesjonalnymi dziennikarzami. W połączeniu z filologią polską dziennikarską na PWSZ Elbląg daje to możliwość uzyskania odpowiednich kwalifikacji w jednym mieście, bez potrzeby wyjazdu.

Klasa o profilu wojskowym i profilu technik ekonomista (zarządzanie lotnictwem) również zostaną stworzone. Klasa lotnicza, jak informuje wicedyrektor szkoły pani Dorota Szulc, jest po prostu hitem. Zapewnia doskonałe przygotowanie do przyszłego zawodu zarówno pod względem teoretycznym (bezpłatnie) jak i praktycznym przy współpracy z Aeroklubem w Elblągu (zostaną podjęte starania o pokrycie kosztów związanych ze szkoleniem praktycznym ze źródeł zewnętrznych). Matematyka, geografia oraz j. angielski – te przedmioty uczniowie będą przyswajali na poziomie rozszerzonym. Prócz wniosku o rekrutację trzeba również przedstawić pozytywny wynik badań przeprowadzonych przez lekarza-specjalistę.

Praca po profilu wojskowym jest praktycznie zapewniona. Praca nie byle jaka – miesięczny dochód na wysokim poziomie, mieszkanie zapewnione przez wojsko. Poza tym to świetna przygoda i coś zupełnie innego na elbląskim rynku szkół średnich.

Ostatni kierunek, który jest inny, niż wszystkie, jest związany z multimediami i grafiką. Pełna nazwa profilu w Technikum brzmi: technik cyfrowych procesów graficznych. Po zakończeniu edukacji można znaleźć zatrudnienie w wydawnictwach, drukarniach, agencjach reklamowych, gazetach (zarówno papierowych i internetowych).

Nasza rozmówczyni, wicedyrektor Zespołu Szkół Ekonomicznych i Ogólnokształcących, pani Dorota Szulc mówi, że oferta jest idealnie przygotowana pod oczekiwania uczniów. Wszystkie kierunki, czy to wypisane powyżej, czy inne „zwykłe” cieszą się olbrzymim zainteresowaniem. Świadczy to o tym, że przyszli uczniowie są zainteresowani kierunkami nieco innymi, niż dotychczas im prezentowane. Być może dzięki właśnie takim działaniom, wprowadzaniu na rynek elbląski czegoś nowego, choć część uczniów zostanie w Elblągu, założy własne firmy, zmniejszy bezrobocie? Czas pokaże. Życzymy powodzenia, zarówno szkole, jak i uczniom!

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 0

  • 0
    ZADOWOLONY
  • 0
    ZASKOCZONY
  • 0
    POINFORMOWANY
  • 0
    OBOJĘTNY
  • 0
    SMUTNY
  • 0
    WKURZONY
  • 0
    BRAK SŁÓW
Komentarze (9)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarz› pokaż według najstarszych
~ XYZ
ponad rok temu ocena: 63%  9
Pani Szulc jak na wicedyrektora bardzo kreatywnego V LO nie ma chyba pojęcia o ofercie edukacyjnej "na elbląskim rynku szkół średnich", na temat której się wypowiada. Przecież proponowane innowacje związane z klasami wojskową czy policyjną od kilku lat z powodzeniem są realizowane w Elblągu (po co więc te niby badania gimnazjalistów? - chyba kolejna ściema). No cóż - tonący brzytwy się chwyta. Niestety, perfidne mijanie się z prawdą nie przystoi tym, którzy mają wychowywać młodzież.
odpowiedz oceń komentarz 5 3
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ ja
ponad rok temu ocena: 63%  8
O Jej jaka nowość klasa wojskowa, cudnie, taki pomysł, kto był taki kreatywny? Trochę długo zajęło Wam kopiowanie pomysłu klasy istniejącej już kilka lat w innej szkole?
odpowiedz oceń komentarz 5 3
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Xxx
ponad rok temu ocena: 67%  7
technik cyfrowych procesów graficznych - ciekawe na jakim sprzęcie i sofcie? Adobe CS kosztuje, czy szkołę stać?
odpowiedz oceń komentarz 4 2
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ yataman
ponad rok temu ocena: 70%  6
aby nie byc goloslownym. podam wlasny przyklad. Takze poszedlem do V LO na ulotce mamili oferta profilu spoleczno prawnego z naciskiem na geografie. Wszystko ladnie pieknie opisane, ze po tym kierunku zostane geografem , ze mnie przyjma do marynarki wojennej . ze w ciagu trzech lat odbede mnostwo wycieczek po kraju i swiecie aby poznac regiony, badac krainy geograficzne itd. a co z tego wyszlo? Syf! przez 3 lata bylismy na dwoch dwudniowych wycieczkach z czego jedna byla tematyczna a druga to zwykla popijawa nad morzem w stegnie. Jesli chcialbym sie dostac do akademi morskiej w gdyni to rownie dobrze dostalbym sie tam z profilu humanistycznego. wsytarczy tylko spojzec na wymagania rekrutacyjne uczelni. Ba! moja kolezanka z humana dostala sie na akademie medyczna! wsyatrczy tylko zdac odpowiednio wybrane przedmioty. Kierunki proponowane przez licea mijaja sie z prawda i w rzeczywistosci przypominaja kielbase wyborcza i obietnice donka z 2007 roku. czyli sa nic nie warte!
odpowiedz oceń komentarz 7 3
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ yataman
ponad rok temu ocena: 82%  5
do gimnazjalistow: nie dajcie się omamic tym co wam wciskaja szkoly srednie. te ich profile brzmia wspaniale i wygladaja swietnie na ulotce. w praktyce jest beznadziejnie a caly program odbiega od waszych marzen. To nie jest tak ze jak skonczycie klase pilotow to dostaniecie sie na pilota, albo ze jak skonczycie klase medialna tow as wezma do telewizji. Po pierwssze elblaskie klasy medialne to syf i amatorka, bo kto tam prowadzil te zajecia? ludzie z tv elblag? przeciez tam nawet nie wiedza co to rpawdziwe dziennikarstwo! a jesli chodzi o zostanie policjantem lub wojskowym to macie wieksze szanse gdy skonczycie np AWF a nie jakas tam klase o profilu bezpieczenstwo publiczne. zreszta i tak was do wojska nie rpzyjma bo tam tez juz licza sie szerokie plecy. to samo w strazy pozarnej i strazy granicznej. tam tez trzeba miec szerokie plecy i mnostwo kursow dodatkowych,ktore musicie zrobic za wlasne pieniadze! w tym przypadku liceum i profil jaki wybierzecie nie ma nic do rzeczy!!!
odpowiedz oceń komentarz 9 2
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ uczennica
ponad rok temu ocena: 44% 4
Zgadzam się w 100 % !! Te wszystkie innowacje pedagogiczne, próby zwabienia uczniów na przyszłość w mundurze- ŚCIEMA. Nic po tym nie ma poza straconym czasem, lepiej iść do liceum: krócej o rok i lekcji mniej, odchodzą wszystkie przedmioty zawodowe, które mijają się z celem. Właśnie przygotowuje się do matury po jednym z tych SUPER kierunków. Nie dość, że do matury przygotowanie denne, to nie mam pojęcia co ze sobą dalej po tej szkole zrobić... Jeśli cudem zdam egzamin zawodowy, do którego przygotowanie też słabe to i tak mnie z tym tytułem nigdzie do pracy nie przyjmą. Masz ambicje? Idź do liceum. Ja bym tak zrobiła. Teraz żałuje.
~ Joe
ponad rok temu ocena: 60% 3
powiem inaczej: zawodówka lub kurs zawodowy i do roboty, a stwierdzenie pana autora: wojskowi - praca zapewniona, stałe zarobki, mieszkanie... no cóż, bez komentarza
~ twoj nick
ponad rok temu ocena: 0%  2
Te Ryś znajdź porządny temat
odpowiedz oceń komentarz 0 6
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Bartłomiej Ryś
ponad rok temu ocena: 60% 1
Te, Twój nick, okej, postaram się
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.