› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY

galeria zdjęć

wszystkie ›

Czy zdecydujesz się posłać 6-latka do szkoły zamiast do przedszkola?

Nieprawidłowa wymowa – kiedy trzeba zacząć się niepokoić?

› bieżące ponad rok temu    18.12.2013
Karolina Król
komentarzy 0 ocen 3 / 100%
A A A
Nieprawidłowa wymowa – kiedy trzeba zacząć się niepokoić?

Dzieci w wieku 3-4 lat powinny już umieć mówić. Powinny zaczynać dobrze wymawiać poszczególne literki a ich zasób słów powinien być dość bogaty. Kiedy trzeba zacząć martwić się o aparat mowy naszych pociech?

- Przede wszystkim należy dziecko obserwować już od samych narodzin. Pierwsze wyrazy pojawiają się miedzy 1 a 2 rokiem życia, a zdania między 2 a 3 – wyjaśnia Katarzyna Kosztowna, logopeda. - Oczywiście nie jest tak w 100 procentach przypadków i przesunięcia mogą się zdarzyć. Jeśli jednak maluch w wieku około 4 – 5 lat mówi jedynie pojedyncze wyrazy lub znacząco przestawia głoski bądź sylaby w wyrazie można udać się na konsultacje logopedyczne.

Jak wyjaśnia Katarzyna Kosztowna, należy pamiętać, że każde dziecko rozwija się we własnym tempie i niewielkie opóźnienia rozwoju mowy nie powinny być powodem do niepokoju. Stopień rozwoju mowy w danym momencie zależy od różnych czynników.

Do najważniejszych należą psychofizyczny rozwój dziecka oraz wpływ środowiska. Z całą pewnością trzeba udać się do logopedy, jeśli dziecko: rodzi się przedwcześnie lub z objawami wcześniactwa, ma problemy neurorozwojowe, rozwija się wolno lub ma nieprawidłowy stopień napięcia mięśniowego, ma problemy ze ssaniem lub połykaniem, a także nie reaguje lub reaguje nieprawidłowo na dźwięki otoczenia.

W jaki sposób trzeba stymulować rozwój mowy naszego dziecka? Katarzyna Kosztowna ma jedną i najważniejszą radę – czytać. - U dzieci w wieku przedszkolnym kształtowanie strony dźwiękowej języka jest bardzo ważne, wręcz decydujące, dlatego przede wszystkim czytać, czytać i jeszcze raz czytać – informuje logopeda. - Niezrozumiała dla otoczenia wypowiedź częstokroć izoluje dziecko od rówieśników, wywołuje niechęć do wspólnej zabawy, nieufność, nieśmiałość, a czasem złośliwość. Naprawdę można tego uniknąć. Zwracajmy również uwagę n stronę ruchową dziecka.

Najczęściej spotykaną wadą są, według Katarzyny Kosztownej, wszelkiego rodzaju dyslalie czyli nieprawidłowe wymawianie jednej lub kilku głosek. Nierzadko dzieci również seplenią, czyli w zmiękczony sposób wypowiadają głoski s, z, c i dz. Najczęściej zdarza się to u maluchów w wieku 3-4 lat, ale nie jest to regułą.

- Głównymi powodami złej wymowy są z całą pewnością nieprawidłowa lub niedojrzała budowa narządów mowy, nieprawidłowy słuch i zgryz oraz mała sprawność narządów mowy – mówi Katarzyna Kosztowna. - Mogę jednak śmiało powiedzieć, że przyczyną jest także naśladownictwo. Dziecko czerpie przykład z otoczenia nie tylko jeśli chodzi o zachowanie. Jeśli rodzice mają na przykład nieprawidłową wymowę głoski „r” i nic z tym nie robią, to nie dziwmy się później, że maluch artykułuje podobne dźwięki.

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 0

  • 0
    ZADOWOLONY
  • 0
    ZASKOCZONY
  • 0
    POINFORMOWANY
  • 0
    OBOJĘTNY
  • 0
    SMUTNY
  • 0
    WKURZONY
  • 0
    BRAK SŁÓW
Komentarze (0)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarzbądź pierwszy!
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.