› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY

Czy zdecydujesz się posłać 6-latka do szkoły zamiast do przedszkola?

Naprawdę ważna decyzja biskupa elbląskiego. Dotyczy postępowania z małoletnimi

› bieżące 6 miesięcy temu    6.02.2019
Grażyna Wosińska
komentarzy 6 ocen 0 / 0%
A A A
 Naprawdę ważna decyzja biskupa elbląskiego. Dotyczy postępowania z małoletnimi  fot. archiwum elblag.net

Biskup elbląski Jacek Jezierski zatwierdził „Zasady prewencji i postępowania w pracy duszpasterskiej z osobami małoletnimi w diecezji elbląskiej”. Duchowni, klerycy oraz katecheci podpiszą oświadczenie o przestrzeganiu tych norm. Jest to odpowiedź Kościoła na afery seksualne w swoim środowisku, nie tylko w Polsce

Zasady prewencji i postępowania w pracy duszpasterskiej z osobami małoletnimi obowiązują w wielu diecezjach. Elbląska przy opracowaniu korzystała z dokumentu diecezji płockiej.

„Zasady prewencji i postępowania w pracy duszpasterskiej z osobami małoletnimi w diecezji elbląskiej”, zatwierdzone przez biskupa elbląskiego Jacka Jezierskiego, składają się z: norm ogólnych, norm szczegółowych oraz tekstów dwóch oświadczeń dla księży oraz katechetów i wolontariuszy Caritas. Muszą oni podpisać oświadczenie, że nie przestrzeganie zasad będzie traktowane jako ciężkie naruszenie obowiązków. 

Oto dwa punkty z dokumentu:

Należy zwrócić szczególną uwagę na przypadki werbalnego naruszania godności osób małoletnich. Ich wyrazem jest także erotyzacja języka.

Duchowny organizujący wyjazd, zobowiązany jest do weryfikacji osób pełniących funkcję opiekuna w rejestrze prowadzonym przez Ministerstwo Sprawiedliwości na podstawie ustawy z dnia 13 maja 2016 roku o przeciwdziałaniu zagrożeniom przestępczością na tle seksualnym.

Niedozwolone są wszelkie zachowania, które stanowią przekraczanie granic intymności osób małoletnich. Zasada ta powinna obowiązywać szczególnie w takich miejscach jak przebieralnie, pływalnie, toalety itp. Zabronione jest zwłaszcza nagrywanie lub wykonywanie zdjęć we wskazanych miejscach. Duchowny nie powinien także wyręczać osób małoletnich w czynnościach natury osobistej. 

Treść zasad jest opublikowana na stronie internetowej diecezji elbląskiej. 

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 6

 • 1
  ZADOWOLONY
 • 1
  ZASKOCZONY
 • 1
  POINFORMOWANY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  SMUTNY
 • 0
  WKURZONY
 • 3
  BRAK SŁÓW
Komentarze (6)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarz› pokaż według najstarszych
~ klark
6 miesięcy temu 6
ciekawa opcja
odpowiedz oceń komentarz 0 0
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ sad
6 miesięcy temu ocena: 100%  5
Kazdy dobrze wie, ze dla takich ksiezy to maja specjalny osrodek gdzie ich sobie wewnetrznie wypychaja. Chyba instrukcja o 1053 lata za pozno?
odpowiedz oceń komentarz 1 0
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ suwerę
6 miesięcy temu ocena: 100%  4
Nie rozumiem- chyba każdy dorosły człowiek wie,jak się zachować w kontaktach z dziećmi.Trzeba aż pisac do tego instrukcje???
odpowiedz oceń komentarz 1 0
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ ghjhgf
6 miesięcy temu ocena: 50%  3
Problem afer seksualnych jest taki sam jak w każdej innej branży. Ale tu nie o to chodzi. Lewica atakowała i zawsze będzie atakować kościół, nawet gdyby w kościele było wszystko OK.
odpowiedz oceń komentarz 3 3
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ zx
6 miesięcy temu ocena: 100%  2
Papier przyjmie wszystko....
odpowiedz oceń komentarz 3 0
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Jacoby
6 miesięcy temu ocena: 50%  1
Czy my jesteśmy durniami czy tylko na takich wyglądamy, żeby próbować nam taki kit wciskać ?! Pedofil podpisze kwitek i już zmieni sie nie do poznania, tak zmieni się do Gniezna ! W normalnym tłumaczeniu , grozi nam jeszcze większe niebezpieczeństwo, niż wcześniej, gdyż w pokrętny sposób usankcjonowane !
odpowiedz oceń komentarz 1 1
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.