Dziś, 4 września, po wieloletniej przerwie otwarto na nowo Filię nr 5 Biblioteki Elbląskiej. Biblioteka mieści się w wyremontowanych pomieszczeniach gimnazjum nr 1 na Zawadzie.
Wchodząc do nowej biblioteki, już na pierwszy rzut oka widać, że nie jest to tradycyjna biblioteka. Biblioteka na europejskim poziomie. Pierwsza rzecz, która zwraca naszą uwagę, to brak wyraźnego podziału pomieszczeń na dział literatury dziecięcej i dla dorosłych.
W bibliotece jest możliwość wypożyczenia tradycyjnych książek jak i audiobooków. Do korzystania udostępniono także 8 stanowisk komputerowych z dostępem do internetu (także sieć Wi-Fi). Jest też dostępny kącik rozrywki z telewizorem plazmowym i konsolą do gier XBOX. Osobna sala ze stolikami przystosowanymi dla maluchów pozwala na wspólne spędzenie czasu młodszych dzieci wraz z rodzicami lub inne zajęcia dla dzieci.
Podczas uroczystego otwarcia obecni byli radni: pani Halina Sałata i Robert Turlej. To z ich inicjatywy powstała idea otwarcia filli na Zawadzie. Jak wspomniała pani Sałata: „Od dawna dochodziły do nas głosy o potrzebie biblioteki. Mieszkańcy osiedla głównie korzystali z biblioteki Nad Jarem oraz innych placówek.” Radny Robert Turlej dodał, że już na pierwszej radzie miasta oboje z panią radną wystosowali, zupełnie niezależnie, swoje interpelacje dotyczące przywrócenia oddziału biblioteki.
Dyrektor Biblioteki Elbląskiej, pan Jacek Nowiński, w żartobliwym tonie, mówił o wybudzeniu z hibernacji tego miejsca. Dodał, że nie lubi niszczyć ale stwarzać, więc nie będzie tym razem przecinania tradycyjnej wstęgi na otwarcie, ponieważ wiąże się to z działaniami destrukcyjnymi. Zamiast tego wręczył radnym symboliczne kawałki liny na wróżbę dobrej współpracy, zaś obecna na otwarciu pani prezydent Grażyna Kluge zawiązała je w mocny węzeł.
Projekt wnętrza jest dosyć oryginalny, nowoczesny. W rozmowie z kierowniczką oddziału: Anną Romańczuk dowiedziałem się, że pomysł aranżacji wnętrza jest pomysłem samego dyrektora Nowińskiego. Zwiedzając różne biblioteki zarówno w kraju jak i za granicą, sugerując się najlepszymi wzorcami, udało się i w Elblągu stworzyć bibliotekę na miarę bibliotek szwedzkich, które mogą szczycić się najnowocześniejszymi bibliotekami w europie.
Na chwilę obecną trudno jest stwierdzić ile książek jest do dyspozycji czytelników. Do końca roku księgozbiór będzie uzupełniany o kolejne książki nadające się do wypożyczania, dostepne ze zbiorów starej filii przy ulicy Szarych Szeregów . Ponadto przeznaczono w budżecie wiekszą sumę na nowe zakupy. Docelowo ma być ich około 20 tys.
Wnętrze biblioteki zostało tak zorganizowane, że w trakcie godzin lekcyjnych, uczniowie gimnazjum mają bezpośredni dostęp do biblioteki od strony szkoły, bez potrzeby wychodzenia z budynku.
Na zakończenie, gość specjalny, prof. Mariusz Czubaj przedstawił krótką prelekcję na temat osiedli z wielkiej płyty. Sam wychowany w Warszawie na Brudnie, jest w swoich badaniach, szczególnie zainteresowany środowiskiem wielkomiejskich osiedli i kulturą osiedli, która się tam samoistnie wytworzyła.
O godzinie 17.30 Mariusz Czubaj, tym razem jako nie profesor od antropologi kultury ale jako autor kryminałów spotkał się na spotkaniu autorskim dotyczącym jego nowej ksiązki pt. ”Zanim znowu zabiję”.
Mariusz Czubaj - profesor antropologi kultury w Szkole Wyższej Psychologii Społecznej w Warszawie. Autor powieści kryminalnych. Jego badania koncentrują się wokół problematyki kultury popularnej.