› bieżące |
ponad rok temu
10.07.2014 Informacja prasowa komentarzy 0 ocen 4 / 100% |
A A A |
Już 17 lipca br. rusza I edycja Festiwalu „Muzyka polska na Żuławach”*. Festiwal to 6 koncertów Elbląskiej Orkiestry Kameralnej pod batutą Maestro Marka Mosia, z udziałem genialnego skrzypka Janusza Wawrowskiego w zabytkowych kościołach na Żuławach. Czegoś takiego do tej pory nie było – Festiwal będzie niecodzienną okazją, by usłyszeć piękne, polskie melodie ludowe, ekspresyjne i niezwykle energetyczne.
Będą to utwory mistrzów kompozycji, jak np.: Chopina, Wieniawskiego, Paderewskiego, Karłowicza czy Kilara inspirowane polską tradycją i rodzimym folklorem: polonezy, oberki, kujawiaki i mazurki, wszystkie najwyższej próby. To w nich odzwierciedla się niezwykła polska wrażliwość i emocje. Elbląska Orkiestra Kameralna zaprasza wszystkich w muzyczną podróż, podczas której zaprezentuje skarby polskiej kultury. Wstęp na wszystkie festiwalowe koncerty jest bezpłatny!
Pasłęk 17 lipca 2014,
Pasłęk, Kościół p.w. Św. Bartłomieja, ul. Pl. Św. Wojciecha 1
Tam odbędzie się pierwszy festiwalowy koncert. Kościół zbudowano w stylu gotyckim około 1350r. Ołtarz główny pochodzi z 1687r. Jego środkowa nasada przedstawia ukrzyżowanie Chrystusa na tle XVII-wiecznej panoramy Pasłęka. Istotnym elementem są zabytkowe organy kościoła z drugiej połowy XVIII w. wykonane przez organomistrza gdańskiego – Hidenbrandta.
Dzierzgoń 18 lipca 2014,
Dzierzgoń, Kościół p.w. Trójcy Przenajświętszej, ul. Mickiewicza 1 Budowla wzniesiona w początkach XIV wieku, w stylu gotyckim. Bogate i cenne wyposażenie, pochodzi głównie z okresu po pożarze w 1730 roku. Stanowią je m.in. konstrukcja architektoniczna, cenna snycerska oraz przedstawienia malarskie.
Krzyżanowo/Stare Pole 19 lipca 2014, Kościół p.w. Św. Barbary, Krzyżanowo 13, Stare Pole
Jest najważniejszym zabytkiem Krzyżanowa. Ta gotycka budowla z XIV wieku, usytuowana jest w dawnym centrum wsi. Wyposażenie wnętrza jest przeważnie barokowe, ale zachowało się również duże gotyckie malowidło ścienne ze sceną Ukrzyżowania z XIV w. Wokół kościoła znajduje się niewielki cmentarz, a całość otacza średniowieczny kamienno-ceglany mur. Aktualna drewniana dzwonnica pochodzi z połowy XIX wieku.
Nowy Dwór Gdański 20 lipca 2014, Kościół p.w. Przemienienia Pańskiego, ul. M. Drzymały 3
Kościół w Nowym Dworze Gdańskim został wybudowany w stylu neogotyckim, w latach 1848-1850. Posiada murowaną, 26-metrową wieżę oraz ambonę z XVIII wieku. We wnętrzu obejrzeć można ołtarz główny na którym znajduje się obraz Przemienienia Pańskiego z 1872 roku. Całość utrzymana jest w jednorodnej stylistyce.
Pruszcz Gdański 21 lipca 2014, Kościół p.w. Podwyższenia Krzyża Świętego, ul. Wojska Polskiego 37
Cały zespół zabytków składa się z gotyckiego kościoła, pastorówki oraz kaplicy przedpogrzebowej z murem kościelnym. Świątynię wzniesiono w XIV wieku. Budynek wielokrotnie ucierpiał podczas walk i pożarów. Zachowało się wyposażenie kościoła z bogatym, rzeźbionym z drewna wyposażeniem, m.in. renesansową amboną z 1578 roku, galerią i barokowym prospektem organowym.
Jantar gm. Stegna 22 lipca 2014, Kościół p.w. Najświętszej Maryi Panny Matki Kościoła, ul. Gdańska 26a
Historia parafii w Jantarze rozpoczęła się 30 lat temu. Nowoczesny kościół należy do najmłodszych w powiecie nowodworskim. Jest jednak wyjątkowy. Świątynia w Jantarze, jako jedyna w naszym regionie, podzielona jest na dwie części - górną i dolną. Wnętrze kościoła w Jantarze udekorowane jest w nowoczesnym stylu.
Wszystkie koncerty odbywają się o godzinie 19:00
*dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu „Wydarzenia Artystyczne” – priorytet „Muzyka”
Komentarze
(0)
Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin). |
bądź pierwszy! |
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013. |