› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY

Czy zdecydujesz się posłać 6-latka do szkoły zamiast do przedszkola?

Muszą zwrócić świadczenie 500 plus. Ponad 100 decyzji urzędników w Elblągu

› dzieci i rodzina ponad rok temu    8.09.2017
Grażyna Wosińska
komentarzy 0 ocen 0 / 0%
A A A
Muszą zwrócić świadczenie 500 plus. Ponad 100 decyzji urzędników w Elblągu  fot. archiwum elblag.net / Marcin Mogiałło

Rodzice otrzymują co miesiąc pieniądze z 500 plus na podstawie złożonych wniosków. W tym czasie urzędnicy sprawdzają czy rzeczywiście świadczenie przysługuje. Okazało się, że w Elblągu musieli wydać 104 decyzje o zwrocie nieprawnie pobranego świadczenia. 

Świadczenie wychowawcze 500 plus pobierają rodzice, opiekunowie prawni i opiekunowie faktyczni dziecka. Wysokość świadczenia ustalona została na kwotę 500 zł na dziecko (miesięcznie), przy czym wypłaty przysługują na: każde drugie i kolejne dziecko bez względu na dochody rodziny, a na pierwsze dziecko, jeśli dochód na osobę nie przekracza 800 zł. Kwota ta wynosi 1200 zł, jeśli którekolwiek z dzieci w rodzinie jest niepełnosprawne.  

Pokusa by otrzymać świadczenie jest duża. Stąd zdarzają się przypadki naginania prawa, czyli podawania zaniżonych dochodów lub zatajania, że podjęło się pracę. 

Departament Świadczeń Rodzinnych Urzędu Miejskiego w Elblągu informuje, że w okresie od 1.04.2016 r. do 07.09.2017 r. wydał łącznie 104 decyzje o ustaleniu i zwrocie nienależnie pobranego świadczenia wychowawczego

- informuje, Łukasz Mierzejewski  z  Biura Prasowego Urzędu Miejskiego w Elblągu.

Dla porównania Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Katowicach od stycznia do lipca wydał 110 takich decyzji, a Poznaniu było ich 208. 
Urzędnikom w weryfikacji pomaga informatyczny system Empatia. Można się z niego dowiedzieć czy pracodawca płaci składki danej osobie. Jeśli tak jest, to oznacza, że dana osoba nie jest bezrobotna.

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 13

 • 11
  ZADOWOLONY
 • 1
  ZASKOCZONY
 • 0
  POINFORMOWANY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  SMUTNY
 • 0
  WKURZONY
 • 1
  BRAK SŁÓW
Komentarze (0)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarzbądź pierwszy!
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.