› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY

galeria zdjęć

wszystkie ›

Czy zdecydujesz się posłać 6-latka do szkoły zamiast do przedszkola?

Moda w imię pokoju. Nietypowa wymiana młodzieży z Polski, Turcji i Niemiec

› rozwój i edukacja ponad rok temu    4.05.2017
Informacja prasowa
komentarzy 0 ocen 1 / 100%
A A A
Moda w imię pokoju. Nietypowa wymiana młodzieży z  Polski, Turcji i Niemiec fot.  Marek Nowosad / II LO

Licealiści z II LO w Elblągu uczestniczą w wyjątkowym międzynarodowym projekcie. Przez modę promują idee pokoju i wolności. Projekt koordynowany przez partnerów z Niemiec nosi nazwę : Dress to Impress: A Fashion Kiss for Peace! Świat mody na rzecz pokoju – wyraź to strojem! Partnerskimi szkołami są : Oberzent Schule w Beerfelden, Niemcy, Celal Bayar Anadolu Lisesi w Gemlik, Turcja oraz II Liceum Ogólnokształcące im. Kazimierza Jagiellończyka w Elblągu, Polska.

Głównym przesłaniem projektu, jest. intencji, aby wspólne działania wyposażyły ucznia w szereg narzędzi do pokojowego porozumiewania się z otoczeniem, również strojem, który może stanowić swoistą deklarację przekonań człowieka i jego światopoglądu. „Je suis Charlie", będąc punktem zapalnym w realnym świecie, jest naszym punktem wyjścia. W obliczu dramatycznych i drastycznych akcji społeczno-politycznych, istnieje potrzeba na reakcję ze strony uczniów - młodzieży Europy, reakcję, która pokaże ich chęć do promowania postaw charakteryzujących się otwartością umysłu i wolą tolerancyjnej koegzystencji. Moda ma motywujący wpływ na młodych ludzi. Pozwala im wyrazić ich tożsamość i znaleźć swój własny styl. Dodatkowo, strój wybrany lub wręcz zaprojektowany przez młodego człowieka wysyła w eter wiadomość. Chcemy, aby ta wiadomość dotyczyła pokoju na świecie.

Pod koniec kwietnia partnerzy projektu przybyli do Polski. 3 nauczycieli z Niemiec w tym koordynatorka Cornelia Frank wraz z grupa młodzieży oraz 5 nauczycieli z Turcji z młodzieżą.

W Polsce zaskoczyła ich gościnność, piękna ale trudna historia Polski oraz ... jedzenie. Goście skosztowali najlepszego pieczonego kurczaka w Północnej Polsce w drodze do zamku krzyżackiego w Malborku, najlepszą rybę w Północnej Polsce po wizycie w Sztutowie.

Duże wrażenie na gościach zrobiła wizyta w niemieckim obozie koncentracyjnym Stutthof. Dla wielu był to pierwszy kontakt z tak trudna i tragiczna historią. Ostatnie dwa dni poświęcone były najnowszej historii Polski i Europy Środkowo-Wschodniej. Rozpoczęło się od spotkania z niemal rówieśnikiem 21 letnim byłym uczniem ZSO nr 2, który po rocznym wymiennym pobycie w Stanach Zjednoczonych przedstawił „dres code" obowiązujący w poszczególnych stanach USA. Po czym odbyła się projekcja filmu dokumentalnego o znaczeniu polskiego rocka w walce o niepodległość. W czwartek nastąpił także finał projektu w Polsce. Młodzież z każdego z krajów przedstawiła swoje „pokazy mody pokojowej". Zaskoczeniem był pokaz tureckiego tradycyjnego tańca. Wspólnie wszyscy uczestnicy przedstawili oddzielny show z balonami i pozytywnym przekazem. Następny dzień to wizyta w ECS „Solidarność" w Gdańsku. I tu czas pożegnań i nie brak łez. Przed uczestnikami projektu jeszcze dwa spotkania. W tym i przyszłym roku.

Marek Nowosad

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 2

  • 1
    ZADOWOLONY
  • 0
    ZASKOCZONY
  • 0
    POINFORMOWANY
  • 0
    OBOJĘTNY
  • 0
    SMUTNY
  • 0
    WKURZONY
  • 1
    BRAK SŁÓW
Komentarze (0)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarzbądź pierwszy!
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.