› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY

Czy zdecydujesz się posłać 6-latka do szkoły zamiast do przedszkola?

Młodzi Szwedzi pomogli dzieciom z Pasłęka i Marwicy. Prezenty trafiły do domów dziecka

› bieżące ponad rok temu    23.01.2013
Redakcja elblag.net
komentarzy 0 ocen 1 / 100%
A A A
Młodzi Szwedzi pomogli dzieciom z Pasłęka i Marwicy. Prezenty trafiły do domów dziecka

Ramona Axelsson i Johanna Welander są uczennicami III klasy o profilu społecznym liceum w Vaxjo (Szwecja). Wiosną 2012 roku wpadły na pomysł oryginalnego projektu, polegającego na przeprowadzeniu zbiórki odzieży i zabawek w swoim regionie, a następnie przekazaniu ich wychowankom domów dziecka w Polsce. Wielki finał projektu nastąpi w dniach 25-28 stycznia 2013 r.

Zbiórka rozpropagowana początkowo wśród rodziny i znajomych zaczęła się już w czasie wakacji letnich 2012 roku, jednak najwięcej pracy przy projekcie dziewczyny miały jesienią, gdy zaczął się nowy rok szkolny. Zebrano bardzo dużo ubrań i zabawek, które należało posortować, a także wyprać te, które były wcześniej używane. Chętnych do przekazania rzeczy było tak wielu, że w końcu Ramona i Johanna musiały ogłosić zakończenie zbiórki, gdyż wyczerpały się im możliwości magazynowania.

Kolejnym etapem projektu jest wyprawa do Polski. Tata Ramony został „zatrudniony” jako kierowca miniciężarówki, którą wszystkie zebrane rzeczy zostaną dostarczone do domów dziecka w Marwicy i Pasłęku. Dziewczętom udało się także pozyskać pomoc linii promowych Scandlines, które sponsorują transport przez morze.

Ramona i Johanna przygotowały krótkie ankiety skierowane do pracowników i wychowanków domów dziecka. Ostatnim elementem projektu będzie opracowanie wyników ankiet i sporządzenie pisemnego sprawozdania, które przedstawią w swojej szkole.

Dlaczego wybrały akurat nasz region? Otóż kilka lat temu na zawodach rzutu podkową w Szwecji spotkali się przedstawiciele elbląskiego Klubu „Horse-Shoe” z rodzicami Ramony również uprawiającymi tę dyscyplinę rekreacyjną. Spotkanie to zaowocowało wieloletnią współpracą klubów i osobistą przyjaźnią

Źródło: Marek Murdzia, rzecznik prasowy starosty elbląskiego

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 0

 • 0
  ZADOWOLONY
 • 0
  ZASKOCZONY
 • 0
  POINFORMOWANY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  SMUTNY
 • 0
  WKURZONY
 • 0
  BRAK SŁÓW
Komentarze (0)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarzbądź pierwszy!
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.