› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY
A1 - KIM 09.2019

galeria zdjęć

wszystkie ›

Czy zdecydujesz się posłać 6-latka do szkoły zamiast do przedszkola?

Minifigurki Lego: coś więcej niż tylko zwykłe zabawki

› poradnik 7 miesięcy temu    25.03.2020
Informacja prasowa
komentarzy 0 ocen 0 / 0%
A A A
Minifigurki Lego: coś więcej niż tylko zwykłe zabawki

Choć historia najsłynniejszej zabawkarskiej marki świata sięga lat 30. XX wieku, to doskonale znane ludziki Lego pojawiły się w ofercie firmy znacznie później. Dziś chyba każde dziecko na świecie przeżywa okres fascynacji figurkami i zestawami duńskiego producenta – niektórzy nawet nigdy z tego nie wyrastają, o czym świadczy ogromna popularność serii dla nastolatków i dorosłych. Lego Minifigurki mają za sobą bardzo ciekawą historię i trudno dziś przewidywać, jaka będzie ich przyszłość, skoro producent co i rusz zaskakuje nas nowymi pomysłami.

Lego Minifigures: jak to się zaczęło?

Pierwsze, można napisać, że prototypowe figurki Lego zostały zaprezentowane w 1974 roku, ale daleko im było do tego, co duńska firma jeszcze szykowała. Nie miały ruchomych części, w zasadzie składały się tylko z dużych klocków. Rok później na rynek trafiły już ludziki z ruchomymi kończynami, ale jeszcze bez rysów twarzy. Rewolucja miała nadejść dopiero w 1978 roku. Ale gdy już się zaczęła, to wywindowała Lego na sam szczyt producentów zabawek.

We wspomnianym roku 1978 firma wypuściła pierwsze Lego Minifigures, które pod względem konstrukcji nie zmieniły się do dziś, choć były oczywiście znacznie prostsze projektowo od tych, jakie możemy obecnie kupować w sklepach. Dla porównania: pierwsze pełnoprawne minifigurki Lego miały „twarz” składającą się z dwóch czarnych punkcików (naśladujących oczy) oraz namalowanego czarną kreską uśmiechu. Obecnie cała seria ludzików Lego obejmuje około 650 unikatowych wzorów twarzy!

Warto wiedzieć

W pierwszej serii Lego Minifigurki znalazło się około 20 postaci – m.in. strażak, astronauta czy policjant. Dziś do wyboru mamy aż około 8000 najróżniejszych figurek, zarówno oferowanych w zestawach klocków, jak i możliwych do kupienia osobno.

Zabawki, które stały się ważnym elementem popkultury

O Lego Minifigures spokojnie można już pisać, jako o fenomenie. Obok lalki Barbie jest to prawdopodobnie jedyna kategoria zabawek, które zyskały globalną rozpoznawalność we wszystkich krajach świata, pod każdą szerokością geograficzną. Sam producent oczywiście mocno dba o to, aby jego flagowe osiągnięcie się nam nie opatrzyło, dlatego z imponującą regularnością wypuszcza na rynek coraz to nowe serie.

Do katalogu ludzików Lego dołączyły nie tylko postaci stworzone przez dział kreatywny duńskiego producenta, ale też stanowiące istotną część popkultury. Można tutaj wspomnieć chociażby o postaciach z komiksów, seriali czy świata sportu. Mało tego: firma Lego przy pomocy swojego flagowego produktu zabiera głos w ważnych dyskusjach społecznych, a nawet sama je prowokuje.

Przykłady? W 2003 roku pojawiła się pierwsza figurka o ciemnym odcieniu „skóry”, a w 2016 firma zaprezentowała ludzika na wózku inwalidzkim. Do tego dochodzą standardowe już dziś serie Lego Minifigures, które podkreślają znaczenie równouprawnienia – stąd wysyp ludzików przedstawiających kobiety wykonujące „męskie” zawody.

Ludziki Lego doczekały się nawet swoich ekranizacji filmowych (m.in. „LEGO NINJAGO: Film”), serii komiksów, seriali oraz gier komputerowych. To bardzo ważna marka dla całego sektora rozrywkowego.

Abstrahując już jednak od kwestii marki, pamiętajmy o tym, że minifigurki Lego to przede wszystkim fantastyczne zabawki, których konstrukcja pozostaje niezmienna od lat 70. XX wieku, dzięki czemu można bez problemu łączyć elementy pochodzące z zestawów wydanych kilka dekad temu.

Ludziki pobudzają wyobraźnię, pozwalają wcielać się w najróżniejsze postaci i kreatywnie spędzić czas z dzieckiem. To ich najważniejsza zaleta i fundament sukcesu. Szeroki wybór minifigurek Lego można znaleźć pod tym linkiem prowadzącym do serwisu Allegro https://allegro.pl/kategoria/lego-minifigurki-93209

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 0

 • 0
  ZADOWOLONY
 • 0
  ZASKOCZONY
 • 0
  POINFORMOWANY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  SMUTNY
 • 0
  WKURZONY
 • 0
  BRAK SŁÓW
Komentarze (0)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarzbądź pierwszy!
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.