› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY
A1 _ MAZURY DUZY

galeria zdjęć

wszystkie ›

Czy zdecydujesz się posłać 6-latka do szkoły zamiast do przedszkola?

Minęło 65 lat... I Liceum Ogólnokształcące w Elblągu świętowało żelazny jubileusz

› dzieci i rodzina ponad rok temu    8.10.2012
Agnieszka Światkowska
komentarzy 1 ocen 4 / 100%
A A A
66 zdjęćPrezydent G.Nowaczyk wznosi toast za I LOPrezydent G.Nowaczyk wznosi toast za I LO fot. Konrad Kosacz

Były kwiaty, życzenia, nagrody, wspomnienia i ich współtwórcy. W sobotę 6 października, jubileusz 65- lecia obchodziło I Liceum Ogólnokształcące im. Juliusza Słowackiego w Elblągu. W uroczystej gali w sali kina "Światowid" wzięli udział absolwenci z lat '50, '60, '70, '80, 90, jak również pracownicy szkoły, uczniowie i władze miasta. Rangę żelaznego jubileuszu podkreślił niecodziennych rozmiarów tort. Uroczystość poprowadzili absolwenci I LO: Dorota Radomska rocznik '88 i Włodzimierz Lizak - rocznik '82. 

Galę wspomnień i życzeń zainaugurował chór szkolny, wykonując hymn I LO "Testament Mój", którego autorem słów jest patron szkoły Juliusz Słowacki. Po czym nastały długie minuty życzeń i gratulacji, okraszone pięknymi wspomnieniami i kwiatami.
 
(...)"Gdyby nic nie mijało, nie byłoby czasu przeszłego; gdyby nic się nie działo, nie byłoby czasu przyszłego, a gdyby niczego nie było, nie byłoby czasu teraźniejszego" - mówiła Zofia Ostrówka, dyrektor szkoły w swoim przemówieniu, cytując średniowiecznego filozofa Augustyna z Hippony. - Jubileusz naszego liceum jest więc okazją do wspomnień, które czas już uporządkował. - To tutaj wiele pokoleń elblążan zdawało egzamin dojrzałości - podkreślała. A dziś - jej uczniowie uczą się w zabytkowym budynku, ale w nowoczesny sposób - przekonywała.- Chlubą szkoły są ludzie z nią związani. A w sposób szczególny dumni jesteśmy z naszych absolwentów, którzy są jej najlepszymi ambasadorami.Nauczyciele I LO od 65 lat torują drogę do sukcesów dydaktycznych. A powołując się na słowa Juliusza 
Słowackiego, wierzę, że uda nam się "zjadaczy chleba w aniołów przerobić" - mówiła dyrektor Zofia Ostrówka. 
 
Podczas uroczystości wręczono statuetki "Przyjaciel szkoły". Otrzymali je: Jan Styrna, biskup elbląski, Grzegorz Nowaczyk, prezydent Elbląga (który również jest absolwentem I LO) oraz Antoni Czyżyk, dyrektor CSE Światowid. 
 
Nagrody specjalne "Juliuszki" przyznano czterm kobietom: Wiceprezydent Elbląga - Grażynie Kluge, Danucie Stryj - byłej dyrektor I LO, Elżbiecie Szulcie - członkini Stowarzyszenia Absolwentów ILO oraz Agnieszce Czystaw - Absolwentce ILO. Tytuł "Honorowego Profesora" otrzymały: Halina Pietryłowska-Mizak, nauczycielka chemii z 30-letnim stażem pracy, Anna Wróblewska, nauczycielka fizyki oraz Jadwiga Piechowiak, wicedyrektor I LO. Prezydenckie życzenia wygłosił również Grzegorz Nowaczyk, absolwent I Liceum Ogólnokształcącego w Elblągu. - Z żelazną konsekwencją realizujcie swoje cele i marzenia - podkreślał prezydent. Z okazji 65- lecia (żelaznego jubileuszu) Grzegorz Nowaczyk przyznał dyrekcji szkoły, nagrody pieniężne w wysokości 3 tysięcy złotych.
 
Oficjalną część gali zakończyły życzenia i szczerze odśpiewane STO LAT przez dyrektorów elbląskich szkół i instytucje oświatowe. O artystyczną oprawę uroczystości zadbali obecni uczniowie I ogólniaka, przygotowując sentymentalne wystąpienie muzyczne pt. "Muzyka łączy pokolenia".
 
Mniej oficjalna część jubileuszu, odbyła się już w murach szkoły. Tak jak zapowiadano, z okazji pięknej rocznicy powstania I Liceum, otwarto muzeum szkoły, na które złożyły się wspomnienia uwiecznione na archiwalnych fotografiach, wpisy w szkolnych kronikach, a także liczne odznaczenia, pamiątki i puchary. Jubileusz był również okazją do spotkań klasowych. Dziś - już dojrzali, mający własne dzieci, mogli po raz kolejny poczuć się jak uczniowie I LO i zasiąść w szkolnych ławach - tym razem bez nerwów, obgryzania paznokci,na spokojnie, z uśmiechem i łezką w oku...
ilość zdjęć 66 dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 2

 • 1
  ZADOWOLONY
 • 0
  ZASKOCZONY
 • 0
  POINFORMOWANY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  SMUTNY
 • 0
  WKURZONY
 • 1
  BRAK SŁÓW
Komentarze (1)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarz› pokaż według najstarszych
~ Bers13
ponad rok temu ocena: 100%  1
No proszę. Pan eN i jego piękna łysinka;)
odpowiedz oceń komentarz 1 0
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.