› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY
A1 _ MAZURY DUZY

Czy zdecydujesz się posłać 6-latka do szkoły zamiast do przedszkola?

Miasteczko szkolne na Saperów to centrum zapomnienia. Tu chodników się nie odnawia

› inwestycje miejskie ponad rok temu    7.06.2013
Nel Cybulska
komentarzy 9 ocen 11 / 100%
A A A
5 zdjęćJedna z dróg prowadzących do miasteczka szkolnegoJedna z dróg prowadzących do miasteczka szkolnego fot. Bartłomiej Ryś/elblag.net

Są zwyczajnymi ludźmi – czują i myślą. Jednak każdego dnia muszą mierzyć się z własnymi przypadłościami. Choć w życiu nie mają łatwo, codzienność kładzie im kłody pod nogi. Mowa o podopiecznych Warsztatów Terapii Zajęciowej, którzy zdobywają szczyty gór - tych prowadzących do ul. Saperów.

To właśnie tam odbywają się zajęcia, na które niemalże z każdej strony wiodą górki i wzniesienia. Niektórzy uczestnicy warsztatów borykają się z ograniczoną sprawnością kończyn. Inni poruszają się na wózku, gdyż są jej zupełnie pozbawieni. Codzienne pokonywanie góry, na której usytuowany jest budynek, to dla nich prawdziwe wyzwanie. Oprócz Warsztatów Terapii Zajęciowej, w pobliżu znajdują się również: „miasteczko szkolne”, Powiatowy Urząd Pracy, oraz Starostwo Powiatowe. Od pewnego czasu na terenie Winnicy rozwija się także budownictwo mieszkaniowe.

Idąc ulicą Piechoty, trzeba uważnie patrzeć pod nogi. Chodniki straszą odstającymi płytami, a od skrzyżowania z ulicą Kościuszki, dopiero na ul. Mierosławskiego pojawia się przejście dla pieszych. Nietrudno wyobrazić sobie kulejącą osobę, lub przewodnika pchającego przed sobą wózek inwalidzki, którzy przedzierają się każdego ranka przez dziurawą, krzywą ścieżkę. Warto podkreślić, że z przejścia korzystają również uczniowie szkół, mieszkańcy osiedla, oraz osoby udające się do pobliskich urzędów.

Drugą drogą prowadzącą do kłopotliwej lokalizacji, jest przejście pomiędzy domkami, zaczynające się naprzeciw ostatniego wieżowca przy ul. Kościuszki. Niestety połowa tej ścieżki to dzika dróżka, z której deszcz wymywa piasek, pozostawiając kamienie. Od wielu lat setki, jeśli nie tysiące osób dziennie, przechodzą tym nieoficjalnym szlakiem. Nie ma się czemu dziwić - jest to jedyna, krótka droga , która prowadzi na przystanek autobusowy czterech linii. Te mają połączenie komunikacyjne z większością głównych ulic w mieście, dlatego z przejścia korzysta codziennie wielu pasażerów. Biorąc pod uwagę ile osób mieszka, pracuje i uczy się na terenie „miasteczka szkolnego”, stworzenie tam drogi z prawdziwego zdarzenia, wydaje się być słuszną inicjatywą. To z pewnością ułatwiłoby docieranie na miejsce nie tylko osobom niepełnosprawnym.

- Moja córka ma krótszą jedną nogę. To zdecydowanie utrudnia jej poruszanie się nawet po wyremontowanych drogach. Z ogromnym żalem patrzę na to, jak codziennie boryka się z pokonywaniem przeszkód. To, że warsztaty znajdują się w takiej lokalizacji, jest do zniesienia. Ale fakt, że nawierzchnia jest w tak opłakanym stanie, to uwłaczanie godności niepełnosprawnych – skarży się Lidia, mama jednej z podopiecznych WTZ. - Zimą chodnik zamienia się w lodowisko. Jak ci bezbronni ludzie mają sobie poradzić w takich warunkach? Dotyka nas to jeszcze bardziej, kiedy w mieście powstają kolejne parkingi i ulice, a o nas wciąż nikt nie pamięta - dodaje z rozgoryczeniem.

Samo pisanie i mówienie na ten temat, nie rozwiąże problemu. Nie można jednak z góry skazywać sprawy na niepowodzenie. Być może ktoś zauważy, że kłopot jest większy, niż mogłoby się wydawać. Dziś pozostaje nam wierzyć, że w miejskim budżecie znajdzie się pula pieniędzy, które na tym odcinku mogłyby poprawić nie tylko wygodę, ale również bezpieczeństwo elblążan.

 • Jedna z dróg prowadzących do miasteczka szkolnego
 • Jedna z dróg prowadzących do miasteczka szkolnego
 • Jedna z dróg prowadzących do miasteczka szkolnego
 • Jedna z dróg prowadzących do miasteczka szkolnego
 • Jedna z dróg prowadzących do miasteczka szkolnego
ilość zdjęć 5 dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 0

 • 0
  ZADOWOLONY
 • 0
  ZASKOCZONY
 • 0
  POINFORMOWANY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  SMUTNY
 • 0
  WKURZONY
 • 0
  BRAK SŁÓW
Komentarze (9)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarz› pokaż według najstarszych
~ Filomena
ponad rok temu ocena: 100%  9
Ta droga juz dawno powinna byc zrobiona,juz wtedy kiedy powstalo miasteczko szkolne.Zima trzeba nie lada wyczynow by wdrapac sie na gore,z gorki fakt jest latwiej byle utrzymac rownowage,heja i jazda!!!
odpowiedz oceń komentarz 1 0
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Efka
ponad rok temu 8
No właśnie. Zastanawiam się dlaczego Ratusz jest tak piękny, dlaczego modernizowane są główne i reprezentacyjne ulice miasta? Zapomniano o miejscach które wyglądają jak z minionego stulecia. Takich miejsc w mieście jest wiele. Może nasi nowi włodarze przesiądą się z eleganckich samochodów do autobusów KM i dokładnie popatrzą się na to co dzieje się w naszym mieście. A może spacerek? Ten też by się przydał. Drodzy Radni - pomyślcie o szaraczkach - o ludziach, którzy chcą żyć godnie, okażcie zainteresowanie, a co za tym idzie reakcję, pozytywną reakcję. Pokażcie że nasz los nie jest Wam obojętny.
odpowiedz oceń komentarz 0 0
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Aa
ponad rok temu 7
oj tam niepełnosprawni - oni i tak są zaprawieni. Ważne że nowy ratusz jest, że nowy Sąd nam wybudują, że na starym mieście ukłoni się radny. Oj tam się martwicie. Na wsiach też nie mają chodników a ludzie są szczęśliwi, świeże powietrze, wolność. Po co wytykać chodniki, trzeba się cieszyć tym co mamy. A że mamy niepełnosprawnych w mieście ... to nie "MOJA WINA" - PANOWIE i PANIE RADNI p.s. przepraszam wszystkich niepełnosprawnych, to w cudzysłowu, z przekory, z ironii i żartu.
odpowiedz oceń komentarz 0 0
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ J
ponad rok temu 6
Mają szkołę życia gratis.
odpowiedz oceń komentarz 0 0
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ bezpodpisu
ponad rok temu 5
życie dało im szkołę, zabierając pełnię zdrowia. jak możesz tak pisać?
~ zpodpisem
ponad rok temu ocena: 0% 4
a ty bezpodpisu wyjmij ten kij z... bo ironii czytać nie umiesz
~ usipdopzeb
ponad rok temu 3
nie powiedzialbym. Wyglada jak wpis jakiegos gnojka ktory drwi z problemu
~ z
ponad rok temu ocena: 100% 2
umiejętność czytania ironii jest darem inteligentnych
~ ana
ponad rok temu ocena: 100%  1
zimą trzykrotnie dzwoniłam do straży miejskiej w sprawie nieodśnieżonego chodnika przy boisku miasteczka szkolnego -bez skutku- może ten artykuł pomoże- dzięki.
odpowiedz oceń komentarz 1 0
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.