› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY

galeria zdjęć

wszystkie ›

Czy zdecydujesz się posłać 6-latka do szkoły zamiast do przedszkola?

Memento mori. Jak radzić sobie ze stratą bliskich?

› bieżące ponad rok temu    29.11.2014
Paweł Makowski
komentarzy 0 ocen 6 / 100%
A A A
Memento mori. Jak radzić sobie ze stratą bliskich? fot. Paweł Makowski

Dawniej mnisi zwykli mawiać „memento mori”, czyli „pamiętaj o śmierci”, o tym, że kiedyś i na ciebie przyjdzie pora. Rozmowy o śmierci bywają trudne, zwłaszcza gdy dotyka ona nas bezpośrednio, gdy stracimy kogoś bliskiego. Jak sobie wówczas poradzić z powstałą pustką? Gdzie szukać pomocy?

Śmierć oglądana w telewizji, w programach informacyjnych czy przeróżnych filmach, wydaje się być czymś abstrakcyjnym, odległym, ale i w pewnym sensie bezpiecznym. Dopiero gdy bezpośrednio nas dotyka, gdy tracimy przyjaciela, kogoś z rodziny lub po prostu znajomego, zauważamy jej nieuchronność. Wówczas przeżywamy okres żałoby. Jest to czas, w którym staramy się zrozumieć to, co nas spotkało.

Jak poradzić sobie ze stratą bliskiej osoby? Gdzie należy szukać ukojenia bólu? Na te i inne pytania próbowano odpowiedzieć na wczorajszym (28.11) spotkaniu dyskusyjnym, zatytułowanym „Pomagamy dzieciom i młodzieży w żałobie”, w ramach kampanii „Hospicjum to też życie”.

Cel, jaki przyświeca tegorocznej edycji kampanii to nagłośnienie problemów związanych z osieroceniem dzieci i młodzieży oraz zwiększenie świadomości na temat roli udzielanego im wsparcia, zarówno materialnego, jak i psychologicznego oraz edukacyjnego.

Na samym początku każdy z zebranych przedstawił się w kilku słowach i opowiedział, czym się zajmuje. Miało to na celu stworzenie przyjaznej atmosfery, by wszyscy czuli się „wśród swoich” i swobodnie dzielili się swoimi odczuciami.

Koordynatorem spotkania była Anna Podhorodecka, w Hospicjum odpowiedzialna za organizację konferencji czy kontakty z mediami. Na początku spotkania głos zabrała psycholog Anna Zalewska, która krótko przedstawiła najważniejsze założenia XII konferencji opieki paliatywnej.

Jednym z punktów jej wystąpienia było przybliżenie zgromadzonym, czym jest żałoba. - Żałoba jest czasem, w którym potrzebujemy zmierzyć się z bólem po stracie bliskiej osoby, zarówno tym psychicznym, jak i fizycznym czy egzystencjalnym ponieważ śmierć jest wpisana w nasze życie. – mówiła na spotkaniu Anna Zalewska. – Bycie w relacji emocjonalnej z osobą, która wiele dla nas znaczy jest pewnym przywilejem, za który płacimy później wysoką cenę, czyli przeżywanie żałoby po stracie tej osoby.

W dalszej części spotkania przedstawiono portal internetowy, który stworzono z myślą o dzieciach i młodzieży, którzy w swoim życiu muszą zmierzyć się ze śmiercią kogoś bliskiego – www.tumbopomaga.pl. Na wspomnianej stronie również nauczyciele znajdą bogate kompendium wiedzy na temat tego, jak pomóc uczniowi, który przeżywa śmierć w rodzinie lub jak rozmawiać z klasą, jeśli jedno z dzieci, które do niej uczęszczało, straciło życie.

Na stronie tumbopomaga.pl znaleźć można również numer telefonu, pod który można zadzwonić, by uzyskać pomoc, zasięgnąć rady lub po prostu porozmawiać o nieszczęściu, jakie nas dotknęło, by w trudnym okresie żałoby nie czuć się samotnym.

Kolejną część spotkania stanowił panel dyskusyjny, podczas którego obecni na sali pracownicy hospicjum, nauczyciele, pedagodzy i psychologowie mogli wymienić się doświadczeniami i porozmawiać o kwestiach, które uważają za istotne.

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 0

 • 0
  ZADOWOLONY
 • 0
  ZASKOCZONY
 • 0
  POINFORMOWANY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  SMUTNY
 • 0
  WKURZONY
 • 0
  BRAK SŁÓW
Komentarze (0)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarzbądź pierwszy!
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.