fot. Konrad Kosacz
Ponad 100 osób w województwie warmińsko-mazurskim złożyło wniosek o wgląd do swojej pracy maturalnej. Najwięcej wątpliwości odnośnie oceny dotyczyło chemii i matematyki. W Elblągu 7 tegorocznych maturzystów wystąpiło do Okręgowej Komisji w Łomży z wnioskiem o sprawdzenie tego, w jaki sposób egzamin został oceniony. O tym jakie prawa mają absolwenci szkół średnich rozmawialiśmy z dyrektor OKE w Łomży, Jolantą Gołaszewską.
Do tej pory w województwie warmińsko-mazurskim wpłynęło 106 wniosków o wgląd do pracy maturalnej. Liczba ta stale rośnie. Uczniowie najczęściej nie zgadzali się z wynikami z chemii (42), matematyki (32), języka polskiego (26), języka angielskiego (19). Zaledwie w 12 przypadkach, uczniowie zdecydowali się na zgłoszenie swojej pracy do ponownej oceny. Maturzyści mają pół roku na to, aby poprosić ekspertów OKE o drugie sprawdzenie egzaminu.
W tym roku maturę w naszym województwie pisało ponad 14 tysięcy uczniów, w samym Elblągu około 1800 uczniów. 7 elblążan złożyło wniosek o wgląd do egzaminów. Żadna z tych osób nie zdecydowała się oddać pracy do powtórnego sprawdzenia przez ekspertów. Czy słusznie? Otóż okazuje się, że drugie sprawdzenie może prowadzić wyłącznie do polepszenia wyniku.
-Każdy z maturzystów ma prawo wglądu do swojej pracy. Procedura w takim przypadku wygląda następująco: należy złożyć wniosek o wgląd do arkusza egzaminacyjnego. My taki arkusz przekazujemy ekspertowi w Łomży i maturzyście. Zdarzają się przypadki kiedy ocena ulega rzeczywiście zmianie na korzyść. Czasem okazuje się też, że egzaminator potraktował ucznia zbyt ulgowo. Podkreślam jednak, że dokonujemy zmian ocen tylko i wyłącznie na korzyść zdającego maturę – informuje nas dyr. OKE w Łomży Jolanta Gołaszewska.
W Elblągu maturę napisało 27 uczniów szkół ponadgimnazjalnych. Wśród nich znalazły się Licea Ogólnokształcące, Profilowane, Technika, szkoły prywatne i państwowe. Rankingi opublikowane przez OKE, ukazują, że istnieją duże dysproporcje w osiągniętych wynikach matur elblążan.
Najlepsze wyniki w naszym mieście osiągnęli uczniowie Publicznego Liceum Ogólnokształcące Zakonu Pijarów w Zespole Szkół Pijarskich z wynikiem 100 % zdawalności, następnie Liceum Profilowane w Zespole Państwowych Szkół Muzycznych im. Kazimierza Wiłkomirskiego z takim samym wynikiem. Na trzecim miejscu znalazło się II Liceum Ogólnokształcące im. Kazimierza Jagiellończyka, gdzie zdawalność wyniosła 98,2%. Jeśli chodzi o pozostałe szkoły, najlepsze okazało się Technikum w Zespole Szkół Mechanicznych, tu zdawalność wyniosła 88,2%.
Najczęściej z wnioskiem o ponowne sprawdzenie matur, występują osoby, które egzaminu nie zdały. Tym na co narzekają uczniowie, jest fakt, że prace można sprawdzić tylko w obecności egzaminatora w Łomży.