› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY
A1 - KIM 09.2019

Czy zdecydujesz się posłać 6-latka do szkoły zamiast do przedszkola?

Matura 2019 w Elblągu. Nasze szkoły w czołówce w województwie. To nie przypadek

› rozwój i edukacja ponad rok temu    5.07.2019
Marcin Mongiałło
komentarzy 1 ocen 4 / 100%
A A A
Matura 2019 w Elblągu. Nasze szkoły w czołówce w województwie. To nie przypadek

Znamy wyniki egzaminów maturalnych w poszczególnych miastach i powiatach w Polsce. Elbląskie szkoły wypadły bardzo dobrze – zarówno pod względem procentowej liczby absolwentów przystępujących do matury (wszystkich egzaminów obowiązkowych), jak też jeśli chodzi o odsetek sukcesów. Na uwagę zasługują szczególnie bardzo dobre wyniki, które uzyskały elbląskie technika. Widać wyraźnie, że szkolnictwo zawodowe w naszym mieście intensywnie się rozwija, nie tylko pod względem coraz lepszej infrastruktury edukacyjnej, ale również pod względem jakości nauczania.

Centralna Komisja Egzaminacyjna (CKE) ogłosiła wyniki tegorocznego egzaminu maturalnego uczniów szkół ponadgimnazjalnych. Egzamin zdało 82% absolwentów w Elblągu, którzy przystąpili do wszystkich egzaminów obowiązkowych i był to lepszy wynik niż średnia dla całej Polski (80,5%) oraz lepszy niż osiągnięty przez maturzystów w województwie warmińsko-mazurskim (77,3%).

Godnym podkreślenia jest to, że w skali województwa bardzo dobrze wypadły zarówno licea, jak i technika. Egzamin maturalny zdało 89% absolwentów elbląskich liceów ogólnokształcących, którzy przystąpili do wszystkich egzaminów obowiązkowych. Był to lepszy wynik niż średnia dla całej Polski (86,4%) oraz lepszy niż osiągnięty przez maturzystów w województwie warmińsko-mazurskim (83,9%). Znakomity wynik osiągnęli także maturzyści elbląskich techników (71% sukcesów w stosunku do 70,5% w całej Polsce oraz 65,6% we województwie). 

Zdawalność jest ważna, ale równie ważny jest też poziom tej zdawalności, czyli wynik. To, że dziecko zdało na poziomie 30% oznacza, że ma świadectwo maturalne, tylko, co z tym wynikiem zrobi? O ile poziom zdawalności w II LO od lat jest bardzo wysoki, to w przypadku I LO był niższy. To wcale nie oznacza, że nauczyciele źle uczą. To świadczy w dużej mierze o poziomie rekrutacji, o tym z jakimi wynikami przyjmowane były dzieci z zkół podstawowych i gimnazjalnych. Później dochodzi odo tego praca nauczycieli, ale nie jest łatwo pewne zaległości nadrobić. Jednym z bardziej obiektywnych mierników, obok egzaminów zewnętrznych, jest edukacyjna wartość dodana (EWD). Inaczej prowadzi się proces edukacji ucznia mającego problemy z nauką, a inaczej ucznia bardzo zdolnego

- zauważyła Małgorzata Sowicka, dyrektor Departamentu Edukacji Urzędu Miejskiego w Elblągu.

Najbardziej chyba cieszą wyniki techników, które w stosunku do poprzednich lat mocno się poprawiły. Na 403 absolwentów, którzy przystąpili do wszystkich egzaminów obowiązkowych w elbląskich technikach aż 71% zakończyło je z sukcesem. To jeden z najlepszych wyników w regionie. Przypomnijmy, że średnia dla naszego województwa wynosi 65,6%, a średnia dla kraju – 70,5% . Gorzej pod tym względem wypadły szkoły techniczne w Olsztynie (68%) oraz technika w większości powiatów w województwie. 

Jeszcze lepiej sprawa wygląda jeśli chodzi o elbląskie licea ogólnokształcące, które na tle województwa wypadły bardzo dobrze. 89% spośród 558 naszych absolwentów, którzy przystąpili do wszystkich egzaminów obowiązkowych osiągnęło pozytywne wyniki na egzaminach maturalnych. Uczniowie w zaledwie dwóch powiatach w województwie osiągnęli większy odsetek zdanych egzaminów niż w naszym mieście – ełckim i nidzickim (w obu po 92%).

Sukces nie jest przypadkowy. Wynikał w dużej mierze z tego, że 3 lata temu uporządkowano kryteria rekrutacyjne wprowadzając progi punktowe. Nie jest to czymś nadzwyczajnym w skali kraju –  w wielu miastach w Polsce takie progi zostały wprowadzone. Uczeń może zostać przyjęty do szkoły, jeżeli uzyska minimalną, określoną progiem liczbę punktów.

Jeśli maksymalną liczbą punktów jest 200, to nie może być tak, że proces rekrutacji przechodzi uczeń, która ma tych punktów 50

– stwierdziła Małgorzata Sowicka.

Na szczególną uwagę zasługują wyniki osiągane przez elbląskie technika, gdyż nasze licea od lat mają bardzo dobre wyniki. Obecnie do techników są przyjmowani uczniowie z bardzo wysoką liczbą punktów, np. 180, także laureaci konkursów. To jest bardzo dobry prognostyk na przyszłość. Dzieci doceniają kształcenie zawodowe. Bardzo szybko odbudowuje swoja pozycję Technikum Mechaniczne. Szczególnie duża popularnością cieszy się kierunek "mechatronik" (elektronika z mechanika – przyp. red.), który stał się bardzo prestiżowy, bardzo pożądany. Podobnie jest z informatyką. Po ukończeniu tych kierunków młodzież bez większego problemu znajduje pracę

–  poinformowała nas dyrektor Departamentu Edukacji UM w Elblągu Małgorzata Sowicka

Bardzo ładny nabór zrobił „ekonomik” (Zespół Szkół Ekonomicznych i Ogólnokształcących przy ul. Gen. Bema –  przyp. red.), budując aż 3 klasy ekonomiczne na poziomie klas pierwszych i odbudowując w ten sposób kierunek.

 

Bardzo dużym zainteresowaniem cieszyła się w tym roku informatyka w Technikum Mechanicznym. W tej chwili na dwóch poziomach mamy w tej szkole aż 6 klas o profilu informatycznym (3 po szkole podstawowej i 3 po gimnazjum –  przyp. red.). Ponadto mamy 2 klasy o profilu technik logistyk oraz 2 o profilu technik pojazdów samochodowych –  technik mechanik.  

– dodała Małgorzata Sowicka.

To oczywiście nie wszystko. Warto odnotować, że w Elblągu edukację zdobywa bardzo wielu przyszłych fryzjerów, którzy kształcą się w Zespole Szkół Inżynierii Środowiska i Usług. W Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego powstaje w tej chwili profesjonalna pracownia, a uczniowie szkoły odbywają praktyki w zakładach fryzjerskich. W wyniku tegorocznego naboru utworzone zostały aż 4 klasy na poziomie szkoły branżowej (około 120 uczniów –  2 klasy po szkole podstawowej i 2 po gimnazjum). 

Trudno nie wspomnieć o Zespole Szkół Zawodowych Nr 1, które ma siedzibę w budynku po Gimnazjum nr 2 przy ul. Robotniczej. Uczęszcza tam 230 uczniów na poziomie szkoły branżowej, zdobywając wykształcenie w kierunkach związanych z pojazdami samochodowymi, jak również w kierunku operatora obrabiarek skrawających. Ten ostatni cieszył się w tym roku dużą popularnością – utworzono 2 pełne klasy. 

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 9

 • 6
  ZADOWOLONY
 • 0
  ZASKOCZONY
 • 2
  POINFORMOWANY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  SMUTNY
 • 0
  WKURZONY
 • 1
  BRAK SŁÓW
Komentarze (1)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarz› pokaż według najstarszych
~ Do_pomorskiego
ponad rok temu ocena: 50%  1
Czyli co? Możemy się spodziewać kłód pod nogi na elbląską naukę od władz z Olszczyna?
odpowiedz oceń komentarz 1 1
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.