› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY

Czy zdecydujesz się posłać 6-latka do szkoły zamiast do przedszkola?

Mała Bianka z Elbląga obchodzi swoje pierwsze urodziny po przeszczepieniu szpiku

› bieżące 10 miesięcy temu    2.03.2018
Redakcja elblag.net
komentarzy 0 ocen 1 / 100%
A A A
Mała Bianka z Elbląga obchodzi swoje pierwsze urodziny po przeszczepieniu szpiku

W lipcu 2016 roku serca mieszkańców Elbląga poruszyła historia 2- letniej Bianki walczącej z białaczką, na apel rodziców ponad 700 osób zarejestrowało się jako potencjalni dawcy szpiku. Dla Bianki znalazł się dawca i wczoraj obchodziła swoje pierwsze urodziny po przeszczepieniu.

Bianka miała dwa latka, kiedy lekarze zaobserwowali u niej powiększone węzły chłonne oraz wątrobę. Były to pierwsze objawy ostrej białaczki  limfoblastycznej. Leczenie polegało w początkowej fazie na podawaniu chemioterapii oraz sterydów, ale szybko okazało się, że jedyną szansą na powrót do zdrowia dla Bianki będzie przeszczepienie szpiku od dawcy niespokrewnionego. Dzielna dziewczynka powiedziała wtedy do swojego taty – „Tato nie płacz. Będzie dobrze”.

Rodzina Bianki 2 i 3 lipca 2016 roku zorganizowała  akcję rejestracji dedykowaną Biance i Innym Pacjentom czekającym na przeszczepienie szpiku od dawcy niespokrewnionego. Postanowili działać. Wiedzieli, że prawdopodobieństwo znalezienia zgodnego genetycznie dawcy dla Bianki wynosi 1:20 000 a przy rzadkim kodzie genetycznym nawet 1: kilku milionów. Odzew  mieszkańców Elbląga na apel rodziny o rejestrację  był ogromny. W czasie dwóch dni zarejestrowało się aż 777 osób chcących podzielić się cząstką siebie z potrzebującymi pacjentami. W przeciągu 1,5 roku od akcji 3 osoby, które tego dnia dołączyły do grona dawców oddało swoje komórki macierzyste dla Pacjentów walczących z nowotworami krwi.

Dla dziewczynki znalazł się dawca i 28 lutego 2017 roku otrzymała szansę na życie. Dziś jest już rok po transplantacji. Rocznica przeszczepienia dla wielu Pacjentów jest dniem szczególnym, obchodzonym na równi z dniem urodzin. Sylwia Michnowska – ciocia Bianki tak relacjonuje ten szczególny dzień - Wczoraj obchodziliśmy 1 rocznicę przeszczepu u Bianki. Były balony, kolorowy tort przygotowany przez  mamę Bianki, śpiewaliśmy głośne sto lat z radości, że Bianka już jest rok po przeszczepieniu. Jest radosną i energiczną dziewczynką dzięki osobie, która podarowała jej drugie życie. Jesteśmy wdzięczni z całego serca i czekamy, aż będziemy mogli osobiście podziękować temu wspaniałemu mężczyźnie za dar życia”.

- Zachęcamy i prosimy o rejestrację w bazie Fundacji DKMS. Każdy z nas może podarować życie człowiekowi,  który chce żyć i spełniać marzenia.  Pokonać chorobę możemy razem. Tak jak Biance się udało dzięki zaangażowaniu wszystkich osób o wielkim sercu – apeluje ciocia Bianki.

Misją Fundacji DKMS jest znalezienie Dawcy dla każdego Pacjenta na świecie potrzebującego przeszczepienia komórek macierzystych. Fundacja działa w Polsce od 2008 roku jako niezależna organizacja pożytku publicznego oraz jako Ośrodek Dawców Szpiku w oparciu o decyzję Ministra Zdrowia. To największy Ośrodek Dawców Szpiku w Polsce, w którym zarejestrowanych jest ponad 1 200 000 (luty 2018) potencjalnych Dawców szpiku, spośród których ponad 5000 (luty 2018) osób oddało swoje komórki macierzyste lub szpik Pacjentom zarówno w Polsce, jak i na świecie, dając im tym samym szansę na życie. Aby zostać potencjalnym Dawcą, wystarczy wejść na stronę www.dkms.pl i zamówić pakiet rejestracyjny do domu. Możesz także wesprzeć Fundację przekazując 1% swojego podatku.

Renata Rafa

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 0

 • 0
  ZADOWOLONY
 • 0
  ZASKOCZONY
 • 0
  POINFORMOWANY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  SMUTNY
 • 0
  WKURZONY
 • 0
  BRAK SŁÓW
Komentarze (0)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarzbądź pierwszy!
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.