Lidia Czarnecka wywalczyła medal na mistrzostwach Polski!

› sport ponad rok temu    9.09.2019
Marcin Mongiałło
komentarzy 0 ocen 2 / 100%
2 zdjęćLidia CzarneckaLidia Czarnecka fot. Marcin Mongiałło

Lidia Czarnecka, reprezentująca Uczniowski Klub Sportowy Skoczek Elbląg, wywalczyła srebrny medal na zakończonych niedawno w Rzeszowie Mistrzostwach Polski Juniorów w Szachach Szybkich i Błyskawicznych. Obecnie zbiera środki potrzebne na wyjazd na mistrzostwa Europy, które odbędą się w grudniu w stolicy Estonii − Tallinnie.

W szachach błyskawicznych zdobyła srebrny medal w kategorii do 16 roku życia (2. miejsce na 48 startujących zawodniczek), a w szybkich musiała zadowolić się 19. miejscem (na 51 zawodniczek). To duży sukces elbląskiej zawodniczki, która w szachach szybkich przegrała zaledwie jedną partię − z Patrycją Waszczuk, aktualną mistrzynią Europy juniorów w szachach klasycznych (to Patrycja stanęła też na najwyższym stopniu podium w kategori szachów błyskawicznych). Udało jej się również pokonać zawodniczkę, z którą jak dotąd zawsze przegrywała, także walkę o medale na mistrzostwach Polski − Magdalenę Harazińską.

W szachach błyskawicznych na rozegranie partii mamy 3 minuty i 2 sekundy na każde posunięcie, a w szachach szybkich − 15 minut plus 10 sekund na każde posunięcie. Porównując do szachów klasycznych, gdzie mamy 1,5 godziny , to jest to kolosalna różnica. W błyskawicznych partia może trwać zaledwie 5 minut

− poinformowała nas Lidia Czarnecka.

Zobaczcie tabelę mistrzostw Polski juniorek do 16 lat w szachach błyskawicznych

Wszystkie wyniki z mistrzostw rozegranych w Rzeszowie / szachy błyskawiczne

Bardziej dokładne zasady rozgrywania partii w szachach szybkich i błyskawicznych możemy bez większego problemu znaleźć w Internecie. Na stronie Zegaryszachowe.pl czytamy, co następuje:

SZACHY SZYBKIE, często określane jako RAPID, to takie w których zawodnicy na rozegranie wszystkich posunięć mają przeznaczone więcej niż 10 a mniej niż 60 minut. Jeżeli tempo gry przewiduje dodatek sekundowy, to do nominalnego czasu gry dodajemy ilość dodatkowego czasu przeznaczonego przemnożone przez 60.

PRZYKŁAD:

Tempo gry określone przez organizatora turnieju 10 minut dla zawodnika oraz dodatkowo 5 sekund po każdym posunięciu => 10 minut + 5 sekund * 60 = 15 minut, więc tempo gry spełnia definicję szachów szybkich.

SZACHY BŁYSKAWICZNE, często określane jako BLITZ to takie w których zawodnicy na rozegranie wszystkich posunięć mają przeznaczone na zegarze szachowym 10 minut lub mniej. Jeżeli tempo gry przewiduje dodatek sekundowy, to do nominalnego czasu gry dodajemy ilość dodatkowego czasu przeznaczonego przemnożone przez 60.

Lidia Czarnecka wytłumaczyła nam niuanse szachowego turnieju:

W szachach błyskawicznych rozegrałam 13, a w szachach szybkich − 11 rund. Wynik końcowy był sumą wszystkich rozegranych partii. Przykładowo, gdybym w szachach błyskawicznych nei wygrała ostatniej partii, to zajęłabym mniej więcej 5 − 7. miejsce.

• Lidia Czarnecka wywalczyła medal na mistrzostwach Polski!
ilość zdjęć 2 dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.