› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY
A1 _ MAZURY DUZY

Czy zdecydujesz się posłać 6-latka do szkoły zamiast do przedszkola?

Lekarze solidarni z kolegami. Mogą wypowiedzieć podpisane już umowy

› bieżące ponad rok temu    6.01.2015
Paweł Makowski
komentarzy 15 ocen 10 / 70%
A A A
Lekarze solidarni z kolegami. Mogą wypowiedzieć podpisane już umowy

Wszystko wskazuje na to, że konflikt między lekarzami z Porozumienia Zielonogórskiego i resortem zdrowia daleki jest od zakończenia. Wczoraj sytuacja jeszcze bardziej się zaogniła, kiedy w mediach pojawiały się doniesienia o możliwym ogólnopolskim strajku, obejmującym już nie tylko lekarzy POZ, ale również pozostałych. Czy lekarska brać pójdzie po rozum do głowy i dostrzeże, że w całej tej sprawie najbardziej cierpią pacjenci?

W wyniku sporu między lekarzami PZ i ministrem Arłukowiczem, może dojść do ogólnopolskiego protestu. Lekarze nie wykluczają również strajku. Zdaniem Zdzisława Szramika, wiceprezesa Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy, warunki, jakie zaproponował lekarzom Minister Zdrowia sprawiają, że pacjenci nie będą mogli być leczeni w sposób rzetelny.

Minister Arłukowicz "odbija piłeczkę" zarzucając lekarzom, że nie mają na względzie dobra pacjentów a jedynie pilnują, by na całej sprawie nie ucierpiały ich portfele. Użył nawet stwierdzenia, że pomylili swoje misje, bo zaczęli myśleć jak biznesmeni, nie zaś jak osoby, które chcą pomagać. Lekarze nie pozostali dłużni ministrowi odpowiadając, że to z jego winy musieli zacząć myśleć jak przedsiębiorcy.

Protest ogólnopolski, który może dojść do skutku, zyskał poparcie OZZL i Naczelnej Izby Lekarskiej. Zdaniem pierwszego reforma, jaką przygotował resort zdrowia, jest skonstruowana niewłaściwie i działa na szkodę służby zdrowia. Portal onet.pl zacytował wypowiedź przewodniczącego OZZL Krzysztofa Bukiela, który powiedział, że Związek popiera tych lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej, którzy "przeżywając największą traumę swojego życia musieli odrzucić proponowane przez ministra zdrowia i rząd warunki udzielania świadczeń zdrowotnych". Dodal także, że sprawa nie dotyczy jedynie lekarzy POZ i ich pacjentów, ale należy również pod uwagę wziąc pozostałych lekarzy i pacjentów.

W akcie prostestu przeciwko decyzjom ministra Arłukowicza 5 tys. lekarzy (skupionych w 1,5 tys. placówek) zaprzestało świadczenia usług zdrowotnych. Dołączyć do nich mogą również ci, którzy popisali już kontrakty z NFZ na ten rok.

- Lekarze tylko zasłaniają się tym, że działają dla dobra pacjentów. Tak naprawdę dla nich liczy się tylko mamona. Gdyby naprawdę zależało im na nas, pacjentach, robiliby wszystko żeby, jak to mówią wilk był syty i owca cała, czyli żeby ministerstwo dostało, co chce, ale żeby lekarze też byli zadowoleni. Obie strony muszą iść na ustępstwa. Ogólnopolski protest? Tak, słyszałem o tym. Oni chyba zapomnieli, po co składali przysięgę hipokratejską... - zauważył pan Michał.

- Proszę się postawić na miejscu lekarzy. Mam znajomego, który pracuje w jednej z olsztyńskich przychodni. - Prawda jest taka, że gdyby nie radykalne kroki, jakie podjął on i jego koledzy, być może nie zostaliby wysłuchani. Dopiero decydując się na zamknięcie przychodni, udało im się zwrócić uwagę na problemy, z którymi się borykają. - tłumaczył pewien elblążanin.

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 0

 • 0
  ZADOWOLONY
 • 0
  ZASKOCZONY
 • 0
  POINFORMOWANY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  SMUTNY
 • 0
  WKURZONY
 • 0
  BRAK SŁÓW
Komentarze (15)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarz› pokaż według najstarszych
~ as
ponad rok temu ocena: 50%  15
moja przychodnia jest zamknieta, wiec juto przenosze sie do tej, ktorej wlasciciele podpisali kontrakt
odpowiedz oceń komentarz 2 2
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ won
ponad rok temu ocena: 67% 14
Ja juz to zrobilem, jesli lekarz mnie i moje chore dziecko ma mnie w d. to ja nie mam zamiaru wiecej ogladac tego kapitalisty 19sto wiecznego!
~ goj
ponad rok temu ocena: 67%  13
porąbało żydostwo totalnie !!!!
odpowiedz oceń komentarz 2 1
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ k45
ponad rok temu 12
biedaki, zero odpowiedzialności
odpowiedz oceń komentarz 0 0
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ WON!!!
ponad rok temu ocena: 100%  11
Obejrzyjcie dokładnie ten film "Pachołki Rosji" i odpowiedzcie sobie sami kogo dziś wybieracie i czy w przyszłości zmądrzejecie!!!Według mnie nie!!!
odpowiedz oceń komentarz 1 0
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ ara
ponad rok temu ocena: 100%  10
NFZ 2004 - 2014 w liczbach! Liczba etatów 2004 - 4140 2014-5092 W NFZ pracuje potężna armia urzędników. Liczba etatów w ciągu 10 lat wzrosła o 950. Tylko w październiku na stronach internetowych NFZ pojawiło się 11 nowych ofert pracy. Średnia pensja 2004 - 3354 zł 2014 - 5431 zł Urzędnicy NFZ zarabiają znacznie więcej niż średnia krajowa. Posłowie wskazywali, że portierzy w NFZ zarabiają więcej niż pielęgniarki pracujące przy łóżkach chorych. Wydatki na administrację 2004 - 334 mln zł 2014 - 703 mln zł Z roku na rok rosną koszty administracyjne NFZ. W ciągu 10 lat zwiększyły się prawie dwukrotnie. Wydatki na pensje 2004 - 168 mln zł 2014 - 312 mln zł Każdego roku rosną wydatki NFZ na pensje urzędników, w tym na premie za dobrą pracę gwarantowane im stosownymi zapisami. Czas oczekiwania na lekarza 2004 - 3 miesiące 2014 - 11 miesięcy W 2004 czekanie na wizytę u specjalisty 3 miesiące. Dzisiaj średni czas oczekiwania np. do kardiologa to prawie rok
odpowiedz oceń komentarz 5 0
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ FijuFiju
ponad rok temu ocena: 88%  9
elblag24.pl nie działa, czy to oznacza kolejny upadek SBKa? :))))))))))))))))))))
odpowiedz oceń komentarz 7 1
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ ff
ponad rok temu ocena: 50% 8
Nieee to oznacza....... a sami zobaczycie niedlugo
~ tyle w temacie hipokryzji
ponad rok temu ocena: 89%  7
Minister Bartosz Arłukowicz publicznie atakuje lekarzy, którzy nie podpisali nowego kontraktu z NFZ. Jednak jak ustalił portal niezalezna.pl, jego żona, Edyta Arłukowicz również nie zdecydowała się na zawiązanie umowy na działalność leczniczą z rządowym funduszem. - Proszę do mnie nie dzwonić - powiedziała żona ministra w odpowiedzi na nasze pytania i rzuciła słuchawką.
odpowiedz oceń komentarz 8 1
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ lek psychiatra
ponad rok temu ocena: 0% 6
NIE MUSI BO MA PROWADZI PRYWATNĄ DZIAŁALNOŚĆ - PROSTE ?
~ tyle w temacie hipokryzji
ponad rok temu ocena: 75% 5
@lek psychiatra - tak samo, jak lekarze którzy nie otworzyli przychodni - oni też prowadzą firmy (te przychodnie to prywatne przedsiębiorstwa) i muszą liczyć, czy utrzymają firmę na kontraktach z NFZ czy też nie - PROSTE?! SORY US-ÓW i ZUS-ów TY ZA NICH NIE ZAPŁACISZ. SPRZĘTU TEŻ IM NIE KUPISZ.
~ pacjent
ponad rok temu ocena: 62%  4
W ciągu pieciu lat nakłady na słuzbe zdrowia wzrosły trzykrotnie.Ja tego nie zauważyłam bo lekarze nadal nie chcą zlecac badań ,wiec się pytam gdzie sa te pieniądze? Wygląda na to ze w kieszeni lekarzy.
odpowiedz oceń komentarz 8 5
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ pacjent
ponad rok temu ocena: 100%  3
Jeżeli spółka Medical Concept reprezentuje wszystkich lekarzy z POZ to pacjent nie ma zagwarantowanej stałej opieki medycznej , przecież to są prywatne spółki i mają prawo przychodnie zamknąć i nie pracować... mają prawo nie przedłużyć umowy... To państwo zapomniało zabezpieczyć potencjalnego pacjenta ....Jeżeli się prywatyzuje placówki medyczne to pacjenci powinni swoje składki zdrowotne mieć na swoich prywatnych kontach..Oraz resort zdrowia powinien zabezpieczyć część placówek medycznych państwowych gwarantujących bezpłatny dostęp do usług.. Inną kwestią jest moralność zawodowa...czy ta grupa zawodowa ją ma....???
odpowiedz oceń komentarz 7 0
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Wkurzony na maxa POLAK
ponad rok temu ocena: 88%  2
Pan Arłukowicz rozumiem swoją misję pojmuje prawidłowe - i służy społeczeństwu jako minister - nie pobierając wynagrodzenia?! A menda "na metr kopana" zwana "premierzycą" taką ma misję społeczną, ze wprowadziła nowy podatek od paliw, aby gospodarka POLSKA NIE MOGŁA SIĘ ROZWIJAĆ SZYBCIEJ. W cudzym oku bydlaki widzą drzazgę, w swoim belki nie widzą!
odpowiedz oceń komentarz 7 1
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Hardy
ponad rok temu ocena: 100% 1
Pan Arłukowicz i inni z NFZtu dobrze się bawią i nie mają problemu z leczeniem, bo leczą się za nasze w szpitalu MSZ, na europejskim poziomie, a nie na Północno Koreanskim poziomie jak polski plebs!
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.