› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY
A1 - KIM 09.2019

galeria zdjęć

wszystkie ›

Czy zdecydujesz się posłać 6-latka do szkoły zamiast do przedszkola?

Lekarz rodzinny - czym się zajmuje i jak go wybrać?

› poradnik miesiąc temu    28.01.2021
Informacja prasowa
komentarzy 0 ocen 0 / 0%
A A A
Lekarz rodzinny - czym się zajmuje i jak go wybrać?

Status lekarza zajmującego się podstawową opieką zdrowotną (POZ) reguluje art. 6 ustawy z dnia 27 października 2017 roku o podstawowej opiece zdrowotnej. Mimo nieustannych reform i zmian w funkcjonowaniu polskiej służby zdrowia ustawa ta odpowiada na pytanie kto może być lekarzem rodzinnym. Lekarz POZ powinien posiadać specjalizacje z dziedziny medycyny rodzinnej lub szkolenie specjalizacyjne z medycyny rodzinnej, lub posiadać specjalizację w dziedzinie medycyny ogólnej - II stopnia  lub posiadać specjalizację I albo II stopnia lub tytuł specjalisty w dziedzinie pediatrii, pod warunkiem ukończenia kursu w dziedzinie medycyny rodzinnej.

Ponadto lekarz rodzinny powinien zawrzeć umowę o wykonywanie świadczeń z zakresu POZ z Narodowym Funduszem Zdrowia lub wykonywać zawód u świadczeniodawcy, z którym Narodowy Fundusz Zdrowia zawarł umowę o udzielanie świadczeń z zakresu podstawowej opieki zdrowotnej. Lekarz podstawowej opieki zdrowotnej to specjalista chorób wewnętrznych, specjalista medycyny rodzinnej,   lub lekarz bez specjalizacji, ale z długim stażem pracy.

Czym zajmuje się lekarz rodzinny?

Wykonywanie zawodu lekarza rodzinnego wymaga posiadania szerokiej wiedzy medycznej, która umożliwia kompleksową opiekę nad pacjentami w różnym wieku. Jest to lekarz pierwszego kontaktu, do którego zwracają się pacjenci z różnymi problemami zdrowotnymi. Lekarz rodzinny stawia wstępne rozpoznanie, ocenia problem, z którym zgłasza się pacjent i ustala dalszy plan leczenia. Po ustaleniu diagnozy lekarz zwykle wdraża leczenie. W przypadku gdy wyczerpie swoje możliwości diagnostyczne konieczne do rozpoznania schorzenia kieruje pacjenta do odpowiedniej poradni specjalistycznej lub jeśli jest taka potrzeba do szpitala. Lekarz rodzinny koordynuje całość opieki zdrowotnej pacjenta, stawia diagnozy i podejmuje decyzje z nimi związane, kieruje do specjalistów, wystawia opinie na temat ogólnego stanu zdrowia, zajmuje się długotrwałą opieką nad pacjentami z ostrymi i przewlekłymi schorzeniami. W zakresie profilaktyki zdrowotnej promuje zdrowy styl życia, zajmuje się zdrowiem społeczności lokalnej. Lekarz rodzinny wypisuje recepty, orzeka o czasowej niezdolności do pracy, kieruje na zabiegi, rehabilitacje, leczenie sanatoryjne, wydaje stosowne zaświadczenia lekarskie i akty zgonu. Jest lekarzem silnie związanym ze swoimi pacjentami.

Jak wybrać lekarza rodzinnego?

W wyborze swojego lekarza rodzinnego pacjent ma pełną dowolność, nie obowiązuje jakakolwiek rejonizacja, a wciągu roku można dwukrotnie bezpłatnie zmienić lekarza. Wybór odpowiedniego lekarza, którego pacjent obdarzy zaufaniem jest podstawą skutecznego leczenia. Lekarz rodzinny oprócz ogromnej wiedzy powinien mieć czas na wysłuchanie i dokładne przebadanie pacjenta. Należy wziąć pod uwagę łatwy dostęp do świadczeń medycznych i lokalizację przychodni. Informacje na temat lekarza można pozyskać od znajomych, podczas rozmowy z Paniami z rejestracji oraz można zasięgnąć opinii o lekarzach na forach internetowych prezentujących dorobek, rankingi i opinię o lekarzach. Lekarze Podstawowej Opieki Zdrowotnej przyjmują również w kilkunastu dobrze wyposażonych przychodniach należących do Grupy Scanmed S.A.

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 0

 • 0
  ZADOWOLONY
 • 0
  ZASKOCZONY
 • 0
  POINFORMOWANY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  SMUTNY
 • 0
  WKURZONY
 • 0
  BRAK SŁÓW
Komentarze (0)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarzbądź pierwszy!
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.