› bieżące |
ponad rok temu
30.05.2016 Informacja prasowa komentarzy 0 ocen 2 / 100% |
A A A |
Pleśniawki u małych dzieci łatwo pomylić ze zwykłym nalotem z mleka – białe plamki powstające wewnątrz jamy ustnej na pozór wyglądają dość niegroźnie. Jeżeli jednak po przemyciu mokrym gazikiem plamy nie znikają, to oznacza, że mamy do czynienia z infekcją spowodowaną grzybem candida albicans. Pleśniawki mogą pojawić się tuż po urodzeniu lub w czasie karmienia piersią – co oznacza, że dziecko zaraziło się od mamy – lub wskutek niewłaściwej higieny jamy ustnej malucha czy podczas ząbkowania, kiedy dzieci szczególnie chętnie gryzą i żują różne przedmioty, przez co do ich ust przedostają się bakterie przyczyniające się do infekcji grzybiczych.
Nie eksperymentuj z leczeniem
W leczeniu pleśniawek nie należy eksperymentować z domowymi metodami – przede wszystkim nie próbujmy na siłę ścierać czy zmywać plamek, ponieważ w ten sposób tylko pogorszymy sytuację. Takie działanie może spowodować zaczerwienienie i krwawienie z dziąseł czy podniebienia. Najlepiej od razu udać się z dzieckiem do lekarza, który zaleci sprawdzone, skuteczne i bezpieczniejsze dla malucha środki. Do najczęściej stosowanych leków należą przeciwgrzybicze płyny do miejscowego pędzlowania jamy ustnej.
Zmniejsz ból
Pomocne w walce z pleśniawkami są także żele i maści, które działają znieczulająco, przeciwzapalnie i przeciwbakteryjnie. Warto stosować je także przez pewien czas po wyleczeniu infekcji, gdyż dzięki temu zmniejszymy ryzyko ponownego zakażenia. Jednak samo wmasowanie maści może sprawiać dziecku ból – pleśniawek raczej nie powinniśmy dotykać. Dlatego najwłaściwszym rozwiązaniem wydają się w tym wypadku preparaty w sprayu, jak np. Dentosept A mini (http://dentoseptamini.pl/), którymi tylko spryskujemy wnętrze jamy ustnej, unikając bezpośredniego kontaktu z zainfekowanym miejscem. W ten sposób zmaganie z pleśniawkami staje się o wiele mniej kłopotliwe.
Dlaczego pleśniawki trzeba leczyć?
Choć pleśniawki same w sobie nie są groźną chorobą, to jednak do ich leczenia trzeba podejść na serio. Niedoleczona infekcja może wywołać zaawansowaną grzybicę jamy ustnej, a w dalszej konsekwencji – zagrzybienie organizmu. Nawet po wyleczeniu pleśniawek warto zachować czujność, ponieważ tego typu dolegliwości lubią powracać. Dlatego tak istotna jest codzienna higiena jamy ustnej dziecka. Już od pierwszych dni życia należy przemywać dziąsła gazą zamoczoną w przegotowanej wodzie lub rumiankowym naparze, a gdy pojawi się pierwszy ząb – zaczynamy przyzwyczajać dziecko do szczotkowania. Pamiętajmy także o odpowiednich warunkach podczas przygotowywania posiłków dla maluchów (dokładne mycie rąk, wyparzone butelki i smoczek) i o samej diecie, kiedy mogą już przyjmować stały pokarm – najlepiej unikać nadmiaru kwaśnych potraw.
Komentarze
(0)
Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin). |
bądź pierwszy! |
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013. |