› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY
A1 _ MAZURY DUZY

Czy zdecydujesz się posłać 6-latka do szkoły zamiast do przedszkola?

Krótka historia włoskiego przysmaku – jak powstała pizza?

› poradnik ponad rok temu    13.11.2019
Informacja prasowa
komentarzy 0 ocen 0 / 0%
A A A
Krótka historia włoskiego przysmaku – jak powstała pizza?

Pizza to niezwykle proste danie, które podbiło serca nie tylko Włochów – cienkie ciasto, sos pomidorowy i kilka ulubionych składników wystarczy, aby przygotować wspaniałe danie, któremu trudno się oprzeć. Pizza szybko stała się fenomenem na skalę światową, a także w Polsce – aż ponad 60 proc. z nas spożywa włoski wypiek chociaż raz w miesiącu.

Płaskie placki z mąki – podstawa pożywienia ludzi biednych

To danie proste, łatwo dostępne i szybkie w przygotowaniu, dlatego często je zamawiamy do domu lub do pracy na lunch. Co prawda obecny placek różni się od pierwszych wypieków i kształtował się już w od starożytności. Wtedy to żywili się nimi głównie ludzie biedni – wypiekali płaskie placki na rozżarzonych kamieniach.

Od tego czasu minęło jednak wiele lat i dzisiaj pizza jest jednym z włoskich symboli i napawa dumą mieszkańców Italii. Stanowi też jedno z podstawowych potraw w klasycznych trattoriach oraz pizzeriach, ale jest dostępne niemal na całym świecie – można wybrać się na pizzę w Warszawie, Wrocławiu czy Poznaniu.

Przypominamy pokrótce historię pizzy i jej błyskotliwą karierę – przeczytaj, jak z podstawowego dania biedaków została nagle królewskim przysmakiem i trafiła na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Jako ciekawostkę warto dodać, że słowo „pizza” pochodzi z języka łacińskiego –„picea” to placek mączny.

XVII w. – początki kariery pizzy

Wyższe klasy społeczne aż do XVII wieku nie znali włoskiego placka – dopiero wtedy zaczął zyskiwać sławę w niemal wszystkich regionach wzdłuż Morza Śródziemnego. Skoro pizza stała się tak popularna, nic dziwnego, że w końcu zapragnął jej spróbować nawet król Neapolu – Ferdynand I Bourbon. Był to XVIII wiek, kiedy władca w przebraniu zwykłego chłopa opuszczał dwór, aby zjeść na obiad czy kolację ulubioną potrawę. Zaszczepił te kulinarne upodobania także w następnym pokoleniu – Ferdynand II, jego syn, zaprosił na dwór królewski piekarza specjalizującego się w pizzy, aby ten wykonał w pałacu specjalny piec do pizzy i uraczył nią gości.

Pizza Margherita – na część królowej

Wkrótce również królowa Małgorzata dała się uwieść smacznemu wypiekowi. Gdy przybyła do Neapolu w 1889 roku, jej życzeniem było spróbować prawdziwej pizzy – popularny ówcześnie piekarz, Rafael Esposito. Wybitny pizzaiolo upiekł pizzę idealną, specjalnie dla królowej. Przygotował ją w trzech barwach, nawiązując do flagi Włoch – na wierzchu ułożył pomidory ‘pelati’, kremowy ser mozzarellę di bufala i świeżą bazylią. Wygląd, zapach i przede wszystkim smak urzekły królową, a pizzę nazwano na jej część 'Margheritą'.

Dzisiaj pizza jest popularna w niemal każdym regionie Włoch, ale zwykle serwuje się ją z najróżniejszymi dodatkami. Można ją też zjeść w wybranej pizzerii Dominium w Polsce – pizza w Warszawie, np. przy Rakowieckiej 41, smakuje niemal tak samo jak tradycyjny wypiek we Włoszech. Popularnością cieszy się niemal na całym świecie, również w krajach o własnej bogatej tradycji kulinarnej.

Więcej na https://www.pizzadominium.pl/

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 0

 • 0
  ZADOWOLONY
 • 0
  ZASKOCZONY
 • 0
  POINFORMOWANY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  SMUTNY
 • 0
  WKURZONY
 • 0
  BRAK SŁÓW
Komentarze (0)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarzbądź pierwszy!
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.