› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY

Czy zdecydujesz się posłać 6-latka do szkoły zamiast do przedszkola?

Kontrola biletów tylko z poszanowaniem praw dziecka

› bieżące 10 miesięcy temu    28.06.2017
Informacja prasowa
komentarzy 3 ocen 0 / 0%
A A A
 fot. internet

Rodzice skarżą się Rzecznikowi Praw Dziecka na pracę kontrolerów w środkach komunikacji miejskiej. Uważają, że są nieuprzejmi wobec dzieci, potęgują stres i działają tylko w celu nałożenia kary.

Skargi rodziców dotyczą zarówno kontroli ważności samych biletów, jak również sposobów uiszczania opłaty za przejazdy oraz kontroli dokumentów poświadczających uprawnienia małoletnich pasażerów do przejazdów ulgowych lub darmowych.

Skarżący wskazują kwestię nieuprzejmości kontrolerów wobec dzieci, zastraszanie i tworzenie atmosfery potęgującej u dzieci stres, przetrzymywanie dzieci w pojazdach ponad miarę, powodujące niemożność jego opuszczenia na docelowym przystanku.

W opinii rodziców działania osób uprawnionych do kontroli biletów ukierunkowane są jedynie na bezwzględne nałożenie kar i opłat dodatkowych oraz nacechowane są brakiem empatii wobec dzieci oczekujących w wielu przypadkach na pomoc i udzielenie im informacji.

- Dzieci w każdej sytuacji powinny być traktowane w sposób wyrozumiały, tak aby działania kontrolne niosły ze sobą walor edukacyjny oraz nie wywoływały negatywnych skutków w psychice małoletnich oraz nie przyczyniały się u nich do braku zaufania do dorosłych. Szczególną wrażliwością kontrolujący powinni wykazywać się w stosunku do dzieci z niepełnosprawnościami – zauważa Rzecznik Praw Dziecka w wystąpieniu do prezydentów miast, burmistrzów oraz wójtów.

Marek Michalak chce, aby Ci zasygnalizowali pracownikom kontrolującym pasażerów, aby wykonywali swoje obowiązki ze szczególnym uwzględnieniem ochrony praw i dobra małoletnich osób poddawanych kontroli. Zdaniem RPD konieczne jest zwrócenie szczególnej uwagi na udzielenie informacji małoletnim o przysługujących im prawach.

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 5

 • 3
  ZADOWOLONY
 • 0
  ZASKOCZONY
 • 0
  POINFORMOWANY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  SMUTNY
 • 1
  WKURZONY
 • 1
  BRAK SŁÓW
Komentarze (3)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarz› pokaż według najstarszych
~ lili
9 miesięcy temu 3
W ciąży byłam zle sie poczułam po chwili chciałam iść po bilet . A tu kanar na dodatek jakas gowniara z babcia. Masakra nie było im można nic wytlumaczyc . Odrazu mandat
odpowiedz oceń komentarz 0 0
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Lamion
9 miesięcy temu ocena: 100%  2
Mojej żonie ten gruby ciul niedomyty kanarem zwany wlepuł mandat za rzekome nueskasiwanie biletu na dziecko ,sic! przedszkolne. Mało tego,żądał od żony legitymacji przedszkolnej dziecka,drąc sie na cały autobus. Problem w tym,ze żadne przedszkole zadnych legitymacji dzieciom nie wydaje. Debil wlepił mabdat dziecku jak za doroslego
odpowiedz oceń komentarz 2 0
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ starymlody
9 miesięcy temu ocena: 100%  1
watpie, że interwencje kontrolerów będą miały kiedykolwiek charakter edukacyjny, bo za każdy mandat więcej zarobią. Ale uprzejmości nigdy za wiele
odpowiedz oceń komentarz 4 0
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.