› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY
A1 _ MAZURY DUZY

Czy zdecydujesz się posłać 6-latka do szkoły zamiast do przedszkola?

Konkurs Black Box to jedna wielka niewiadoma i mnóstwo pyszności

› bieżące ponad rok temu    22.02.2013
Agnieszka Światkowska
komentarzy 0 ocen 1 / 100%
A A A

Drób, boczek, cebula, boczniaki i 2 godz i 15 minut – to wystarczyło, by poznać umiejętności kulinarne młodych wszak już uzdolnionych przyszłych kucharzy, podczas konkursu BLACK BOX, zorganizowanego w Zespole Szkół Gospodarczych. To pierwszy taki konkurs, kiedy młodzież staje przed jedną wielką niewiadomą i ma do dyspozycji kilka surowców i głowę pełną kulinarnych pomysłów.

- Konkurs Black Box polegał na tym, że uczniowie przychodzą i nie wiedzą, co będą robić i z jakich produktów. To jest taka niespodzianka – wyjaśnia Katarzyna Gliniecka, współorganizatorka konkursu. Do rywalizacji przystąpiło 12 uczniów, wyłonionych spośród 20 chętnych. Wszyscy, ci którzy chcieli spróbować swoich sił w konkursie musieli najpierw rozwiązać test z wiedzy o tematyce kulinarnej. Najlepsza „dwunastka” dwoiła się i troiła, by przygotować coś smacznego, a przy tym zaskakującego– dodaje nauczyciela i współorganizatorka konkursu. Podstawowy zestaw, którego należało użyć składał się z piersi z kurczaka, boczku, cebuli i boczniaków, zaś pozostałe dodatki typu przyprawy, każdy z uczestników mógł dobrać według własnego uznania. W jury zasiedli szefowie kuchni z elbląskich restauracji, m.in. z Restauracji „Studnia Smaków” - Michał Jankowski, Małgorzata Jachna – Kopańska z Restauracji „Bałtycka” z Krynicy Morskiej, a także dwóch absolwentów szkoły – Michał Brzezicki i Artur Wilga. Oni też, oceniając potrawy, brali po uwagę aranżację, dobór surowców, smak potrawy i kreatywność.

-Jesteśmy zaskoczeni poziomem i umiejętnościami uczestników konkursu, tym bardziej, że wzięli nim udział zarówno uczniowie z klas I, jak i przyszli maturzyści – podkreśla Katarzyna Gliniecka. - Jest w nich duży potencjał, dlatego też zapraszamy do jury elbląskich restauratorów, by mogli sami ocenić i przyjrzeć się z bliska przyszłym kucharzom. - Po ostatnim konkursie, dwóch uczniów otrzymało staże – dodaje.

W dzisiejszym konkursie zwyciężył Mateusz Pinkus za potrawę - drobiowe roladki na puree z marchwi z pieczonymi ziemniakami. Trzech uczestników otrzymało wyróżnienia: Damian Machy za rewelacyjny smak mięsa, Edyta Wituk - za wybitny sos, Kamila Tajak - za inwencję twórczą.

ilość zdjęć 32 dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 0

 • 0
  ZADOWOLONY
 • 0
  ZASKOCZONY
 • 0
  POINFORMOWANY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  SMUTNY
 • 0
  WKURZONY
 • 0
  BRAK SŁÓW
Komentarze (0)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarzbądź pierwszy!
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.