› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY
A1 _ MAZURY DUZY

Czy zdecydujesz się posłać 6-latka do szkoły zamiast do przedszkola?

Komfortowy sen dla przyszłej mamy i dziecka. Sprawdź, jak spać w ciąży

› poradnik ponad rok temu    23.03.2018
Informacja prasowa
komentarzy 0 ocen 0 / 0%
A A A
Komfortowy sen dla przyszłej mamy i dziecka. Sprawdź, jak spać w ciąży

Zaburzenia snu to przypadłość, z którą często borykają się kobiety w ciąży – niezależnie od tego, czy jest to 15. tydzień ciąży, czy jej późniejszy etap. Jeżeli zmagasz się z tym problemem, sprawdź, jak zapewnić sobie komfortowy sen.

Jak wykazały badania przeprowadzone przez Amerykańską Narodową Fundację Snu, nawet 75% kobiet w ciąży deklaruje pogorszenie jakości snu[1]. Jest to dość uciążliwe, dlatego warto zapewnić sobie odpowiednie warunki do zasypiania.

Zaburzenia snu w ciąży – przyczyny

U kobiet ciężarnych obserwuje się przede wszystkim częste wybudzenia oraz płytki sen. W efekcie przyszłe mamy nie czują się wypoczęte – nierzadko są dużo bardziej zmęczone niż przed pójściem spać. Za taki stan odpowiadają przede wszystkim zaburzenia hormonalne związane z rosnącym poziomem gonadotropiny kosmówkowej oraz progesteronu. Mimo że nasilają one senność, sen jest bardzo płytki.

Kłopoty ze snem, tj. częste wybudzenia oraz jego płytkość, nie stanowią bezpośredniego zagrożenia dla płodu. Oddziałują przede wszystkim na samopoczucie ciężarnej, co jednak może pośrednio wpływać na dobrostan płodu.

Jak zwiększyć komfort snu w ciąży?

W początkowym okresie ciąży trudność w zasypianiu pojawia się znacznie rzadziej niż np. w trzecim trymestrze. Jeżeli jednak masz problemy ze snem w 15. tygodniu ciąży, możesz skutecznie poprawić jego jakość. Sprawdź jak.

 • Większa aktywność fizyczna

Nie ma potrzeby, aby kobieta w ciąży prowadziła bardzo oszczędny tryb życia. Jeśli ciąża przebiega prawidłowo i nie istnieją żadne przeciwwskazania, nie trzeba rezygnować z aktywności. Wręcz przeciwnie – jest ona zalecana, ponieważ umiarkowany wysiłek pozwala zmęczyć organizm, co przełoży się na głębszy sen.

 • Zachowanie dotychczasowego rytmu dobowego

Zmiana pór wstawania i kładzenia się spać nie jest wskazana. Jeżeli w ciągu dnia czujesz zmęczenie, nie rezygnuj z drzemki – dzięki temu pójdziesz spać o standardowej porze i zmniejszysz ryzyko obudzenia się w środku nocy.

 • Ograniczenie spożywania płynów przed snem

Częstym powodem przebudzania jest wzmożona chęć oddania moczu. Aby tego uniknąć staraj się wypijać przed snem mniejszą ilość płynów – dzięki temu nie będziesz odczuwać silnego parcia na pęcherz, co ograniczy wstawanie w nocy.

Pozycja na lewym boku – czy jest konieczna?

W odniesieniu do wypoczynku kobiet ciężarnych często mówi się o leżeniu w pozycji na lewym boku. Czy takie ułożenie ciała jest wymagane w 15. tygodniu ciąży?

Odpoczynek w takiej pozycji zalecany jest przede wszystkim kobietom w zaawansowanej ciąży (trzeci trymestr). Dzięki temu można uniknąć dolegliwości takich jak kołatanie serca, mroczki przed oczami czy omdlenia. Odpoczywanie w pozycji na plecach lub na prawym boku w drugim trymestrze ciąży jest jak najbardziej dozwolone.

 

[1] https://psychiatria.mp.pl/wywiady/163864,problemy-ze-snem-u-kobiet-w-ciazy

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 0

 • 0
  ZADOWOLONY
 • 0
  ZASKOCZONY
 • 0
  POINFORMOWANY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  SMUTNY
 • 0
  WKURZONY
 • 0
  BRAK SŁÓW
Komentarze (0)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarzbądź pierwszy!
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.