› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY
A1 _ MAZURY DUZY

galeria zdjęć

wszystkie ›

Czy zdecydujesz się posłać 6-latka do szkoły zamiast do przedszkola?

Kolka u dziecka karmionego piersią – jak sobie z nią radzić?

› poradnik miesiąc temu    25.09.2020
Informacja prasowa
komentarzy 0 ocen 0 / 0%
A A A
Kolka u dziecka karmionego piersią – jak sobie z nią radzić?

Twoje niemowlę często płacze wieczorami o podobnej porze? Nie możesz uspokoić go w żaden sposób? To prawdopodobnie kolka niemowlęca – częsta dolegliwość u dzieci od 6. tygodnia do 6. miesiąca życia. To bardzo trudny okres zarówno dla maleństwa, jak i jego rodziców. Jednak, zanim pójdziesz na wizytę do lekarza, dowiedz się, czym jest i jak sobie z nią radzić.

Kolka niemowlęca to nie choroba, a zaburzenie, które na szczęście jest przejściowe. Zazwyczaj mija około 6. miesiąca życia dziecka, jednak znane są przypadku, gdy trwała aż do 9. miesiąca[1]. Poznaj przyczyny występowania kolki u niemowląt i jej objawy u dzieci, które są karmione piersią.

Przyczyny i objawy występowania kolki u dzieci karmionych piersią

Kiedy niemowlę ma kolkę, rodzice często zastanawiają się, czy zrobili coś źle lub jaki element pielęgnacji zaniedbali. Często winą obarczane są mamy, które karmią swoje dzieci piersią. Zarzuca się im, że to ich zła dieta jest powodem występowania tej dolegliwości. Jednak przyczyny tego zaburzenia nie są do końca znane. Wśród najbardziej prawdopodobnych wymienia się niedojrzały układ pokarmowy, nietolerancję białek mleka krowiego, nieprawidłową technikę karmienia lub palenie tytoniu przez mamę[2].

Kolka występuje nagle, może trwać nawet kilka godzin i znika równie niespodziewanie, jak się pojawiła. Podczas ataku dziecko często:

 • podkurcza nóżki,
 • czerwieni się,
 • ma wzdęty brzuszek,
 • wydala więcej gazów niż zazwyczaj,
 • bardzo głośno płacze przez kilka godzin.[3]

Wbrew powszechnej opinii, kolka nie zależy od tego, czy dziecko jest karmione piersią, czy mlekiem modyfikowanym[4]. Kobiecy pokarm to najlepszy sposób żywienia niemowląt. Wraz z mlekiem dziecko otrzymuje wiele cennych składników odżywczych, które wspierają jego rozwój oraz dojrzewanie układu nerwowego i pokarmowego.

Sposoby na ulżenie dziecku podczas ataku kolki

Podczas ataku kolki niemowlęcej, normalne sposoby uspokojenia dziecka nie działają. Możesz ulżyć maluchowi, np. karmiąc je piersią. Bliskość mamy i ciepłe mleko sprawiają, że niemowlę szybko się uspokaja, co może pozytywnie wpłynąć na przebieg ataku. Jeśli zmagasz się z problemem niedoboru pokarmu, sięgnij po dedykowane preparaty jak np. Femaltiker. To specjalnie przygotowany produkt, który zawiera m.in. słód jęczmienny i beta-glukan z jęczmienia. Składniki aktywne pomagają zwiększyć produkcję mleka, dzięki czemu wspierają szybszy przyrost wagi maleństwa.

Inne sposoby to:

 • ograniczenie bodźców z zewnątrz, np. wyłączenie telewizji, wyjście do wyciszonego pokoju, przyciemnienie światła. Taki zabieg pozwala maluchowi wyciszyć się i uspokoić,
 • delikatny masaż, ciepła kąpiel lub kołysanie – ciepło wpływa rozluźniająco na mięśnie jelit, a kołysanie łagodzi objawy i koi nerwy malucha[5].

Czy kolka to coś niebezpiecznego?

Wielu rodziców zastanawia się, czy kolka niemowlęca to coś groźnego? Na szczęście to zupełnie naturalny objaw, który pojawia się u nawet 40% maluchów na całym świecie[6]. To dość częsta dolegliwość u maluchów.

Kolka u dziecka karmionego piersią nie musi występować codziennie. Zdarza się, że pojawia się tylko trzy razy w tygodniu, jednak zawsze o tej samej porze, a atak trwa nawet trzy godziny.

Masz podejrzenie, że Twój maluszek ma kolki? Nie musisz zgłaszać się do lekarza, jeśli ból i płacz mija, a dziecku nie dolega nic więcej. Wybierz się do specjalisty, jeśli maluch zaczął tracić na wadze, ma gorączkę, biegunkę lub wymioty[7]. Pediatra dokładnie zbada małego pacjenta i sprawdzi, czy objawy wskazują na kolkę, czy inną chorobę.

 

[1] https://journals.viamedica.pl/forum_medycyny_rodzinnej/article/download/10046/8547

[2] https://www.mp.pl/medycynarodzinna/artykuly/141714,kolka-niemowleca-rozpoznanie-i-leczenie

[3] https://www.mp.pl/pacjent/pediatria/prawidlowyrozwoj/rozwojfizyczny/73436,kolka-u-niemowlat-niepokoj-i-placz

[4] https://www.mp.pl/medycynarodzinna/artykuly/141714,kolka-niemowleca-rozpoznanie-i-leczenie

[5] https://www.mp.pl/pacjent/pediatria/prawidlowyrozwoj/rozwojfizyczny/73436,kolka-u-niemowlat-niepokoj-i-placz

[6] https://www.mp.pl/medycynarodzinna/artykuly/141714,kolka-niemowleca-rozpoznanie-i-leczenie

[7] https://www.mp.pl/pytania/pediatria/chapter/B25.QA.1.6.11.

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 0

 • 0
  ZADOWOLONY
 • 0
  ZASKOCZONY
 • 0
  POINFORMOWANY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  SMUTNY
 • 0
  WKURZONY
 • 0
  BRAK SŁÓW
Komentarze (0)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarzbądź pierwszy!
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.