› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY

Czy zdecydujesz się posłać 6-latka do szkoły zamiast do przedszkola?

Kiedy zacząć rozszerzenie diety niemowlaka?

› poradnik ponad rok temu    4.01.2018
Informacja prasowa
komentarzy 0 ocen 0 / 0%
A A A
Kiedy zacząć rozszerzenie diety niemowlaka?

Zgodnie z aktualnymi wytycznymi rozszerzenie diety niemowlaka należy rozpocząć nie wcześniej niż po ukończonym 17. i przed 26. tygodniem życia. Na tym etapie dziecko powinno być już gotowe do przyjęcia posiłków innych niż mleko. Sprawdź, jakie sygnały mogą o tym świadczyć i dowiedz się, jak pogodzić karmienie piersią z rozszerzaniem diety.

W pierwszym półroczu życia mleko mamy jest wyłącznym pokarmem malucha – zaspokaja głód i pragnienie. Rozszerzenie diety niemowlaka nie wyklucza karmienia piersią – początki wprowadzania żywności uzupełniającej polegają na podawaniu niewielkich ilości warzyw czy owoców, co nie zakłóca naturalnego rytmu karmienia piersią. Ponadto, mleko mamy stanowi podstawę jadłospisu dziecka w pierwszym roku życia, dlatego należy kontynuować karmienie piersią również w momencie rozszerzania diety niemowlaka.

Jak poznać, że maluch jest gotowy na rozszerzanie diety?

Pewne zachowania, które prezentuje dziecko świadczą o jego gotowości do wprowadzania żywności uzupełniającej. Zachowania te wynikają z dojrzałości neurologicznej, która pozwala na koordynację ruchów głowy i szyi oraz umożliwia pobieranie pokarmu z łyżeczki. Jakie to sygnały?

 • Maluszek potrafi samodzielnie siedzieć – z lekkim podparciem lub bez.
 • Niemowlę nie wypycha z ust pokarmów stałych. Chętnie żuje pokarm.
 • Dziecko ma opanowało chwyt pęsetkowy – łapie przedmioty między kciuk i palec wskazujący.
 • Maluch ma chęć aktywnego uczestniczenia w posiłkach i wykazuje zainteresowany tym, co jedzą rodzice.

Jak pogodzić karmienie piersią z rozszerzaniem diety niemowlaka?

Wprowadzenie żywności uzupełniającej u niemowląt karmionych piersią przed ukończeniem 6. miesiąca życia ma na celu jedynie poznawanie nowych smaków i konsystencji produktów innych niż mleko. W tym okresie rolą pokarmów uzupełniających nie jest zastąpienie karmień piersią. Dlatego rozszerzając dietę niemowlaka początkowo wprowadzaj niewielkie ilości warzyw (np. marchewki), obserwując reakcję dziecka. Z czasem przyjdzie moment na pełne posiłki.

Jak wprowadzać nowe posiłki?

Stopniowo, zaczynamy od pojedynczego warzywa w postaci puree (np. gotowana marchew). W kolejnym kroku podajemy inne warzywa (brokuły, ziemniaki, dynię, szpinak), nowe owoce (np. jabłko, gruszkę, śliwkę suszoną). Za każdym razem, gdy podajesz nowy produkt sprawdź uważnie, czy u maluszka nie występują niepokojące objawy. Jeśli dziecko nie ma symptomów alergii lub nietolerancji, możesz wprowadzać kolejne produkty i wieloskładnikowe posiłki.

Jeśli dziecko początkowo wypluwa posiłek lub nie ma chęci ponownie zjeść jakiegoś produktu nie poddawaj się. Czasem potrzeba kilku czy kilkunastu prób podania nowego produktu, zanim maluch przyzwyczai się do nowego smaku.

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 0

 • 0
  ZADOWOLONY
 • 0
  ZASKOCZONY
 • 0
  POINFORMOWANY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  SMUTNY
 • 0
  WKURZONY
 • 0
  BRAK SŁÓW
Komentarze (0)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarzbądź pierwszy!
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.