› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY

galeria zdjęć

wszystkie ›

Czy zdecydujesz się posłać 6-latka do szkoły zamiast do przedszkola?

Kiedy do okulisty z dzieckiem?

ponad rok temu    13.12.2022
Informacja prasowa
komentarzy 0 ocen 0 / 0%
A A A
Kiedy do okulisty z dzieckiem?

Ból głowy to bardzo częsta dolegliwość wieku dziecięcego. Jego przyczyny mogą być rozmaite, a często okazują się nią problemy… ze wzrokiem.

Spis treści:

  1. Skąd wiadomo, czy dziecko dobrze widzi?
  2. Kiedy iść z dzieckiem do okulisty?
  3. Częsty ból głowy u dziecka
  4. Mrużenie oczu przez dziecko
  5. Uciekające oczko u dziecka
  6. Najczęstsze problemy z oczami u dziecka

Skąd wiadomo, czy dziecko dobrze widzi?

Wzrok jest jednym z najważniejszych zmysłów człowieka. Jego rozwój zaczyna się jeszcze przed narodzeniem i trwa do lat szkolnych. Dobre widzenie ma kluczowe znaczenie dla kształcenia umiejętności motorycznych i językowych oraz rozwoju poznawczego dziecka, dlatego tak duże znaczenie ma jego regularne kontrolowanie.

Tuż po urodzeniu wzrok noworodka bada neonatolog, oceniając mięśnie okoruchowe oraz sprawdzając, czy źrenice malucha odpowiednio reagują na światło. Później to rodzice muszą pamiętać o kontrolach u okulisty.

Po czym poznać, że dziecko dobrze widzi? Gdy w pierwszych miesiącach życia potrafi skupić wzrok na twarzy dorosłych, od razu reaguje na podawane mu zabawki i inne przedmioty, nie mruży oczu i nie zaciska powiek. W późniejszym okresie powinno bez problemu oceniać odległość, a także nie męczyć się przy czytaniu i pisaniu. Symptomem kłopotów ze wzrokiem jest mrużenie oczu, ich pocieranie, a także uskarżanie się na ból głowy.

Kiedy iść z dzieckiem do okulisty?

Niewykryte problemy z oczami u dziecka mogą mieć poważne konsekwencje, dlatego specjaliści zalecają badanie wzroku od najwcześniejszych lat życia: od razu po urodzeniu, między 2. a 4. miesiącem, ok. 9. miesiąca, po ukończeniu 2,5 lat, wieku 6–7 lat, przed rozpoczęciem nauki w szkole podstawowej, a później co roku, na początku roku szkolnego. Kiedy jeszcze? Gdy niemowlak nie skupia wzroku na twarzy rodziców, reaguje z opóźnieniem na pokazywane przedmioty czy nieprawidłowo reaguje na światło, mrużąc oczy bądź zaciskając powieki.

W późniejszym okresie z dzieckiem do okulisty należy się udać, gdy młody człowiek trzyma książkę blisko oczu lub podczas czytania wodzi palcem po kartkach, ma trudności z koncentracją, często trze i mruży oczy, narzeka na bóle głowy lub oczu, obraca głowę, aby używać tylko jednego oka, skarży się na dwojenie obrazu albo „ucieka” mu oko. Powodem do niepokoju powinny stać się problemy z nauką lub wyraźnym widzeniem z tablicy szkolnej.

Częsty ból głowy u dziecka

Powszechny symptom problemów ze wzrokiem to ból głowy u dziecka, choć przyczyna dolegliwości może też tkwić gdzie indziej. Nawet 10 proc. dzieci zmaga się bowiem z migreną, przed okresem dojrzewania częściej występującą u chłopców, po okresie dojrzewania – u dziewcząt. Choroba manifestuje się napadowymi, pulsującymi bólami głowy, którymi mogą towarzyszyć m.in. nudności, wymioty, światłowstręt, nadwrażliwość na bodźce czy uczucie senności.

Ból głowy u dziecka może mieć charakter napięciowy (tzw. napięciowe bóle głowy). Bywa on wywołany m.in. stresem, lękiem, depresją, długotrwałym zmęczeniem albo brakiem snu.

Mrużenie oczu przez dziecko

Bardzo częstym zjawiskiem jest mrużenie oczu przez dziecko. Może być to objaw postępującej wady wzroku, zwłaszcza krótkowzroczności. Takie konsekwencje ma też zbyt długie wpatrywanie się w ekran smartfona, telewizora, komputera czy tabletu, którego efektem jest tzw. syndrom widzenia komputerowego, znany również cyfrowym zmęczeniem wzroku (oprócz niewyraźnego widzenia do innych jego symptomów należą: bóle głowy i karku, zaczerwienienie oraz podrażnienie oczu). Osoby spędzające dużo czasu przed ekranem mrugają o 50 proc. rzadziej, co powoduje suchość oczu.

Uciekające oczko u dziecka

Jeszcze kiedy do okulisty z dzieckiem? Gdy dostrzegamy problem tzw. uciekającego oczka, które oznacza zwykle zeza będącego skutkiem niejednakowego rozwoju mięśni oczu, w efekcie czego osie ich widzenia nie są względem siebie równoległe. To poważna wada, która „sama nie przejdzie”, a brak specjalistycznej korekcji czy ćwiczeń może doprowadzić do niedowidzenia i innych poważnych problemów ze wzrokiem. Wczesne rozpoczęcie leczenia pozwoli ich uniknąć.

Najczęstsze problemy z oczami u dziecka

Dzieci zmagają się z rozmaitymi problemami oczu. Bardzo powszechnym jest zapalenie spojówek, nieprzypadkowo nazywane „czerwonym okiem”, ponieważ najbardziej widocznym objawem bywa właśnie zaczerwienienie spojówki. Często pojawia się obrzęk powiek, drażniące uczucie obecności ciała obcego (niektórzy mówią o „piasku w oczach”), nadmierne łzawienie oraz śluzowa wydzielina powodująca sklejanie powiek.

U dzieci w wieku 7–8 lat często bywa wykrywana krótkowzroczność przejawiająca się niewyraźnym widzeniem obiektów umiejscowionych w oddali oraz nadwzroczność (młody człowiek niewyraźnie widzi to, co znajduje się w pobliżu). Poważną wadą wzroku jest też astygmatyzm, który powoduje zniekształcanie obrazu.

Ewa Podsiadły-Natorska

Na zlecenie USP Zdrowie.

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 0

  • 0
    ZADOWOLONY
  • 0
    ZASKOCZONY
  • 0
    POINFORMOWANY
  • 0
    OBOJĘTNY
  • 0
    SMUTNY
  • 0
    WKURZONY
  • 0
    BRAK SŁÓW
Komentarze (0)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarzbądź pierwszy!
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.