› rozwój i edukacja |
ponad rok temu
19.06.2013 Redakcja elblag.net komentarzy 0 ocen 6 / 100% |
A A A |
Sytuacja na rynku pracy nie napawa optymizmem. Zauważalna jest tendencja, że zawody, które jeszcze kilka lat temu uznawane były za przyszłościowe, dziś już nie są dla potencjalnych pracodawców atrakcyjne. Dyrekcja CKZiU postanowiła wyjść naprzeciw zapotrzebowaniom rynku i poszerzyć ofertę edukacyjną szkoły.
Do tej pory placówka specjalizowała się wyłącznie w kształceniu dorosłych. Jednakże od 1 września 2013 r. do Centrum zostaną włączone zasadnicza szkoła zawodowa oraz technikum, w których naukę rozpoczną absolwenci gimnazjum. Zatem od tego roku CKZiU będzie kształcić nie tylko dorosłych, ale także młodzież, której zaproponowano naukę na przyszłościowych kierunkach monter mechatronik (ZSZ) oraz technik cyfrowych procesów graficznych. Ponadto osoby dorosłe, nieposiadające wykształcenia średniego, mogą kształcić się w liceum ogólnokształcącym, przeprowadzane też będą kwalifikacyjne kursy zawodowe.
Opis zawodów
technik cyfrowych procesów graficznych
Ogromny popyt na kształcenie kadr pracowniczych wyspecjalizowanych w procesach poligraficznych i projektach multimedialnych, stanowiących niezbędny element sektora przemysłu i usług sprawił, że postanowiliśmy zaproponować gimnazjalistom możliwość poznania zagadnień związanych z szeroko rozumianym projektowaniem komputerowym oraz zdobycie tytułu technika. Absolwent w/w kierunku będzie przygotowany do wykonywania następujących zadań: przygotowywania publikacji i prac graficznych do drukowania; obsługiwania cyfrowych systemów produkcyjnych stosowanych w poligrafii; przygotowywania prezentacji graficznych i multimedialnych; wykonywania i wdrażania internetowych projektów multimedialnych; prowadzenia procesów drukowania. Technicy cyfrowych procesów graficznych będą mogli znaleźć zatrudnienie w multimediach, a więc np. w: agencjach reklamowych, studiach grafiki i fotografii cyfrowej, w zakładach poligraficznych, wydawnictwach, branży edukacyjnej (komputerowe kursy szkoleniowe), inżynierii (projektowanie maszyn, pojazdów), przemyśle (wzornictwo przemysłowe, materiały szkoleniowe dla pracowników, reklama i sprzedaż produktów), badaniach naukowych (tworzenie modeli i symulacji komputerowych).
Efektem pracy technika cyfrowych procesów graficznych może być reklama w Internecie, na billboardach, w prasie i telewizji, a także książki, foldery, plakaty, opakowania, etykiety, reklamy przeznaczone np. na auta firmowe itp.
monter mechatronik (zasadnicza szkoła zawodowa)
Według specjalistów zajmujących się badaniem rynku pracy jest to „zawód przyszłości”. Mechatronika wkroczyła niemal wszędzie i jest obecna w różnych gałęziach przemysłu oraz w życiu codziennym. Jako dziedzina wiedzy ma zastosowanie m. in. w układach sterowania pojazdami, w urządzeniach automatyki, obrabiarkach sterowanych numerycznie, w aparaturze medycznej, robotach przemysłowych, sprzęcie AGD itp. Zadaniem montera mechatronika jest montowanie, uruchamianie, użytkowanie, konserwowanie i naprawianie urządzeń oraz systemów mechatronicznych.
Monter mechatronik może wykonywać pracę na stanowisku: operatora maszyn manipulacyjnych, operatora urządzeń i systemów mechatronicznych, montera, diagnosty i konserwatora maszyn i urządzeń mechatronicznych.
Wysoko rozwinięte zdolności kierownicze i interpersonalne oraz umiejętność szybkiego i trafnego podejmowania decyzji predysponują pracownika do stanowiska brygadzisty.
Monter mechatronik będzie mógł pracować w: zakładach przemysłowych mających zautomatyzowany proces produkcji, laboratoriach, warsztatach naprawczych itp.
Informacji udziela sekretariat szkoły 625 67 00 www.ckuel.hekko.pl
A. Jędrzejewska
Komentarze
(0)
Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin). |
bądź pierwszy! |
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013. |