› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY

Czy zdecydujesz się posłać 6-latka do szkoły zamiast do przedszkola?

Jakie antybiotyki przed porodem?

› poradnik ponad rok temu    1.09.2016
Informacja prasowa
komentarzy 0 ocen 1 / 100%
A A A
Jakie antybiotyki przed porodem?

Antybiotyk w czasie ciąży? Temat niezwykle kontrowersyjny i wiele mam nie chce o tym nawet słyszeć. Rzeczywiście, niektóre leki mogą negatywnie wpłynąć na przebieg ciąży i rozwój płodu, ale… niewyleczone zakażenia bakteryjne również mogą zaszkodzić dziecku, nawet tuż przed samym rozwiązaniem! Jaki więc jest złoty środek?

Wskazania i przeciwwskazania dla antybiotykoterapii w czasie ciąży

Antybiotyki mogą pomóc w trakcie infekcji bakteryjnych i grzybiczych. Obojętnie, czy jesteś we wczesnej fazie ciąży, czy tuż przed porodem – każdą infekcję musisz skonsultować z lekarzem specjalistą. Tylko on może wyznaczyć, jaki sposób leczenia będzie skuteczny i najbezpieczniejszy. Nigdy nie próbuj robić nic sama, nie warto ryzykować…

Najczęstszym powodem, dla którego lekarz przepisze antybiotyk ciężarnej to zakażenie górnych lub dolnych dróg oddechowych, dróg moczowych lub na przykład odmiedniczkowe zapalenie nerek.

Jaki wpływ na kobietę w ciąży mają antybiotyki?

Leki działają przede wszystkim o wiele słabiej. Wynika to z faktu, że u kobiety ciężarnej ma miejsce zwiększenie objętości krwi w naczyniach o około 40-50%. Stężenie leku we krwi będzie więc mniejsze.

Jaki wpływ mają antybiotyki na płód?

Bardzo różny. Pewne grupy antybityków, takie jak tetracyklina i doksycyklina mogą powodować na przykład wady serca lub rozszczep podniebienia.

Bezwzględnie zakazane są streptomycyna i kanamycyna, które uszkadzają nerw VIII i mogą doprowadzić do zaburzeń słuchu, a nawet głuchoty dziecka.

Jakie wyróżniamy antybiotyki?

Antybiotyki dzielimy łącznie na cztery grupy: A, B, C i D.

Grupę A zaliczamy do najbezpieczniejszych. Znajdują się w niej takie leki jak penicylinę benzylową G, penicylinę fenoksymetylową lub fusafunginę (Bioparox). Grupa D z kolei jest najniebezpieczniejsza dla płodu. Do tej grupy zaliczymy chininę, chlorochinę, doksycyklinę oraz metronidazol (FDA).

Grupę B dzielimy na trzy części, z czego grupa B1 może być szkodliwa dla płodu. Zaliczamy do niej amikonazol, pozostałe cefalosporyny, spiramycynę, roksytromycynę, tikarcylinę, piperacylinę, aztreonam, penicylinę prokainową oraz nitrofurantoina.

Grupa C może wywołać zmiany dla płodu, ale najczęściej odwracalne.

Których leków nie wolno przyjmować tuż przed porodem?

Oczywiście wykluczamy zupełnie antybiotyki z grupy D. Jednak przed samym porodem kobieta nie powinna również przyjmować sulfonamidy, którą zaliczamy do leków z grupy C. Może ona doprowadzić do żółtaczki patologicznej u noworodków lub zaburzenia rozwoju umysłowego.

Czy wolno stosować antybiotyki tuż przed porodem?

Tylko i wyłącznie w wyjątkowych przypadkach i tylko, jeżeli lekarz uzna to za konieczne. Antybiotyki przyjmowane przed porodem zmieniają ilość bakterii mikrobioty, co często powoduje problemy zdrowotne u noworodków. Warto więc pomyśleć o ochronie mikroflory jelitowej maleństwa, podając mu na przykład probiotyk FFbaby. Więcej szczegółów na ten temat znajduje się na stronie www.fbaby.pl.

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 0

 • 0
  ZADOWOLONY
 • 0
  ZASKOCZONY
 • 0
  POINFORMOWANY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  SMUTNY
 • 0
  WKURZONY
 • 0
  BRAK SŁÓW
Komentarze (0)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarzbądź pierwszy!
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.