› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY
A1 - KIM 09.2019

Czy zdecydujesz się posłać 6-latka do szkoły zamiast do przedszkola?

Jak ulżyć niemowlakowi podczas kataru?

› poradnik ponad rok temu    12.12.2018
Informacja prasowa
komentarzy 0 ocen 0 / 0%
A A A
Jak ulżyć niemowlakowi podczas kataru?

Katar u niemowlaka, chociaż nie jest groźny, przysparza rodzicom wiele zmartwień. Dziecko ma problemy z zasypianiem, często się przebudza i płacze. Dlatego warto poznać sprawdzone sposoby, które przyniosą ulgę niemowlęciu.

Mimo że katar u maluchów nie stanowi zagrożenia dla zdrowia, nie może być zbagatelizowany. Główny powód to m.in. ryzyko rozwoju zapalenia ucha środkowego, zapalenia zatok czy zapalenia oskrzeli. Ponadto zalegająca wydzielina w nosie sprawia, że niemowlę staje się wyjątkowo marudne.

Sprawdzone sposoby na katar u niemowlaka

W związku z tym, że wydzielina w nosie najczęściej nie wymaga konsultacji pediatrycznej, warto wdrożyć domowe sposoby na katar u niemowlaka.

 • Odciąganie wydzieliny aspiratorem

Jako że maluch nie ma jeszcze umiejętności samodzielnego usuwania wydzieliny z nosa, trzeba mu pomóc. Należy zatem regularnie odciągać katar, np. za pomocą specjalnego aspiratora. Jest to proste urządzenie, dzięki któremu szybko pozbędziesz się zalegającej wydzieliny, przynosząc natychmiastową ulgę.

Pamiętaj, aby taką czynność powtarzać dość często – dzięki temu zapewnisz maluchowi swobodę oddychania.

 • Przeprowadzanie inhalacji

Inhalacje to świetny i sprawdzony sposób, który pozwala na poprawę nawilżenia i ukrwienia błony śluzowej nosa. Chociaż tego rodzaju zabieg pielęgnacyjny możesz przeprowadzić typowo domowymi metodami, warto zaopatrzyć się w nebulizator. To urządzenie, które pozwala na wykonanie inhalacji – szybko i bez ryzyka poparzenia się gorącą parą wodną.

W przypadku kataru, można zastosować klasyczny roztwór soli fizjologicznej.

 • Odpowiednia pozycja do spania

Katar u niemowlaka może złagodzić przyjęcie odpowiedniej pozycji do spania. Warto pamiętać, aby głowa dziecka znajdowała się nieco wyżej niż reszta ciała. W tym celu można pod materac podłożyć zwinięty w rulon ręcznik albo zaopatrzyć się w specjalną poduszkę tzw. klin.

 • Stosowanie maści majerankowej

Maść majerankowa to wyrób apteczny, który przynosi ulgę podczas kataru. Wspomaga łagodzenie stanów zapalnych oraz przyczynia się do uszczelnienia i wzmocnienia ściany naczyń krwionośnych. Jako że stosowana jest zewnętrznie, przyspiesza także regenerację delikatnego naskórka.

 • Stosowanie maści mentolowej

Maść mentolową najczęściej stosuje się w przypadku przeziębienia. Można jednak zastosować ją na katar u niemowlaka. Wystarczy niewielką ilość preparatu zaaplikować na piżamkę – olejek eteryczny odetka nos i ułatwi oddychanie.

 • Rozrzedzanie wydzieliny

Aby usprawnić oddychanie, warto podawać maluchowi sporą ilość płynów. W przypadku karmienia piersią, wystarczy częściej przystawiać dziecko. U starszych niemowląt, można podawać wodę w większych ilościach.

Katar u niemowlęcia – kiedy wymaga konsultacji lekarskiej?

Katar niemowlęcy, który ma postać przezroczystej cieknącej wydzieliny, nie wymaga konsultacji lekarskiej. Do pediatry należy zgłosić się wówczas, gdy przybiera kolor żółty lub zielonkawy – może to świadczyć o infekcji bakteryjnej.

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 0

 • 0
  ZADOWOLONY
 • 0
  ZASKOCZONY
 • 0
  POINFORMOWANY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  SMUTNY
 • 0
  WKURZONY
 • 0
  BRAK SŁÓW
Komentarze (0)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarzbądź pierwszy!
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.