› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY

Czy zdecydujesz się posłać 6-latka do szkoły zamiast do przedszkola?

Jak przygotować dziecko do wizyty u dentysty?

› poradnik ponad rok temu    14.06.2013
Redakcja elblag.net
komentarzy 1 ocen 1 / 100%
A A A
Jak przygotować dziecko do wizyty u dentysty? fot. www.dentestica.pl

Regularne wizyty u dentysty to ważna sprawa… i nawyk, który trzeba wyrobić sobie już w dzieciństwie! Zadbajmy o to, aby naszym dzieciom gabinet stomatologiczny nie kojarzył się z bólem i stresem – będzie to możliwe, jeśli tylko zaczniemy odpowiednio wcześnie.

Po pierwsze – odpowiednie przygotowanie

Wielu z nas nie lubi nowych, zaskakujących sytuacji. Stresuje nas, kiedy nie wiemy, czego możemy się spodziewać po danym miejscu lub osobie. Tym bardziej dziecko ma prawo czuć się zaniepokojone, kiedy jakiś obcy człowiek sadza go na fotelu i próbuje zaglądać do buzi. A do tego rodzice wyglądają na porządnie zdenerwowanych… Nie dopuśćmy do tego, aby maluch poszedł do dentysty bez odpowiedniego przygotowania. Od małego tłumaczmy mu, na czym polega taka wizyta, dbając o to, aby nie miał z nią żadnych negatywnych skojarzeń. Absolutnie zakazane jest zatem straszenie dentystą lub opowiadanie przy dziecku, jak bardzo nie lubimy czy boimy się leczenia zębów. Nasze pociechy rozumieją wbrew pozorom bardzo dużo, przechodzą na nie również emocje rodziców – jeśli sami będziemy się stresować, nie oczekujmy, że one pozostaną spokojne.

Po drugie – dobre miejsce

Pamiętajmy o wyborze sprawdzonego gabinetu dentystycznego, najlepiej poleconego przez znajomych. Powinno być to miejsce, w którym specjaliści są przygotowani na przyjęcie małych pacjentów. Dobrym rozwiązaniem może okazać się prywatna opieka zdrowotna, w ramach której skorzystać można z różnych placówek stomatologicznych. Takie miejsca często są bardziej przyjazne dla dzieci – kolorowy wystrój, kąciki zabaw, możliwość oglądania ulubionych kreskówek… wszystko to sprawia, że łatwiej jest oderwać się od niepokojących myśli. Warto jest wybrać się z dzieckiem na specjalną wizytę „zapoznawczą”, podczas której dentysta oprowadzi po gabinecie, pokaże przyrządy, nauczy, jak szczotkować zęby. Celem takich odwiedzin jest wzbudzenia zaufania, lecz również ciekawości malucha, który następnym razem dużo chętniej siądzie na fotelu i podda się badaniu.

Po trzecie – profilaktyka

Jeśli chcemy, aby wizyty u dentysty przebiegały spokojnie, zadbajmy o ich odpowiednią regularność. Robiąc przegląd uzębienia na bieżąco, unikniemy poważnych zaniedbań, a w rezultacie – bolesnego leczenia. Maleńkie ubytki w dzisiejszych czasach usuwać można naprawdę bezboleśnie, toteż właściwa profilaktyka i higiena jamy ustnej pozwoli dzieciom cieszyć się zdrowiem bez stresu i łez. Pamiętajmy, że nic nie działa tak dobrze, jak przykład – nie lekceważmy własnych wizyt kontrolnych u stomatologa i szybko reagujmy, kiedy pojawiają się problemy.

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 0

 • 0
  ZADOWOLONY
 • 0
  ZASKOCZONY
 • 0
  POINFORMOWANY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  SMUTNY
 • 0
  WKURZONY
 • 0
  BRAK SŁÓW
Komentarze (1)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarz› pokaż według najstarszych
~ ala
ponad rok temu 1
ja byłam z dzieckiem u http://www.j-dent.com.pl/... dentysta od razu złapał dobry kontakt z dzieckiem i wizyta przebiegła sprawnie, trzeba dziecko dobrze nastawić do wizyty lekarskiej i znaleźć lekarza, który potrafi dotrzeć do dziecka-myślę, że to najlepsza recepta
odpowiedz oceń komentarz 0 0
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.