› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY
A1 - KIM 09.2019

galeria zdjęć

wszystkie ›

Czy zdecydujesz się posłać 6-latka do szkoły zamiast do przedszkola?

Jak pomóc dziecku w przygotowaniach do matury?

› poradnik ponad rok temu    7.08.2017
Informacja prasowa
komentarzy 0 ocen 0 / 0%
A A A
Jak pomóc dziecku w przygotowaniach do matury?

Każdy egzamin wiąże się ze stresem. Stres egzaminacyjny dzieci i młodzieży udziela się także ich rodzicom. Wielu rodziców też bardziej przeżywa egzaminy swych dzieci niż one same. Szczególnie dużym przeżyciem są egzaminy maturalne. Od wyników matury zależy przyszłość młodego człowieka. Dlatego bardzo ważne jest solidne przygotowanie do egzaminu dojrzałości.

Warto okazać dziecku zainteresowanie i wsparcie już na początku klasy maturalnej. Najlepiej okazać pomoc już na etapie wyboru przedmiotów, które dziecko będzie zdawało na maturze. Warto zainteresować się tym, czego dziecko się uczy, podyskutować z dzieckiem o lekturach, czasem przysiąść wspólnie z dzieckiem do rozwiązywania zadań z matematyki.

Warto już na początku roku szkolnego zaopatrzyć dziecko w pomoce dydaktyczne, opracowania maturalne, przykładowe testy maturalne sprzed kilku lat, publikacje dla uczniów, maturalne karty pracy np. z serii nowa era matura 2017.

Należy obserwować, jak idzie dziecku nauka, ile czasu dziecko na nią poświęca, co sprawia dziecku największe trudności. Niekiedy trzeba pomyśleć o dodatkowych lekcjach, korepetycjach czy kursach przygotowujących do matury. Osoby, które czują się na siłach, mogą same pomóc dziecku w przyswajaniu wiedzy.

Wsparcie psychiczne

Nie można pozwolić, aby dziecko spędzało całe dnie, a nawet noce nad książkami. Koniecznie trzeba znaleźć czas na odpoczynek i relaks. Nigdy nie wolno stawiać dziecku wysokiej poprzeczki, choć każdy rodzic marzy, by dziecko zdało maturę jak najlepiej. Zawsze należy dziecko wspierać, przekonywać, że się w nie wierzy, zapewniać, że wszystko będzie dobrze i niezależnie od wyniku egzaminu nie zmienią się nasze relacje z dzieckiem.

Warto przypominać dziecku jego mocne strony, przypominać mu sytuacje, w których osiągnęło sukces, wzmacniać wiarę w jego możliwości. Zawsze warto mieć przygotowany plan B na wszelki wypadek, gdyby dziecku coś się nie powiodło na maturze i nie dostało się na wybrany kierunek studiów. Warto dzielić się własnymi doświadczeniami, opowiadać o własnych egzaminach i sposobach pokonywania stresu.

Dzień przed maturą należy zadbać, by dziecko się zrelaksowało, by na maturę poszło wypoczęte i wyspane. W dniu matury należy zadbać, by zjadło pożywne śniadanie. Warto wstać odrobinę wcześniej, by dziecko spokojnie bez dodatkowego stresu wyszykowało się na maturę. Warto też zaproponować dziecku podwiezienie do szkoły. Życzyć powodzenia i trzymać kciuki.

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 0

 • 0
  ZADOWOLONY
 • 0
  ZASKOCZONY
 • 0
  POINFORMOWANY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  SMUTNY
 • 0
  WKURZONY
 • 0
  BRAK SŁÓW
Komentarze (0)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarzbądź pierwszy!
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.