› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY

galeria zdjęć

wszystkie ›

Czy zdecydujesz się posłać 6-latka do szkoły zamiast do przedszkola?

Jak odzwyczajać dziecko od butelki – tylko pewne rady!

› poradnik ponad rok temu    30.06.2022
Informacja prasowa
komentarzy 0 ocen 1 / 100%
A A A
Jak odzwyczajać dziecko od butelki – tylko pewne rady!

W końcu nadchodzi taki dzień, że rodzice postanawiają oduczyć dziecko picia z butelki. I tutaj duże znaczenie ma fakt, że zbyt długie picie z butelki może w przyszłości powodować problemy ze zgryzem. Warto w tym przypadku zastosować się do zaleceń lekarza. Otóż pediatrzy uważają, że dziecko powinno przestać pić z butelki w wieku 12 czy 13 miesięcy. Wynika to także z faktu, że roczniak jest bardziej ugodowy, bo dwulatek może już bardziej manifestować swoje niezadowolenie.

Pierwsze i małe kroki, by pożegnać się z butelką

Czasami fakt, że trzeba czegoś dziecku odmówić powoduje duży stres u rodziców. A przecież mówienie słowa „nie” jest niezbędne w prawidłowej socjalizacji dziecka. Jednocześnie zabranie butelki ma także wpływ na dalszy rozwój. Im bardzie na luzie do tego podejdziecie, tym macie większą szansę, że wszystko pójdzie jak z płatka. Na początek musicie uświadomić sobie, że nie robicie przecież dziecku żadnej krzywdy, lecz zabranie butelki ma służyć jego dobru. Owszem może pojawić się płacz, choć niekoniecznie ze strony dziecka, bo w wielu przypadkach, gdyby nie lamentujący rodzice dziecko zupełnie nie zauważyłoby różnicy. Ale pomyślcie czy chcielibyście, by Wasze dziecko w wieku 8 lat chodziło w pampersie i piło z butelki. Zapewne nie, stąd też czas podjąć się odstawienia butelki. Można to zrobić na kilka etapów, a mianowicie do każdego posiłku czy już w międzyczasie, gdy dziecko zakomunikuje chęć napicia się bądź, gdy Wy uznacie, że powinno się napić, musicie mu podać kubeczek. Warto tutaj postawić na kubeczek do nauki picia. Dzięki niemu sam proces rezygnacji z butelki będzie jeszcze łatwiejszy.

Od kiedy można podać kubeczek do nauki picia?

Wbrew pozorom odstawiania dziecka od butelki nie musicie rozpoczynać od kiedy kończy ono roczek. Lepiej podawać butelkę tylko wieczorem, zaś w ciągu dnia dziecko już od 3 miesiąca życia może korzystać z kubeczka. Oczywiście nie chodzi tutaj o pierwszy, lepszy kubek, lecz o odpowiedni model, który zaprojektowany został przez naukowców i lekarzy. A dzięki temu jest bezpieczny dla maluszka. Kubeczek do nauki picia dla niemowlęcia w pozytywny sposób wpływa na rozwój dziecka. Może ono samo decydować o ilości wypijanego płynu. Do tego kubeczek ma ścięty kształt, stąd dziecko nie musi odchylać głowy do tyłu i widzi zawartość. Nauka picia z takiego kubka jest dla dziecka procesem naturalnym, gdyż wykorzystuje ono te same ruchy szczęki, co podczas ssania piersi mamy. Trenuje przy tym mięśnie szczęki twarzy i języka, a to bardzo dobrze wypływa na prawidłowy rozwój mowy i umiejętności żucia. Nie trzeba też potem uczyć dziecka picia z kubka niekapka, który nie jest zalecany, bo sprzyja rozwojowi próchnicy, ale i prawidłowej wymowy.

Jak sprawić, by odstawienie butelki było zdecydowanie łatwiejsze?

Jeżeli Wasze dziecko do tej pory dostawało butelkę przed snem, to musicie nieco zmienić jego nawyki. Oczywiście musicie mu podać mleko czy sok, ale jednak w kubeczku. Najlepiej sprawić, by ten proces był niezauważalny dla dziecka. Warto więc sprawić, by przed snem się zmęczyło. Tutaj zalecamy intensywną zabawę z tatą. W końcu ojcowie wiedzą jak zmęczyć siebie i dzieci podczas zabawy, a przy tym ich poziom kreatywności jest duży. Trzeba liczyć się z tym, że ojciec dziecka też będzie chciał iść spać. Gdy dziecko jest już zmęczone, warto by zaznało relaksującej kąpieli, a potem możecie już podać mu kubeczek. Jeżeli zawsze śpiewacie kołysanki czy czytacie mu, to nic nie powinno się zmienić, tylko to, że zamiast butelki otrzymuje specjalny kubeczek.

O czym jeszcze pamiętać?

Musicie zachować spokój i jeżeli pojawi się płacz czy marudzenie, to po kilku dniach przejdzie. Nie możecie reagować na płacz dziecka zdenerwowaniem, ale jednocześnie nie możecie też ustępować, bo wtedy i w innych sytuacjach będzie wymuszało płaczem czy to zabawki, czy też słodycze. Nie możecie jednocześnie przekupować dziecka obiecując mu słodycze. Owszem w nagrodę możecie wybrać się do sklepu i wspólnie wybrać zabawkę. Możecie też pozwolić dziecku wybrać kolor kubeczka. Jeżeli maluszek będzie się denerwował, to Wy nie możecie dać się sprowokować i co gorsza krzyczeć.

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 0

  • 0
    ZADOWOLONY
  • 0
    ZASKOCZONY
  • 0
    POINFORMOWANY
  • 0
    OBOJĘTNY
  • 0
    SMUTNY
  • 0
    WKURZONY
  • 0
    BRAK SŁÓW
Komentarze (0)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarzbądź pierwszy!
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.