› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY
A1 - KIM 09.2019

Czy zdecydujesz się posłać 6-latka do szkoły zamiast do przedszkola?

Jak nauczyć dziecko ortografii?

› poradnik ponad rok temu    23.04.2019
Informacja prasowa
komentarzy 0 ocen 0 / 0%
A A A
Jak nauczyć dziecko ortografii?

Aktualnie bardzo dużo mówi się o rosnącym problemie dysleksji, dysgrafii, dysortografii wśród najmłodszych. Są to bardzo uciążliwe zaburzenia, które objawiają się problemami z ortografią i pisownią trudnych wyrazów, które bez wątpienia zniechęcają dziecko do dalszej nauki. Z pomocą systematycznych ćwiczeń i pomocy rodziców można zaciekawić malucha ortografią. W jaki sposób? W dalszej części tego artykułu przedstawiamy sprawdzone metody, które uprzyjemnią naukę zasad ortograficznych.

Ćwiczenia ortograficzne on-line

W Internecie znajdziemy szeroki wybór stron skierowanych do najmłodszych, które uatrakcyjnią naukę ortografii, a także wspomogą proces nauczania. Dzieci bawiąc się z komputerem mogą ćwiczyć pamięć, utrwalać zasady pisowni, a także ćwiczyć koordynację ręki i oka. Z pomocą ćwiczeń online mają możliwość wielokrotnego powtarzania ćwiczeń do momentu osiągnięcia pełnego sukcesu. Na wielu stronach i portalach przeznaczonych dla najmłodszych znajdziemy szeroki wybór dyktand on-line lub ćwiczeń ortograficznych. Najpopularniejsze ćwiczenia ortograficzne online polegają na wstawieniu przez dziecko odpowiednich liter w wolne miejsca. Po wykonaniu zadania tego typu komputer sam podliczy poprawne odpowiedzi i ilość błędów. W razie pomyłek dziecko ma szansę zmierzyć się z nimi jeszcze raz, tak aby skutecznie zapamiętało trudne wyrazy i poprawnie wykonało zadanie. Innym rozwiązaniem jest pisanie przez dziecko dyktand w edytorze tekstu, który na czerwono zaznaczone popełnione błędy.

Gry ortograficzne

Inną metodą nauki ortografii dla najmłodszych są gry ortograficzne w trakcie, których dzieci poznają i utrwalają właściwą pisownię wyrazów z  "rz", "ż", "ch", "h", "ó" i "u". Gry tego tego typu mają najczęściej formę kolorowych kart czy planszówek, dzięki którym mogą ćwiczyć zarówno ortografię, jak również spostrzegawczość czy refleks. Gry ortograficzne przyjmują również często formę barwnych planszy gramatycznych, które pozwalają dzieciom utrwalić wiedzę za zakresu fonetyki, fleksji i składni. A wszystko to dzięki technikom miejsc, hakom pamięciowym czy łańcuchowej metodzie skojarzeń. Bardzo ważna jest również pamięć wzrokowa, dlatego do nauki z dzieckiem można wykorzystać również fiszki lub karty memory. Gry ortograficzne od Eduksiegarnia.pl to szeroki wybór układanek edukacyjnych, quizów ortograficznych czy puzzli edukacyjnych, które z pewnością zainteresują najmłodszych. Dzięki nim nauka trudnych wyrazów nie będzie żmudna i frustrująca. Taki aktywny sposób nauczania razem z dzieckiem będzie o wiele atrakcyjniejszy niż regułki wkuwane na pamięć.

Piosenki, rymowanki, wierszyki

W nauce ortografii, pisowni trudnych wyrazów bardzo dużą rolę odgrywa pamięć, która kształtuje dziecięcą wyobraźnię. Jeśli chcemy, aby dziecko utrwaliło pisownię takich wyrazów jak biurko, pszczółka czy dżdżownica najlepiej będzie jeśli będą mogły skojarzyć podane wyrazy z konkretnym obrazem lub czynnością. Aktywizacja prawej (artystycznej) półkuli oraz lewej (językowej) zapewni najlepsze efekty w nauczaniu ortografii. Dziecko, które będzie chodzić, biegać, a nawet skakać w trakcie nauki trudnych wyrazów, uaktywni pracę obu półkul mózgu, a w dalszej kolejności ułatwi zapamiętywanie trudnych wyrazów. Maluch lepiej przyswoi zasady ortograficzne jeśli będzie uczył się w ruchu np. śpiewając wesołe piosenki czy rymowanki, a także czytając na głos.

Książki do nauki ortografii

W nauce zasad ortografii naszemu dziecku pomóc mogą również ciekawie wydane publikacje, w których znajdziemy wiele barwnych, przyciągających uwagę ilustracji i historii. Przykładem takiej książki może być Domowy elementarz przedszkolaka. Mądre dziecko autorstwa Joanny Krzyżanek i Anny Sójki. Jest to podręcznik, który zawiera szereg ćwiczeń kaligraficznych i zabaw rozwijających umiejętności manualne w dysgrafii. Do książki zostały dołączone dodatkowo kolorowe naklejki, które uprzyjemnią naukę z Elementarzem. Inną propozycją jest pozycja Gram w Sylaby dla dzieci w wieku od 7 do 9 lat z Wydawnictwa Zielona Sowa. Znajdziemy tam zadania z kolorowymi ilustracjami, które będą idealnym uzupełnieniem szkolnego nauczania.

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 0

 • 0
  ZADOWOLONY
 • 0
  ZASKOCZONY
 • 0
  POINFORMOWANY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  SMUTNY
 • 0
  WKURZONY
 • 0
  BRAK SŁÓW
Komentarze (0)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarzbądź pierwszy!
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.