› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY

Czy zdecydujesz się posłać 6-latka do szkoły zamiast do przedszkola?

Jak ćwiczyć z maluchem sprawność motoryczną?

› poradnik ponad rok temu    19.03.2019
Informacja prasowa
komentarzy 0 ocen 0 / 0%
A A A
Jak ćwiczyć z maluchem sprawność motoryczną?

Zależy Ci na prawidłowym rozwoju Twojego maluszka? Jego sprawność możesz wspomagać już od początkowych tygodni życia. Pierwsze ruchy dziecka mają bardzo duże znaczenie, ponieważ rzutują na motorykę dużą i małą w przyszłości. Sprawdź, jak ją stymulować.

Motoryka pełni u niemowlęcia niezwykle istotną rolę: wpływa nie tylko na rozwój poznawczy, ale i na rozwój mowy. Dlatego tak ważne jest, aby wspierać rozwój dziecka odpowiednimi ćwiczeniami.

Układaj malucha na brzuchu

Chociaż ułożenie na brzuchu nie jest ulubioną pozycją większości niemowlaków, nie warto z niej rezygnować. Dlaczego? Stymuluje ona rozwój mięśni karku, co z kolei przekłada się na rozwijanie umiejętności utrzymania jej w górze.

W celu ćwiczenia ruchów głowy maleństwo należy układać w pozycji na brzuchu kilka razy dziennie na dość krótki czas.

Podawaj zabawki do ręki

Pierwsze ruchy dziecka związane ze świadomym chwytaniem przedmiotów i poruszaniem nimi to początek kolejnego etapu rozwojowego, który warto wspomagać. Najprostszym sposobem jest umieszczanie zabawki w dłoni malucha, co pozwoli wyćwiczyć tzw. chwytanie dowolne – w pełni świadome. Rozpocznie się ono ok. czwartego miesiąca życia niemowlęcia, zaś już miesiąc później będzie ono w stanie manipulować zabawką, np. przekładając ją z ręki do ręki.

Warto pamiętać, aby otaczać maluszka przedmiotami różnej wielkości i o zróżnicowanych fakturach. Zapewni to jeszcze lepszą stymulację sprawności motorycznej – głównie w zakresie motoryki małej.

Ułatwiaj obracanie na brzuch

Kilkumiesięczny niemowlak ma ogromną chęć poznawania otaczającego go świata, dlatego prędzej czy później pozycja na plecach przestaje być atrakcyjna. Widać to m.in. po próbach zmiany ułożenia.

Aby ułatwić dziecku takie działania, warto zachęcać je do wykonywania obrotów z pleców na brzuch i odwrotnie – oczywiście poprzez zabawę. Pomóc w tym może umieszczanie zabawki z boku – maluch będzie chciał po nią sięgnąć i szybciej wykona obrót.

Motywuj do samodzielnego siadania

Umiejętność samodzielnego siadania to ogromny kamień milowy w rozwoju niemowlęcia. Co ważne, zdobywanie tej zdolności można skutecznie i bezpiecznie stymulować. Jeżeli dziecko potrafi stabilnie trzymać głowę, możesz ułożyć je na swoich kolanach – tak, aby jego plecy opierały się o Twój brzuch i klatkę piersiową. Ważne jest, aby maluch znajdował się w pozycji łagodnie pochylonej. Można też zachęcić go do samodzielnego podciągania się z leżenia na plecach: wystarczy podać niemowlęciu kciuki, które chwyci rączkami, dzięki czemu będzie w stanie delikatnie się unieść. Należy przy tym pamiętać, aby go nie ciągnąć – jeśli jest wystarczająco silne, samo się podniesie.

I w tym przypadku warto cały czas zachęcać malucha do wykonywania obrotów z pleców na brzuch – taka zabawa również pomaga w zdobyciu umiejętności siadania.

Zachęcaj do raczkowania

Raczkowanie to kolejny etap rozwoju motorycznego, który jednocześnie przygotowuje niemowlę do samodzielnego stawiania pierwszych kroków.

Aby zmotywować dziecko do raczkowania, warto układać na podłodze jego ulubione zabawki – w nieznacznej odległości i w zasięgu jego wzroku. Można także pokusić się o zakup specjalnych zabawek, które – poruszając się – zachęcają maluszka do podążania za nimi.

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 0

 • 0
  ZADOWOLONY
 • 0
  ZASKOCZONY
 • 0
  POINFORMOWANY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  SMUTNY
 • 0
  WKURZONY
 • 0
  BRAK SŁÓW
Komentarze (0)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarzbądź pierwszy!
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.