› bieżące |
ponad rok temu
10.11.2016 Maciej Markowski komentarzy 1 ocen 2 / 100% |
A A A |
W klubie 16 Pomorskiej Dywizji Zmechanizowanej przy ulicy Mierosławskiego 5 zainaugurował wczoraj (9 listopada) "Przystanek Historia" Centrum Edukacyjne Instytutu Pamięci Narodowej im. Janusza Kurtyki. Przystanek został otwarty z misją edukacyjną dla wszystkich elblążan, którzy od teraz będą mogli zajrzeć w głąb dziejów i dowiedzieć się znacznie więcej o współczesnej historii Elbląga i wydarzeń dla niego kluczowych. Na czele elbląskiej placówki stanie Artur Chomicz.
Pomysłodawcą i inspiratorem historycznych przystanków był śp. Janusz Kurtyka. "Przystanek Historia" swoją ofertę pedagogiczną kieruje do odbiorców w każdej grupie wiekowej.
- Propozycja przystanku jest skierowana do nauczycieli przedszkoli, szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych, obejmuje 40 różnych tematów lekcyjnych z najnowszej historii Polski, m.in. wrzesień 39 roku, polskie państwo podziemne, referendum z 30 czerwca 1946 roku czy grudzień 1970 roku - wyjaśniał dr Karol Nawrocki, naczelnik oddziału IPN w Gdańsku.
W placówce IPN-u będą odbywały się wykłady, promocje książek, pokazy filmowe, zajęcia z grami edukacyjnymi np. "Pamięć 39" lub "303 - Bitwa o Wielką Brytanię", seminaria dla nauczycieli czy wystawy fotograficzne i archiwalne. Organizowane będą także zajęcia teoretyczno-praktyczne dotyczące sposobów wydawania podziemnych pism (podziemna drukarnia). Te kompleksowe działania mają zachęcać młodych ludzi do zainteresowania się tą nieco dalszą, ale i bliższą historią. Istotna będzie z tego punktu widzenia współpraca z nauczycielami.
- Zapraszając kilku nauczycieli, mówimy do kilku tysięcy dzieci - eksplikował Karol Nawrocki. - W ramach nowej ustawy o Instytucie Pamięci Narodowej z 29 kwietnia 2016 roku, IPN będzie się zajmował wyłącznie historią najnowszą od lat 39 do 89. Cofnie się także w swoich badaniach i edukacji do dnia 8 listopada 1917 roku, czyli do wybuchu Rewolucji Październikowej i narodzenia się najstraszniejszego w historii świata totalitaryzmu - komunizmu i bolszewizmu. Ten totalitaryzm pochłonął w dziejach świata ponad 100 milionów istnień i wciąż pochłania.
Na uroczystości otwarcia przystanku porozumienie o współpracy podpisali dowódca 16 PDZ gen. Marek Sokołowski oraz dyrektor Instytutu Pamięci Narodowej w Gdańsku prof. Mirosław Golon, który wygłosił także wykład o powojennych losach Elbląga. Wyjaśnił także historyczne uwarunkowania i omówił przyczyny, dla których jedną z najważniejszych inwestycji dla regionu jest budowa kanału żeglugowego przez Mierzeję Wiślaną. Obecni byli także na otwarciu Prezydent Elbląga Witold Wróblewski, senator RP Jerzy Wcisła czy poseł RP Jerzy Wilk.
fot. Sławomir Tessar
W najbliższym czasie w "Przystanku Historia" zagoszczą prelegenci z gdańskiego IPN-u. Pierwszego grudnia o stanie wojennym w Polsce opowie Arkadiusz Kazański. 20 grudnia natomiast Bartosz Januszewski wygłosi wykład dotyczący masakry grudniowej 1970 roku. Odbyła się już promocja najnowszej książki wydanej przez IPN "Mapa terroru. Śladami zbrodni komunistycznych w województwie gdańskim (1944-1956)". Warto dodać, że Biuro Edukacji z oddziałem w Gdańsku opublikowało już ponad 50 różnych tytułów.
Więcej informacji o planowanych działaniach można znaleźć na stronie www.gdansk.ipn.gov.pl, facebookowym profilu IPN oraz pod adresem www.16dz.wp.mil.pl.
IPN otwiera oddział w Elblągu. "Przystanek Historia" coraz... › ponad rok temu › 24.10.2016 | komentarzy 4 |
Komentarze
(1)
Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin). |
› pokaż według najstarszych |
ponad rok temu | ocena: 50% | 1 |
oceń komentarz 2 2 |
wpisy tej osoby | zgłoś do moderacji |
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013. |