› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY
A1 _ MAZURY DUZY

galeria zdjęć

wszystkie ›

Czy zdecydujesz się posłać 6-latka do szkoły zamiast do przedszkola?

Historia coraz bardziej zapominana przez młodzież

› bieżące ponad rok temu    18.11.2013
Redakcja elblag.net
komentarzy 6 ocen 25 / 92%
A A A
Historia coraz bardziej zapominana przez młodzież fot. Konrad Kosacz

Najnowsze badania pokazują, że dla młodego pokolenia, urodzonego już po upadku komunizmu w Polsce, najnowsza historia naszego kraju stanowi białą plamę. Nie rozróżniają wydarzeń z czasów II wojny światowej oraz historii po 1945 r. Tą sprawę poruszyła na ostatniej sesji radna Maria Kosecka.

- Dokonywane w ostatnim czasie badanie wiedzy młodzieży w zakresie historii najnowszej Polski oraz patriotyzmu nie dały dobrych informacji. W Polsce młodzież w ogóle nie uczy się współczesnej historii. Na każdym etapie edukacji – w podstawówce, gimnazjum, liceum – młodzi zaczynają od historii starożytnej i zwykle nauczyciele nie dochodzą do II wojny światowej. Mamy głęboka wiedzę o Mezopotamii, ale młodzież nie wie, co to był ONR (Obóz Narodowo-Radykalny), przedwojenny antysemityzm, „żołnierze wyklęci”, PRL czy też Solidarność – mówiła radna Maria Kosecka.

Dlatego też radna uważa za konieczne przemodelowanie nauczania historii i położenie większego nacisku na dzieje współczesne, na II wojnę św., dzieje powojenne. Dodatkowo należy wprowadzić elementy wychowania patriotycznego. W tym wyjazdy do ważnych miejsc pamięci.

- Jesteśmy w tym szczęśliwym położeniu, że w niedalekiej odległości mamy istotne miejsca dla historii naszego kraju. Mam tu na myśli chociażby hitlerowski obóz Stutthof w Sztutowie czy też historyczna sala BHP w Stoczni Gdańskiej. W miejscach tych można prowadzić lekcje historii, które na pewno utkwią w pamięci naszych młodych mieszkańców i wykreują pożądane postawy obywatelskie – dodała radna Kosecka. - W związku z powyższym wnioskuję o wprowadzenie do programów nauczania większej ilości godzin na okres Polski współczesnej i patriotyzmu oraz wykorzystania do tego lekcji wyjazdowych do ważnych dla historii miejsc znajdujących się w niedalekiej odległości.

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 0

  • 0
    ZADOWOLONY
  • 0
    ZASKOCZONY
  • 0
    POINFORMOWANY
  • 0
    OBOJĘTNY
  • 0
    SMUTNY
  • 0
    WKURZONY
  • 0
    BRAK SŁÓW
Komentarze (6)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarz› pokaż według najstarszych
~ nie_tylko_historia
ponad rok temu ocena: 50%  6
Może Pani radna zwróci uwagę, że inne przedmioty zostały również okrojone w podstawie programowej i niedługo młodzież nie będzie wiedziała czym może skutkować posiadanie allelu recesywnego na dwóch chromosomach X u kobiet.
odpowiedz oceń komentarz 3 3
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ elblążanin
ponad rok temu ocena: 42%  5
W końcu ktoś zwrócił uwagę na konieczność przemodelowania nauczania. Mamy, jako Polacy, powody do dumy i należy te fakty młodzieży pokazywać, żeby np. wiedzieli jakie święto obchodzimy 11listopada i jak należy to rozumieć i w jaki sposób świętować. Inicjatywa bardzo dobra, mam nadzieję, że władze miasta to wykorzystają.
odpowiedz oceń komentarz 5 7
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ xyz
ponad rok temu ocena: 25%  4
a co tu jest do zastanowienia? Co mam radny do programu nauczania historii? Pani Kosecka być może nie zauważyła, ale zmieniła się podstawa programowa z historii i jest czas na realizację historii XX wieku. szkoda czasu i atłasu ...
odpowiedz oceń komentarz 3 9
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ TERAZJA
ponad rok temu ocena: 67%  3
Cenna i warta zastanowienia propozycja. Przecież nawet wśród parlamentarzystów znajdują się tacy, którzy mylą powstanie warszawskie z likwidacją PRL. A przecież historia jest najlepszą nauczycielką życia.
odpowiedz oceń komentarz 10 5
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ sympatyk
ponad rok temu ocena: 83%  2
Nauczanie historii w praktyce,np. wyjazd do historycznej hali BHP- jak najbardziej.Solidarność była jest i będzie.
odpowiedz oceń komentarz 10 2
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ benek
ponad rok temu ocena: 10%  1
Młodzież niestety coraz bardziej głupsza dziś.
odpowiedz oceń komentarz 1 9
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.