› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY

Czy zdecydujesz się posłać 6-latka do szkoły zamiast do przedszkola?

Harcerze z Elbląga na wielkim zlocie ZHP na Wyspie Sobieszewskiej. Jakie są ich wrażenia?

› region 11 miesięcy temu    9.08.2018
Marcin Mongiałło
komentarzy 0 ocen 1 / 100%
A A A
4 zdjęćPowierzchnia terenu zlotu na Wyspie Sobieszewskiej wynosi ok. 100 ha,Powierzchnia terenu zlotu na Wyspie Sobieszewskiej wynosi ok. 100 ha, fot. ZHP Hufiec Krosno

Zlot ZHP na Wyspie Sobieszewskiej oficjalnie rozpoczął się 7 sierpnia (harcerze byli na miejscu już dzień wcześniej). Potrwa do 16 sierpnia, przy czym jego oficjalne zakończenie odbędzie się 15 sierpnia. Bierze w nim udział także pięciu harcerzy należących do 100. Elbląskiej Drużyny Wędrowniczej "Ostoja" (Hufiec Elbląg) pod komendą drużynowej Emilii Żyruń. 

Zadaliśmy im pytania o ich wrażenia z pobytu w tym miejscu. 

Przyjechałem tu, ponieważ uwielbiam złoty harcerskie, rajdy, biwaki itd, a to jest jedna z największych takich akcji w Polsce ostatnich latach. Można tu poznać wielu ludzi , znaleźć inspiracje (np. dzięki rozmowie z Aleksandrem Dobą). Uważam, że takich akcji powinno być więcej i serdecznie zachęcam wszystkich to przeżycia czegoś takiego

– powiedział nam Dawid Sołowiej.

Jesteśmy 100 Elbląską Drużyną Wędrowniczą "Ostoja". Przyjechaliśmy na zlot ZHP w Gdańsku z okazji stulecia odzyskania niepodległości i stulecia ZHP. Mieliśmy dzień służby i pomagaliśmy przy budowie ogrodzenia i parkingu w Grodzie Gotów. Zlot dopiero się rozpoczyna i czekają na nas różne atrakcje i już nie możemy się doczekać; ja w szczególności koncertu zespołu Wszyscy Byliśmy Harcerzami 

– poinformowała nas drużynowa Emilia Żyruń.

Zlot ZHP 2018 w Gdańsku jest wyjątkową okazją, by poznać harcerzy z całej Polski, wymienić się doświadczeniami, metodami oraz sposobami na prowadzenie harcerskiego życia. Dodatkowo można spotkać ciekawe osoby, takie jak Pan Aleksander Doba, lub gdy zmęczy nas upał – popluskać się i zrelaksować nad morzem

– dodał Aleksander Gronek.

Przyjechałem, ponieważ zawsze podobały mi się masowe harcerskie imprezy, więc stwierdziłem że zlot całego ZHP musi być czymś świetnym. Cały Zlot mega mi się podoba, na każdym kroku widać ile wysiłku włożyli organizatorzy, aby to zdarzenie w ogóle miało miejsce! Od wynajęcia wielkiej sali Amber EXPO, służącej jako centrum rejestracyjne dla wszystkich uczestników, przez autobusy miejskie przywożące nas wszystkich na samo miejsce zlotu aż po już zorganizowanie tego wszystkiego na Wyspie Sobieszewskiej, postawienie nowych słupów energetycznych, dróg, wykopanie rowów melioracyjnych i oczywiście postawienie wszystkch namiotów itd.

– zauważył Adam Gronek.

Przygoda, Różnorodność i Służba – tak w trzech słowach opisałabym zlot. Codziennie doświadczamy przygody. Zwyczajna, wręcz prozaicznie prosta czynność może okazać się nowym, przydatnym doświadczeniem na resztę życia. Spotykając nowe sytuacje często spotykamy się z różnorodnością, która dotyczy innego człowieka, poglądu, czy też sposobu na życie. W tym momencie przeżywamy pewien dysonans, czy nasze poglądy są słuszne? Czy jednak warto coś zmienić w naszym życiu? Spotykając drugiego człowieka dzielimy się z nim tym, co mamy, czyli sobą samym. Służba wiąże się z dzieleniem tym, co może się przydać innym, a czego nam nie zabraknie – siłą do pracy, empatią, umiejętnościami. Służąc drugiemu, poznajemy innych, a przede wszystkim siebie. Zlot zatem jest dla mnie wyzwaniem oraz poznaniem siebie, innych oraz świata, który mnie otacza w trochę inny, "harcerski" sposób

– opisała zlot Żaneta Kłosiewicz.

Zlot ZHP na Wyspie Sobieszewskiej jest największym tego typu wydarzeniem zorganizowanym przez ZHP od 1935 roku, czyli od Jubileuszowego zlotu ZHP w Spale, w którym wzięło udział ponad 25 tys.osób. Zjazd harcerzy odbywa się na terenie specjalnie w tym celu zbudowanego miasteczka rozciągającego się na powierzchni około 100 hektarów.

Zlot został zorganizowany w związku ze 100-leciem powstania Związku Harcerstwa Polskiego i 100-leciem Niepodległości Polski. Już pierwszego dnia harcerze i harcerki, wspólnie z zaproszonymi gośćmi, ułożyli z siebie żywą flagę Polski, stojąc w białych i czerwonych koszulkach. Okazało się, że liczba uczestników była rekordowa i wyniosła 12 000 osób. Pobity zatem został poprzedni rekord Polski w tej dziedzinie – 1000 osób!.

Wczoraj, 8 sierpnia, harcerzy odwiedził premier Mateusz Morawiecki, który przybył na wyspę Sobieszewską w towarzystwie swoich dzieci - córki i syna. Wizyta miała charakter nieformalny. 

Kadra programowa zlotu przygotowała liczne zajęcia edukacyjne: żeglarskie, imprezy na orientację, zabawy z ozobotami (małe roboty uczące programowania kolorami), wyjazdy w module służba na tereny Kaszub, m.in. w rejony powichurowe na Kaszubach i Kociewiu. Najliczniej reprezentowane są Chorągiew Śląska ZHP – 2250 osób i Chorągiew Wiekopolska ZHP – 1500 osób oraz lokalni harcerze z Chorągwi Gdańskiej ZHP, których jest 860.

Osoby, które chcą odwiedzić Zlot muszą zarejestrować się przez formularz online, a następnie odebrać identyfikator i plakietę zlotową w Amber Expo, które będzie centrum rejestracyjnym wydarzenia. Z Letnicy kursować będą bezpłatne autobusy na Wyspę Sobieszewską.

Więcej informacji: https://gdansk2018.zhp.pl/odwiedzajacy.

Turyści mogą być zainteresowani wieczornymi koncertami na scenie zlotowej, które zaczynają się o godz. 20.30. Zagrają:

 • 8 sierpnia – Zespół Made i Harcerska Grupa Artystyczna „Liminis” 
 • 9 sierpnia – Grupa Muzycznego Wsparcia, Wiatraki 
 • 10 sierpnia – Wszyscy Byliśmy Harcerzami 
 • 11 sierpnia – Dzień Regionów i widowisko „Pod Lilii Znakiem”
 •  12 sierpnia – Perły i Łotry
 •  13 sierpnia – Cisza jak ta
 •  14 sierpnia – Accantus.

Sponsorem strategicznym wydarzenia jest Energa. 

 • Harcerze z Elbląga na wielkim zlocie ZHP na Wyspie Sobieszewskiej
 • Harcerze z Elbląga na wielkim zlocie ZHP na Wyspie Sobieszewskiej
 • Harcerze z Elbląga na wielkim zlocie ZHP na Wyspie Sobieszewskiej
 • Harcerze z Elbląga na wielkim zlocie ZHP na Wyspie Sobieszewskiej
ilość zdjęć 4 dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 7

 • 6
  ZADOWOLONY
 • 0
  ZASKOCZONY
 • 0
  POINFORMOWANY
 • 1
  OBOJĘTNY
 • 0
  SMUTNY
 • 0
  WKURZONY
 • 0
  BRAK SŁÓW
Komentarze (0)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarzbądź pierwszy!
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.