› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY
A1 _ MAZURY DUZY

galeria zdjęć

wszystkie ›

Czy zdecydujesz się posłać 6-latka do szkoły zamiast do przedszkola?

Grypa żołądkowa u dzieci - jakie są jej objawy i jak je leczyć?

› bieżące ponad rok temu    20.01.2017
Informacja prasowa
komentarzy 0 ocen 2 / 100%
A A A
Grypa żołądkowa u dzieci - jakie są jej objawy i jak je leczyć?

Grypą żołądkową potocznie nazywamy zakażenie układu pokarmowego wywołane przez rotawirusy. Choroba jest bardzo dokuczliwa i niebezpieczna dla organizmu - zwłaszcza małego dziecka. Jakie są objawy grypy żołądkowej? Jak je zwalczać?

Objawy grypy żołądkowej u dzieci

Grypa żołądkowa to inaczej zakażenie przewodu pokarmowego rotawirusami. Kiedy dostają się one do układu pokarmowego, rozmnażają się tam w błyskawicznym tempie. Uszkadzają śluzówkę, co powoduje ból chorego. Złe samopoczucie dziecka i wysoka gorączka to pierwsze zwiastuny zbliżającej się grypy żołądkowej - organizm podjął walkę z rotawirusami.

Choroba rozwija się do trzech dni, jednak kolejne objawy pojawiają się już nawet po kilku godzinach. Zazwyczaj są to gwałtowne ataki biegunki, często towarzyszą im także wymioty - nawet do kilkunastu razy w ciągu doby! Te symptomy choroby są najgroźniejsze dla zdrowia malucha, ponieważ prowadzą do odwodnienia organizmu.

Po kilku dniach (zazwyczaj do pięciu, lecz może to także trwać nieco dłużej) choroba ustępuje. Uwaga - grypą żołądkową jest wyjątkowo łatwo się zarazić! Rotawirusy przemieszczają się drogą kropelkową i na skórze, do tego chory zaraża jeszcze zanim wystąpią u niego pierwsze objawy choroby. Co więcej, wirus może na nas przejść zarówno od osoby chorej, jak i tej, która dopiero co się wyleczyła. To właśnie dlatego grypa żołądkowa tak szybko rozprzestrzenia się i w domu (zazwyczaj żadnemu mieszkańcowi nie udaje się uniknąć choroby), i w pracy, i w szkole, przedszkolu czy żłobku.

Jak leczyć grypę żołądkową?

Samej grypy żołądkowej się nie leczy, a jedyne co można robić to łagodzić objawy. Najważniejsze jest niedopuszczenie do odwodnienia organizmu! Trzeba nie tylko stale dostarczać dziecku płynów (małe porcje, po łyku, po łyżeczce, ale cały czas!), ale również elektrolitów, które traci wraz z wymiotami i biegunką. W aptece można zakupić specjalne preparaty, można także przygotować domowy napój elektrolitowy - wystarczy wymieszać letnią wodę z solą i cukrem.

Dziecku można także aplikować leki przeciwbiegunkowe. Niemowlęta można nadal karmić piersią, a jeśli karmisz mlekiem modyfikowanym, to zagęszczaj je kleikiem ryżowym. Starszym maluchom także podawaj kleik lub gotowany ryż, dietę można także wzbogacić o marchawiankę, domowy kisiel owocowy, jagody, pieczone lub gotowane jabłka.

Do lekarza należy natomiast udać się z dzieckiem, jeśli nie chce przyjmować płynów, nie oddaje moczu, a skóra przestaje być elastyczna - są to oznaki odwodnienia.

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 0

 • 0
  ZADOWOLONY
 • 0
  ZASKOCZONY
 • 0
  POINFORMOWANY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  SMUTNY
 • 0
  WKURZONY
 • 0
  BRAK SŁÓW
Komentarze (0)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarzbądź pierwszy!
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.