› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY
A1 _ MAZURY DUZY

Czy zdecydujesz się posłać 6-latka do szkoły zamiast do przedszkola?

Gorączka u dziecka – najczęstsze przyczyny. Jak jej zaradzić?

› poradnik 5 miesięcy temu    24.06.2020
Informacja prasowa
komentarzy 0 ocen 0 / 0%
A A A
Gorączka u dziecka – najczęstsze przyczyny. Jak jej zaradzić?

Nagle maluszek zaczyna marudzić – popłakuje, nie chce się bawić ani jeść. Bierzesz go na ręce i czujesz, że coś jest nie tak – czółko jest zbyt ciepłe. Badasz temperaturę termometrem, a tam 39 stopni! Żaden rodzic nie lubi, kiedy jego maleństwo choruje. I choć większość gorączek nie zagraża dziecku, warto znać przyczyny ich występowania i sposoby na radzenie sobie z nimi. Dowiedz się więcej!

Pojawienie się gorączki u małego dziecka to bardzo stresująca sytuacja dla wszystkich domowników. Zazwyczaj pojawia się wieczorem, a to oznacza, że jeden opiekun musi czuwać całą noc i regularnie sprawdzać, czy leki działają, czy gorączka nie wzrasta oraz czy nie występują żadne inne niepokojące objawy. Warto wiedzieć o niej nieco więcej.

Czy to już gorączka?

Wielu rodziców martwi się, kiedy temperatura dziecka sięga 38 stopni Celsjusza. Jednak to nie jest powód do niepokoju. O gorączce jest mowa wtedy, gdy temperatura ciała malucha przekracza wartość 38 stopni Celsjusza. Do tego czasu zaleca się obserwację maleństwa i stałe kontrolowanie, czy gorączka nie rośnie. Warto pamiętać o tym, że lekko podniesiona temperatura jest najlepszym sposobem radzenia sobie organizmu z chorobą. Kiedy termometr wskaże 39 st. C, należy wdrożyć leki przeciwgorączkowe.

Miej na uwadze to, że Twoje dziecko może bardzo różnie reagować na gorączkę. Niektóre maluchy przy temperaturze około 38 są bardzo apatyczne. To dobry moment, żeby wdrożyć leki. Inne dzieci nawet z 40-stopniową gorączką biegają po pokoju pełne radości. To jednak nie powód, by tak wysoką temperaturę ignorować.

Pamiętaj o tym, żeby niezależnie od temperatury nawadniać dziecko. Najlepiej sprawdzą się do tego kubki niekapki lub kubki 360 od Lovi, które przyzwyczają dziecko do naturalnego sposobu picia (jak ze szklanki).

Co jest przyczyną gorączki?

Gorączka u dziecka bez innych objawów zazwyczaj towarzyszy infekcjom bakteryjnym i wirusowym. Jednak wyższa temperatura może pojawić się wtedy, gdy:

 • niemowlę zbyt długo przebywa w pełnym słońcu w upalny dzień,
 • maluch jest za grubo ubrany i dochodzi do jego przegrzania,
 • maluszek długo płacze,
 • dziecko długo biegało, jeździło na rowerze itp. (w przypadku przedszkolaków i uczniów).

Co robić, kiedy pojawiła się gorączka u dziecka bez innych objawów?

Jeśli wysokiej temperaturze ciała malucha nie towarzyszą żadne dodatkowe niepokojące objawy, wskazana jest tylko obserwacja dziecka.

Jednak sytuacja wygląda nieco inaczej w przypadku niemowląt do 3. miesiąca życia. Pojawienie się gorączki (czyli ponad 38 st. C) to sytuacja, która wymaga konsultacji lekarskiej. Wizyta u lekarza jest konieczna także wtedy, gdy:

 • gorączka nie mija,
 • występują dreszcze,
 • samopoczucie malucha nie poprawia się,
 • temperatura nieprzerwanie rośnie.

Dodatkowo każde dziecko może inaczej zareagować na gorączkę. Jeśli przy 38 st. C maluch dosłownie „leje” się przez ręce – to pora na interwencję.

W sytuacji gorączki u dziecka bez innych objawów zaleca się podanie leku przeciwgorączkowego w dawce odpowiedniej do wagi malucha. Aby policzyć, ile syropu zaaplikować, możesz skorzystać z profesjonalnych kalkulatorów dostępnych w Internecie lub samodzielnie policzyć dawkę według wskazań na ulotce leku. Zastosowanie zbyt małej porcji nie da pożądanego efektu, a w przypadku zbyt dużej może dojść do przedawkowania preparatu.

W przypadku jakichkolwiek wątpliwości należy skonsultować się z lekarzem pediatrą.

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 0

 • 0
  ZADOWOLONY
 • 0
  ZASKOCZONY
 • 0
  POINFORMOWANY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  SMUTNY
 • 0
  WKURZONY
 • 0
  BRAK SŁÓW
Komentarze (0)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarzbądź pierwszy!
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.