› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY

galeria zdjęć

wszystkie ›

Czy zdecydujesz się posłać 6-latka do szkoły zamiast do przedszkola?

Felieton: Nauczycielu, do szkoły po świętach marsz!

› rozwój i edukacja ponad rok temu    18.12.2014
Agnieszka Światkowska
komentarzy 12 ocen 21 / 67%
A A A
Felieton: Nauczycielu, do szkoły po świętach marsz!

Całe szczęście nie jestem nauczycielem, choć o mały włos, a skończyłabym przy tablicy ...wszak nie o tym chcę napisać, a o toczącej się nagonce na środowisko nauczycielskie, któremu w tym roku przyjdzie pełnić, zaznaczę - obowiązkowy dyżur w szkole w dniach między świętami Bożego Narodzenia a Nowym Rokiem, no i kilka dni później. O co tyle dymu i zamieszania?

Już wyjaśniam. 3 grudnia br. minister edukacji narodowej Joanna Kluzik Rostkowska, skierowała otwarty list do rodziców, opiekunów i dyrektorów szkół, w którym czarno na białym podkreśla, że rodzice mają prawo wymagać, by nauczyciele zaopiekowali się dzieckiem podczas przerwy świątecznej, a szkoła ma obowiązek zająć się uczniem, gdy zajdzie taka potrzeba.

Od dawna tak jest, głównie w szkołach podstawowych, że rodzice młodszych uczniów, którzy pracują w dniach wolnych od zajęć dydaktycznych, mogli zgłaszać potrzebę objęcia ich dziecka tzw. opieką świetlicową. Nikt nigdy nie czynił z tego problemu. Nauczyciele pełnili wówczas dyżury, które ustalał dyrektor szkoły. Nie musieli jednak wszyscy być w niej codziennie, bo i po co? Po to, by pilnować pustych ścian, podlewać kwiatki, czyścić szafki, odkurzać sale dydaktyczne? W tym roku, jak jeden mąż, każdy nauczyciel będzie pełnił kilkugodzinny dyżur. Niby nic wielkiego, jednak oburzenia ze strony pracowników oświaty nie dało się uniknąć. W końcu informacja o tym by być „na posterunku” przyszła 3 grudnia a nie 3 września. Sądząc po wyrazie twarzy znajomych nauczycieli, chyba większość z nich miała już zaplanowane różne sprawy, np. wyjazdy i z pewnością nie był to pobyt w szkole.

Zaraz odezwą się, ci którzy sądzą, że nauczyciele to „banda leniwców i nierobów”, że i tak mają za dobrze. 18 godzin pracy tygodniowo? Phi... co to jest, też bym tak chciał. Do tego coroczne wakacje, ferie i inne dni wolne „od pracy” są niemałym przywilejem, jednak postarajmy się choć na chwilę wejść w skórę osoby, która codziennie jest otoczona co najmniej 25 osobową gromadką dzieci, z roku na rok bardziej wymagającą i hałaśliwą, nad którą trzeba potrafić zapanować, a do tego jeszcze zachęcić do słuchania i uczenia się. Uwierzcie, że dziś jest to sztuka cyrkowa. Tak naprawdę mało kto zdaje sobie sprawę z tego, jak wyczerpującą profesją jest ten zawód.

Ale powróćmy do tematu... Na moje oko, Pani ministra wsadziła kij w mrowisko, a wystosowany apel do rodziców i pracowników oświaty, jest próbą podkopania resztek autorytetu nauczycieli oraz pokazanie im, że są w opozycji do dzieci i rodziców. Co ciekawe, MEN uruchomił również dla rodziców specjalny numer telefonu i adres mailowy, pod którym mogą zgłaszać wszelkie uwagi i wątpliwości dotyczące opieki nad ich dziećmi w okresie przerwy świątecznej. Czy to nie dziwne, że zachęca się do składania donosów?

Zresztą Pani Kluzik-Rostkowska nie kryje się z zamiarem likwidacji Karty Nauczyciela, a co za tym idzie, zawartych w nich praw do dodatków i przywilejów, np. urlopu dla poratowania zdrowia. Cóż...jak widać i dla nauczycieli nadchodzą niełatwe czasy. Tylko kto na tym najwięcej straci. Obawiam się, że nasze dzieci.

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 0

  • 0
    ZADOWOLONY
  • 0
    ZASKOCZONY
  • 0
    POINFORMOWANY
  • 0
    OBOJĘTNY
  • 0
    SMUTNY
  • 0
    WKURZONY
  • 0
    BRAK SŁÓW
Komentarze (12)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarz› pokaż według najstarszych
~ belfegor
ponad rok temu ocena: 45%  12
Po kiego licha robić świąteczną przerwę i organizować jednocześnie w szkołach opiekę w na maxa ogrzewanych budynkach, aby przypadkiem jakiś synek nie dostał katarku. Z tego co wiem, to każdego nauczyciela obowiązuje tygodniowe pensum w ilości 18 godz. + obowiązkowe 2 godz. nie płatne tzw. karciane. W jakim to fachu każą pracować 8 godzin w miesiącu za przysłowiowe friko ? Ludzie, czy was pogięło, skąd ta nagonka na nauczycieli, wstydźcie się. Jeszcze nie tak dawno trzymaliście się swojej pani za rączkę i świata poza nią nie było. Praca w szkole nie polega jedynie na odpękaniu swych godzin, dobrze o tym wszyscy wiecie.
odpowiedz oceń komentarz 5 6
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Nie?
ponad rok temu ocena: 60%  11
dobre zarobki po medycynie. Nawet prosto po studiach, na stażu. A potem jeszcze lepiej.
odpowiedz oceń komentarz 3 2
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ martii
ponad rok temu ocena: 57%  10
,,W tym roku, jak jeden mąż, każdy nauczyciel będzie pełnił kilkugodzinny dyżur" - niestety, nie każdy, gimnazjum i liceum raczej nie będzie musiało sprawować opieki nad uczniami, gdyż są to dzieci w wieku, w którym mogą już same przebywać w domu. Pozostają w pracy tylko nauczyciele podstawówek.
odpowiedz oceń komentarz 4 3
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ klik
ponad rok temu ocena: 63%  9
Proszę Pani /nie/nauczycielu o mały włos, przecież tak było i przed listem. Więc o co to halo? A inne sprawy będą podejmowane po konsultacjach. Problemy które Pani porusza /i to w pięciu akapitach/ mają szerszy wymiar i muszą być rozwiązywane wspólnie ze środowiskiem nauczycielskim.
odpowiedz oceń komentarz 5 3
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ do czytelnik
ponad rok temu ocena: 47%  8
Nie wiesz człowieku, o czym mówisz...
odpowiedz oceń komentarz 7 8
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ czytelnik
ponad rok temu ocena: 41% 7
co nie wiem?? ja pracuję 40h / tydzień, nauczyciel raptem 20h/tydz, wakacje ferie ma wolne za które ma normalnie płacone + urlop ustawowy ja mam tylko urlop ustawowy.
oceń komentarz 7 10
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ kasa
ponad rok temu ocena: 60%  6
ci wasi felietoniści..każdy umie sobie wyrobić zdanie na dany temat, nie interesuje mnie zdanie wszystkich pracowników redakcji, to portal informacyjny jeszcze?
odpowiedz oceń komentarz 6 4
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ czytelnik
ponad rok temu ocena: 38%  5
i dobrze won do pracy, narzekają ze mało zarabiają ale za ile godzin?? Ja tyram 8 godzin dziennie 5 dni w tygodniu, oni po 3-4 godziny dzienie, i co to za sprawiedliwość?? do tego mają wolne wakacje, ferie i inne duperele. Niech sobie policzą ile mają na godzinę.
odpowiedz oceń komentarz 10 16
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ ola
ponad rok temu ocena: 50% 4
Wystarczyło skończyć odpowiednie studia i też przedmówco cieszyłbyś się z ferii, wakacji:)
oceń komentarz 11 11
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ czytelnik
ponad rok temu ocena: 33% 3
sorry Ola ale nie nadaję się na nauczyciela, i mam wyższe ambicje.
oceń komentarz 5 10
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ kasaki
ponad rok temu ocena: 27% 2
olu, daj spokój z tymi studiami, też jestem po studiach, jak wielu, wielu obywateli. Odwrócę tezę - jak wam źle w szkołach, to się przenieście. Nie mam np. 6-godzinnego dnia pracy, nikt mi nie funduje kolejnych studiów podyplomowych, kursów itd, nie mam specjalnej ochrony prawnej, stresujące środowisko pracy to rzeczywistość w całej masie zawodów. Niestety nikt nie zlikwiduje Karty Nauczyciela - dopiero byłby krzyk i rozdzieranie szat. Brakuje mi tu jeszcze argumentu o kupowaniu za własne pieniądze długopisów i o wnikliwym sprawdzaniu noc w noc klasówek. Pora w końcu zrozumieć, że większość ludzi nosi do domu pracę, dokształca się na własną rękę, bo tego wymaga rynek, a często nie ma możliwości odebrać zaległego urlopu, bo ma full roboty na już. Wielka mi awantura i zniewaga, że ktoś musi się ruszyć na dwie godziny do pracy... w godzinach pracy, za które ma płacone. Na koniec - jestem z wieeelkiej, kilkupokoleniowej rodziny nauczycielskiej, mam znajomych nauczycieli.
oceń komentarz 4 11
wpisy tej osoby zgłoś do moderacji
~ Xxx
ponad rok temu ocena: 29% 1
@kasaki: mnie też nikt nie funduje studiów, a jestem nauczycielem. Na ten przywilej "zasługują wybrańcy". Długopis też kupiłem za swoje, ale się nie żalę ;)
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.