› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY
A1 _ MAZURY DUZY

galeria zdjęć

wszystkie ›

Czy zdecydujesz się posłać 6-latka do szkoły zamiast do przedszkola?

Etapy porodu – najważniejsze informacje oraz jak się przygotować

› poradnik ponad rok temu    2.09.2020
Informacja prasowa
komentarzy 0 ocen 0 / 0%
A A A
Etapy porodu – najważniejsze informacje oraz jak się przygotować

Poród – zakończenie ciąży, na które przyszła mama czeka z mieszaniną niecierpliwości, podekscytowania i obaw. Nie są to chwile łatwe, choć przez okres ciąży można się do nich do pewnego stopnia przygotować. A na pewno należy poznać pierwsze oznaki zbliżającego się porodu oraz jego etapy.

Kalkulator porodu – obliczanie, kiedy nastąpi poród

Podczas pierwszej wizyty u ginekologa, która potwierdza ciążę (wykonujemy ją w 6.–7. tygodniu), obliczyć już można szacowany termin porodu. Przebiegająca prawidłowo ciąża trwa około 38 tygodni. Jest to czas od momentu zapłodnienia do urodzenia dziecka. Jednak ze względów praktycznych, również tych mających na celu oszacowanie terminu porodu, przyjmuje się okres trwania ciąży jako 40 tygodni, licząc od dnia rozpoczęcia ostatniej miesiączki[1].

Oczywiście podawany termin jest tylko przybliżeniem, ponieważ nie da się dokładnie wyliczyć momentu zapłodnienia. Jest to jednak wystarczające przybliżenie, które pozwala na przygotowanie się do tego momentu.

Objawy porodu

Za początek porodu uważa się wystąpienie regularnych, bolesnych skurczów macicy. Wcześniej jednak możesz odczuwać skurcze innego rodzaju, zwane skurczami przepowiadającymi lub skurczami Braxtona-Hicksa. To sygnał, że organizm zaczął przygotowania do porodu i „ćwiczy” macicę. Od skurczów porodowych różnią się one tym, że nie są bolesne ani silne, nie są regularne, ich siła nie narasta i nie towarzyszą im żadne dodatkowe objawy charakterystyczne dla porodu[2].

Delikatne, ale regularne skurcze mięśni macicy, następujące co 10–30 minut i trwające około 40 sekund, to pierwsze oznaki porodu. Niekiedy już w tym momencie następuje pęknięcie błon płodowych i odejście wód płodowych. Nie jest to jednak regułą – równie dobrze może to nastąpić dopiero w dalszej części porodu. Te cykliczne skurcze występujące w przewidywanym terminie (plus-minus 14 dni) to znak, że należy udać się do szpitala ze spakowanymi wcześniej rzeczami.

W szpitalu zgłoś się do rejestracji – lub niech zrobi to za Ciebie ktoś bliski. Zostaniesz zabrana na salę porodową, gdzie przebierzesz się w koszulę, wypełnisz kilka formularzy i odbędziesz wywiad z położną. Położna zbada też Twoje ciśnienie, tętno, stan rozwarcia szyjki macicy.

„Plan porodu” – czyli jego trzy etapy

Wyróżnić możemy trzy główne etapy porodu naturalnego:

 1. Okres rozwierania się szyjki macicy – zaczyna się wspomnianymi, cyklicznymi skurczami. Z czasem skurcze te nasilają się, stają się coraz częstsze i coraz bardziej bolesne. Ten pierwszy etap, mający na celu przygotowanie macicy do porodu właściwego, jest najdłuższym etapem porodu i trwa średnio 2–16 godzin. Kobiety, które już wcześniej rodziły, zwykle przechodzą przez ten etap szybciej. Mięśnie macicy, rozciągnięte w czasie ciąży, obkurczają się, co skutkuje stopniowym rozszerzaniem się szyjki. Początkowo szyjka rozwiera się powoli, ale z czasem coraz szybciej, gdy zaczyna napierać na nią także główka dziecka. To okres najsilniejszych skurczy, między którymi przerwy są bardzo krótkie. Aby dziecko mogło przyjść na świat, szyjka musi osiągnąć rozwarcie przynajmniej 10 cm[3]. Bardzo ważne na tym pierwszym etapie jest właściwe oddychanie, a także utrzymywanie się w ruchu – spacery, opieranie się o drabinki, siadanie na worku sako, korzystanie z wanny i trening oddechu przyspieszają przejście przez tę najdłuższą fazę porodu[4]
 2. Przy pełnym rozwarciu szyjki macicy zaczyna się druga faza – poród właściwy. Dziecko wypychane jest przez skurcze parte i przychodzi na świat przy „współpracy” skurczów macicy i parcia kobiety. Zwykle najpierw ukazuje się główka dziecka. Niewłaściwe ułożenie płodu może, choć nie musi być wskazaniem  do cesarskiego cięcia. Niebezpieczne jest zwłaszcza takie ułożenie, przy którym najpierw pokazują się rączki dziecka. Drugi etap porodu może trwać od 30 minut do 2 godzin. Urodzenie główki jest najcięższą dla kobiety częścią tego etapu[5].
 3. Po urodzeniu dziecka przychodzi czas na trzeci etap porodu – urodzenie łożyska. Na skutek obkurczenia się macicy i uniesienia się tego narządu ku pępkowi odczuwalny staje się ucisk w pochwie. Łożysko udaje się urodzić przy niewielkim parciu, bezboleśnie. Po tym etapie położna dokonuje kontroli łożyska i błon płodowych, lekarz bada szyjkę macicy i krocze w celu wykluczenia uszkodzeń. Mama i dziecko mogą już odpocząć[6]! Jedynie jeśli zachodzi obawa, że łożysko nie zostało urodzone w całości, lekarz może wykonać łyżeczkowanie macicy. W tym czasie noworodek może już zostać położony przy mamie i przystawiony do piersi. Gdy krew pępowinowa przestanie tętnić, położna przecina pępowinę.

Po porodzie następuje czas połogu, który zaczyna się od obkurczania macicy. Położna będzie kilkakrotnie kontrolowała zmiany zachodzące w narządzie, a także stan krocza, krwawienie, parametry życiowe. Jeśli wszystko przebiega poprawnie, mama i dziecko mogą zostać wypisane do domu.

 

Bibliografia:

Ile tygodnie trwa ciąża? Kalkulator ciąży, https://www.medonet.pl/kalkulatory,kalkulator-ciazy---ktory-to-tydzien--ciaza-tydzien-po-tygodniu,artykul,1720029.html, dostęp 3.06.20.

Jak przebiega poród – etapy porodu, https://akademiaporodu.pl/porod/etapy-porodu-jak-przebiega-porod/, dostęp 3.06.20.

Krocz J., Etapy porodu naturalnego, https://parenting.pl/etapy-porodu-naturalnego, dostęp 3.06.20.

Poród krok po kroku – jak przebiegają fazy porodu, https://www.edziecko.pl/ciaza_i_porod/7,79332,24368039,porod-krok-po-kroku-jak-przebiegaja-fazy-porodu.html, dostęp 3.06.20.


[1] Ile tygodnie trwa ciąża? Kalkulator ciąży, https://www.medonet.pl/kalkulatory,kalkulator-ciazy---ktory-to-tydzien--ciaza-tydzien-po-tygodniu,artykul,1720029.html, dostęp 3.06.20.

[2] Poród krok po kroku – jak przebiegają fazy porodu, https://www.edziecko.pl/ciaza_i_porod/7,79332,24368039,porod-krok-po-kroku-jak-przebiegaja-fazy-porodu.html, dostęp 3.06.20.

[3] Jak przebiega poród – etapy porodu, https://akademiaporodu.pl/porod/etapy-porodu-jak-przebiega-porod/, dostęp 3.06.20.

[4] Krocz J., Etapy porodu naturalnego, https://parenting.pl/etapy-porodu-naturalnego, dostęp 3.06.20.

[5] Tamże.

[6] Jak przebiega poród – etapy porodu, https://akademiaporodu.pl/porod/etapy-porodu-jak-przebiega-porod/, dostęp 3.06.20.

dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 0

 • 0
  ZADOWOLONY
 • 0
  ZASKOCZONY
 • 0
  POINFORMOWANY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  SMUTNY
 • 0
  WKURZONY
 • 0
  BRAK SŁÓW
Komentarze (0)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarzbądź pierwszy!
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.