› poradnik |
ponad rok temu
2.09.2020 Informacja prasowa komentarzy 0 ocen 1 / 100% |
A A A |
Poród – zakończenie ciąży, na które przyszła mama czeka z mieszaniną niecierpliwości, podekscytowania i obaw. Nie są to chwile łatwe, choć przez okres ciąży można się do nich do pewnego stopnia przygotować. A na pewno należy poznać pierwsze oznaki zbliżającego się porodu oraz jego etapy.
Podczas pierwszej wizyty u ginekologa, która potwierdza ciążę (wykonujemy ją w 6.–7. tygodniu), obliczyć już można szacowany termin porodu. Przebiegająca prawidłowo ciąża trwa około 38 tygodni. Jest to czas od momentu zapłodnienia do urodzenia dziecka. Jednak ze względów praktycznych, również tych mających na celu oszacowanie terminu porodu, przyjmuje się okres trwania ciąży jako 40 tygodni, licząc od dnia rozpoczęcia ostatniej miesiączki[1].
Oczywiście podawany termin jest tylko przybliżeniem, ponieważ nie da się dokładnie wyliczyć momentu zapłodnienia. Jest to jednak wystarczające przybliżenie, które pozwala na przygotowanie się do tego momentu.
Za początek porodu uważa się wystąpienie regularnych, bolesnych skurczów macicy. Wcześniej jednak możesz odczuwać skurcze innego rodzaju, zwane skurczami przepowiadającymi lub skurczami Braxtona-Hicksa. To sygnał, że organizm zaczął przygotowania do porodu i „ćwiczy” macicę. Od skurczów porodowych różnią się one tym, że nie są bolesne ani silne, nie są regularne, ich siła nie narasta i nie towarzyszą im żadne dodatkowe objawy charakterystyczne dla porodu[2].
Delikatne, ale regularne skurcze mięśni macicy, następujące co 10–30 minut i trwające około 40 sekund, to pierwsze oznaki porodu. Niekiedy już w tym momencie następuje pęknięcie błon płodowych i odejście wód płodowych. Nie jest to jednak regułą – równie dobrze może to nastąpić dopiero w dalszej części porodu. Te cykliczne skurcze występujące w przewidywanym terminie (plus-minus 14 dni) to znak, że należy udać się do szpitala ze spakowanymi wcześniej rzeczami.
W szpitalu zgłoś się do rejestracji – lub niech zrobi to za Ciebie ktoś bliski. Zostaniesz zabrana na salę porodową, gdzie przebierzesz się w koszulę, wypełnisz kilka formularzy i odbędziesz wywiad z położną. Położna zbada też Twoje ciśnienie, tętno, stan rozwarcia szyjki macicy.
Wyróżnić możemy trzy główne etapy porodu naturalnego:
Po porodzie następuje czas połogu, który zaczyna się od obkurczania macicy. Położna będzie kilkakrotnie kontrolowała zmiany zachodzące w narządzie, a także stan krocza, krwawienie, parametry życiowe. Jeśli wszystko przebiega poprawnie, mama i dziecko mogą zostać wypisane do domu.
Bibliografia:
Ile tygodnie trwa ciąża? Kalkulator ciąży, https://www.medonet.pl/kalkulatory,kalkulator-ciazy---ktory-to-tydzien--ciaza-tydzien-po-tygodniu,artykul,1720029.html, dostęp 3.06.20.
Jak przebiega poród – etapy porodu, https://akademiaporodu.pl/porod/etapy-porodu-jak-przebiega-porod/, dostęp 3.06.20.
Krocz J., Etapy porodu naturalnego, https://parenting.pl/etapy-porodu-naturalnego, dostęp 3.06.20.
Poród krok po kroku – jak przebiegają fazy porodu, https://www.edziecko.pl/ciaza_i_porod/7,79332,24368039,porod-krok-po-kroku-jak-przebiegaja-fazy-porodu.html, dostęp 3.06.20.
[1] Ile tygodnie trwa ciąża? Kalkulator ciąży, https://www.medonet.pl/kalkulatory,kalkulator-ciazy---ktory-to-tydzien--ciaza-tydzien-po-tygodniu,artykul,1720029.html, dostęp 3.06.20.
[2] Poród krok po kroku – jak przebiegają fazy porodu, https://www.edziecko.pl/ciaza_i_porod/7,79332,24368039,porod-krok-po-kroku-jak-przebiegaja-fazy-porodu.html, dostęp 3.06.20.
[3] Jak przebiega poród – etapy porodu, https://akademiaporodu.pl/porod/etapy-porodu-jak-przebiega-porod/, dostęp 3.06.20.
[4] Krocz J., Etapy porodu naturalnego, https://parenting.pl/etapy-porodu-naturalnego, dostęp 3.06.20.
[5] Tamże.
[6] Jak przebiega poród – etapy porodu, https://akademiaporodu.pl/porod/etapy-porodu-jak-przebiega-porod/, dostęp 3.06.20.
Komentarze
(0)
Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin). |
bądź pierwszy! |
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013. |