› OGŁOSZENIA
› FIRMY
› ARTYKUŁY
A1 _ MAZURY DUZY

galeria zdjęć

wszystkie ›

Czy zdecydujesz się posłać 6-latka do szkoły zamiast do przedszkola?

Elbląskie "Paczki dla Rodaka i Bohatera na Kresach" już w drodze!

› bieżące ponad rok temu    11.12.2017
Marcin Mongiałło
komentarzy 0 ocen 1 / 100%
A A A
4 zdjęćPrezes Stowarzyszenia im gen bryg Bolesława Nieczuja-Ostrowskiego Anna Szczepańska z żołnierzami z 16 Batalionu Dowodzenia w Elblągu,Prezes Stowarzyszenia im gen bryg Bolesława Nieczuja-Ostrowskiego Anna Szczepańska z żołnierzami z 16 Batalionu Dowodzenia w Elblągu, fot. Marcin Mongiałło

Dzisiaj, 11 grudnia, we wczesnych godzinach rannych, żołnierze 16 Batalionu Dowodzenia w Elblągu pakowali do samochodu dary zbierane przez ponad miesiąc prez mieszkańców Elbląga, Pasłęka, Bartoszyc... Wszystkie one trafią przed świętami do naszych rodaków mieszkających na Wileńszczyźnie.

Obecnie samochód z darami jest w drodze do Przecławia w województwie zachodniopomorskim, gdzie znajduje się punkt, w którym wszystkie dary transportowane tu z całej Polski, zostaną zapakowane w paczki, które następnie pojadą transportem na Wileńszczyznę. Pod drodze wolontariusze z Elbląga odwiedzili Kwidzyn i Grudziądz, skąd odebrali dary zbierane w tych miastach.

Akcja ma obecnie charakter ogólnopolski. W całej Polsce działa już około 20 punktów zbiórki darów dla Polaków z Wileńszczyzny. W Elblągu koordynatorem akcji "Paczka dla Rodaka i Bohatera na Kresach" jest Anna Szczepańska, prezes Stowarzyszenia im. gen. bryg. Bolesława Nieczuja-Ostrowskiego. Dary można było przynosić do 4 grudnia do Klubu 16 Pomorskiej Dywizji Zmechanizowanej ul. Mierosławskiego 5 w Elblągu, o czym informowaliśmy ponad miesiąc temu.

Jak informuje portal Przeclaw24.pl:

Paczka dla Rodaka i Bohatera na Kresach” to akcja dwóch szczecinian i jednego przecławianina. Pomysł zrodził się podczas wakacyjnej Pielgrzymki Pieszej Suwałki-Wilno. W trakcie marszu pielgrzymi spotykali na swojej drodze wielu rodaków mieszkających na Litwie, którzy częstowali ich czym tylko mogli. W 2014 roku Wojciech Woźniak, sołtys Przecławia, spotkał na swojej drodze panią Aleksandrę, która witała pielgrzymów kilkoma kanapkami oraz marchewkami z przydomowego ogrodu. Wzruszające zdjęcie, które wtedy wykonał, zainicjowało plan pomocy naszym Rodakom.

Akcję w tym roku, podobnie jak w ubiegłym, wsparła pierwsza dama RP Agata Kornhauser-Duda.

W Elblągu w akcji bardzo licznie wzięły udział elbląskie szkoły i przedszkola, jak również placówki spoza naszego miasta, w tym m.in. Niepubliczne Przedszkole Katolickie im. Bł. Franciszki Siedliskiej, Szkoła Językowa Regent, Szkoła Podstawowa nr 4, Szkoła Podstawowa nr 9, Szkoła Podstawowa nr 12, Szkoła Podstawowa nr 14, Szkoła Podstawowa nr 15, Szkoła Podstawowa nr 16, Przedszkola nr: 3, 13, 21, 24, 31, Stowarzyszenie Przyjaciół Szkół Katolickich w Elblągu, 3 Liceum Ogólnokształcące w Elblągu, Zespół Szkół Gospodarczych w Elblągu, Przedszkole nr 2 w Bartoszycach.

Jeśli pominęliśmy jakąkolwiek placówkę, przepraszamy. Jest ich tak dużo, że nie jest trudno którejś nie wymienić. Świadczy to z pewnością o dużej ofiarności naszej lokalnej społeczności, jak również zaangażowaniu stowarzyszenia koordynującego akcję pomocy Polakom na Kresach.

 • Elbląskie
 • Elbląskie
 • Elbląskie
 • Elbląskie
ilość zdjęć 4 dodaj zdjęcia Masz swoje autorskie zdjęcia? Dodaj je do naszego tekstu.

Jak się czujesz po przeczytaniu tego artykułu ? Głosów: 1

 • 0
  ZADOWOLONY
 • 0
  ZASKOCZONY
 • 1
  POINFORMOWANY
 • 0
  OBOJĘTNY
 • 0
  SMUTNY
 • 0
  WKURZONY
 • 0
  BRAK SŁÓW
Komentarze (0)

Multiplatforma internetowa elblag.net nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Wpisy niezwiązane z tematem, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane (regulamin).

dodaj komentarzbądź pierwszy!
Warmia i Mazury regionem zjednoczonej Europy Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego
Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013.